گفتگوهای کارشناسی ایران و ١+٥ متوقف شد

رضا نجفی نماینده ایران در آژانس (چپ) و ترو واریورانتا معاون دبیرکل آژانس چهارشنبه شب گفتگوها را مثبت ارزیابی کردند

گفتگوهای کارشناسی ایران و ۱+۵ که در وین پایتخت اتریش جریان داشت از دیشب متوقف شده اما به گفته اتحادیه اروپا "بزودی" از سر گرفته خواهد شد.

تیم کارشناسی ایران دیشب (پنج شنبه ۲۱ آذر) پس از چهار روز گفتگوهای فشرده با نمایندگان گروه ١+٥، جلسه مذاکرات را ترک کرد و به تهران بازگشت.

در جلسات وین، تیم‌های کارشناسی ایران و ۱+۵ بر سر جزئیات و نکات فنی توافق‌نامه ژنو مذاکره می‌کنند تا به گفته عباس عراقچی، سرپرست مذاکرات هسته‌ای ایران، "مکانیزم اقداماتی که هر دو طرف باید انجام دهند" مشخص شود.

در مذاکرات وین، تعدادی از مدیران آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز به عنوان ناظر شرکت داشتند.

در همانحال، شامگاه گذشته وزارت دارایی آمریکا ۱۹ فرد و شرکت ایرانی و خارجی را به فهرست تحریم‌ها علیه ایران اضافه کرد.

بنا بر بیانیه روز پنجشنبه (پنجشنبه ۱۲ دسامبر) وزارت دارایی آمریکا، شرکت‌های عیوض تکنیک، مارو صنعت، نگین پرتو خاور، صنایع هوایی قدس و سازمان صنایع هوایی ایران تحریم شده‌اند.

شرکت مید اویل آسیا، شرکت سنگا تانکر که در سنگاپور به ثبت رسیده‌اند و شرکت فرلاند که گفته شده است در انتقال تانکر به تانکر نفت ایران فعالیت داشته است نیز تحریم شده‌اند.

بر اساس توافق‌نامه ژنو که ماه پیش بین ایران و شش قدرت جهانی امضا شد ایران تعهد کرد بخشی از فعالیت‌های هسته‌ای خود را کند یا متوقف کتند و در عوض در شش ماه آینده تحریمی علیه این کشور اعمال نشود.

عباس عراقچی امروز گفت تحریم‌های جدید "خلاف روح" توافقنامه ‍ژنو است و افزود که ایران "در حال ارزیابی شرایط موجود و اتخاذ عکس‌العمل مناسب" است.

خبرگزاری مهر از قول یک منبع مطلع نوشته است هیات کارشناسی ایران مذاکرات را نیمه تمام گذاشته است چون تحریم های جدید "خلاف مسیر توافقات" بوده است.

از سوی دیگر ایسنا از قول یک عضو هیأت مذاکره‌کننده ایران با گروه ۱+۵ خبر داد هیأت کارشناسی ایران برای "مشورت‌ با تهران" مذاکرات را متوقف کرده است.

در همین حال، مایکل مان سخنگوی کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، علت توقف مذاکرات را "پیچیدگی موضوعات فنی" دانسته و گفته است باید کار بیشتری در این زمینه ها انجام گیرد.

به گفته آقای مان، نمایندگان کشورهای حاضر در گفتگوها باید با مقامات دولت های خود مشورت کنند و انتظار می رود گفتگوها به زودی از سر گرفته شود.

مقامات ایرانی درباره از سر گرفته شدن گفتگوها رسما اظهار نظر نکرده‌اند اما ایسنا از قول یک عضو دیگر هیأت مذاکره کننده ایران احتمال داده مذاکرات امروز از سر گرفته شود.

+74
رأی دهید
-6

Hojati 47 - استکهلم‌-سوئد - استکهلم‌-سوئد
شما آمریکای‌ها هم مریض هستین بگذارین اممزاهاتون خشک بشه بعد تحریم کنی‌ ،؟؟خودتون هم دیدین و تجربه کردین که تحریمها هم به شماها ضربه زد هم به ایران ،،،پس چرا یه راه رو درست طی‌ نمی‌کنین ؟؟؟؟؟
جمعه 22 آذر 1392 - 13:11
be_pa.khaste - هارلم - هلند
خیلی‌ از آخوند‌ها بدم میاد مثل سگ اما اصلا به این غربی‌ها اطمینان نیست فقط زبان زور و سماجت رو می‌فهمن .
جمعه 22 آذر 1392 - 12:18
Takalom - ناتینگهام - انگلیس
به این حـ... هاى اروپایى و امریکایى اعتماد کردن ، مثل اعتماد کردن گوسفند به گرگ میمونه ، لعنت به این حـ...ها
جمعه 22 آذر 1392 - 12:25
kami_81 - مالمو - سوئد
افرین خوب کاری کردین از اروپای و امریکای جماعت کثیفتر فقط خودشونن چی فکر کردن
جمعه 22 آذر 1392 - 13:16
tony_3344 - بوخارست - رومانیا
تحویل بگیرند آنهایی که وطن فروش هستند .شنیدیم دولت آمریکا و هم پیمان‌هایش عدالت را نمیشناسند .
جمعه 22 آذر 1392 - 13:22
arash_eindhoven - آیندهوون - هلند
دوستان. افعی هرگز کبوتر نمیزاید.رژیم سراسر ظلم و جنایت ۳۵ سال طولانی ایران و ایرانی‌ را به انواع مختلف نابود کرد.تحریم‌ها باعث بشر به همه طبقات مردم است اما اگر پولی‌ آزاد شود اگر امکانی هم از رفع تحریم‌ها فراهم شود که چیزی نسیب مردم نمی‌شود.اگر می‌بینید که خامنه‌ای جانی به تکافو افتاده فقط برای حفظ رژیم مافیایی آش و نجات دارایی‌هایش (۹۷.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰ $ )است.پس بزریم سر این مار به سنگ ۵+۱ کوبیده شود هان طور که سر عرب به سنگ مغول‌ها کوبیده شد.۳ جزیره‌ را هم دارند برای پول به دبی میدهند.
جمعه 22 آذر 1392 - 13:16
khyar - اوپسالا - سوئد
غربی‌ها قابل اعتماد نیستند ،زورگو را باید با زبان زور باهاش حرف زد.
جمعه 22 آذر 1392 - 15:40
delmorde - یوتوبوری - سوئد
arash_eindhoven - آیندهوون - هلند. من با شما کاملا موافقم. این حرف دل مردم اگاهست. بکسانی که هنوز اخوند دزد خائن را نمی شناسند باید تاسف خورد. درست است تحریمها بمردم فشار می اورد ولی اخوندها را هم میلرزاند اشتباه نکنید.بخصوص اون خر بزرگ را.
جمعه 22 آذر 1392 - 17:00
Davidoff - خارکوف - اوکراین
کی بود می گفت به روس نمیشه اطمینان کرد ولی به آمریکایی چرا!؟ چی شد پس؟ حالا فهمیدید هردوشون سر و ته یک کرباس هستن!؟ حالا فهمیدید که همه کشورها فقط دنبال منافع خودشون هستن (و نه فقط روسیه)؟ هزینه ضربه هایی که ایران در عصر معاصر از غرب خورده (از انقلاب و جنگ بگیر تا تحریمها) بسیار بسیار بیشتر از ضرر های ساخت یک نیروگاه اتمی توسط روسیه بود! اصلا در اصل این تحریمهای غرب بود که ایران مجبور شد برای ساخت نیروگاه به روسیه روی بیاره و اجازه بده که روسها از این موقعیت نهایت سواستفاده رو از ایران بکنند! باز حی بگید درود بر فلان - مرگ بر فلان! فلسفه وجودی ابرقدرتها در اصل یکی هست! استثمار و به زیر یوق کشیدن دیگران. متاسفانه ایرانی جماعت جلوتر از نوک دماغش رو نمی تونه ببینه! باید هم کشور به این روز بیوفته! امیدوارم حداقل در این موقعیت پیش اومده برای یکبار هم که شده دولت ایران یک واکنش خوب و درد آور به این آمریکایی ها نشون بده!
جمعه 22 آذر 1392 - 17:38
احسان 2182 - شهرضا - ایران
ماکه آخرش نفهمیدیم مقصر ایران آمریکا یا کشورهای اروپایی فقط امیدواریم ختم به خیر بشه
جمعه 22 آذر 1392 - 19:05
آزاد10 - آلمان - المان
جالبه که بیشتر ایرانیهای ساکن غرب درباره بی اعتمادی به غرب نوشته اند. من ولی هنوز هم معتقدم به آمریکا بیشتر از بقیه میشه اعتماد کرد. افکار عمومی آلمان هم چندان علیه ایران نیست.
جمعه 22 آذر 1392 - 20:11
عقاب سرخ - پرسپولیس - پرشیا
این تحریم‌ها به خاطر رعایت نکردن تحریم‌های اعمال شده قبلی‌ و تحریم تنبیهی است فکر کردید چون تا ۶ ماه تحریمی در کار نیست میتوانید تحریم‌های قبلی‌ را نقض کنید هر شرکت و فردی که بخواد تحریم‌ها را دور بزنه و یا لائی بکشه شامل تنبیه میشود در قطعنامه ژنو حرفی‌ از دور زدن تحریم نبوده مگه مرض داشتن تحریم کننن.میبینیم که هم قدرت تحریم دارن و هم قدرت اجرای آن
جمعه 22 آذر 1392 - 19:40
arash_eindhoven - آیندهوون - هلند
دوستانی نوشته اند که به غربی‌ها اعتمادی نیست، کاملا درست است.جریان کیک و کلت ریگان آمریکا با ۵ هواپیما پر تسلیحات نظامی یادتان است؟ درست در زمانی‌ که داشت جنگ خود افروخته را می‌باخت!.بمباران تاسیسات اتمی‌ و نظامی عراق ۱۹۸۲ یادتان است؟ دادن اطلاعات ماهواره یی در حین جنگ به آخوندها را هنوز هم خود رژیم داره نشخوار میکنه.لباس و تجهیزات ضدّ شورش و باتوم برقی‌‌ها رو هم آلمان به آخوندا دادند.نیروهای اپوزیسیون هم که تو لیست سیاه تروریستا گذشته بودند.این همه تحریم ....اما یه سنت از اموال و دارایی‌های رفسنجانی‌ و خامنه‌ای و .... تحریم نشد. مهان ایر رفسنجانی‌ هنوز تو آسمون لبنان و سوریه آلمان بانکوکه.اینا هیچ معنایی براتون نداره؟البته که غرب سعی‌ در حفظ آخوندا داره و ابدان غیر قابل اعتماده!
جمعه 22 آذر 1392 - 20:55
a.ahooraei - کلن - آلمان
اگر غربی ها قابل اعتماد نیستند، اجنبی اند اما آیا ج. ا. قابل اعتماد است؟ رژیم اسلامی اگر بتکاپو دچار شده فقط برای حفظ قدرت است و نه اینکه مردم را نجات بدهد. اینها سرمایه ها و جانشان در خطر است و نه ملت ایرانی.
شنبه 23 آذر 1392 - 00:50
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.