ورزشکارانی که از ایران اعزام می‌شوند، اما مسابقه نمی‌دهند

مبینا عزیزی نماینده جودوی دختران نوجوان ایران به دلیل ثبت نام در وزن اشتباهی، بدون انجام مسابقه از دور رقابت‌های قهرمانی نوجوانان و جوانان ۲۰۱۳ آسیا به میزبانی چین حذف شد.

مسئولین برگزاری مسابقات، از حضور مبینا عزیزی بر روی تاتامی جلوگیری کردند. زیرا ثبت نام او به اشتباه در وزن غیرتخصصی ۵۲ کیلو انجام شده بود؛ در حالی که کارت او و نامش در لیست آغازین مسابقات برای وزن ۵۷ کیلو بوده است.

این نخستین بار نیست که ورزشکاران ایرانی به مسابقات رسمی بین‌المللی اعزام می‌شوند اما بروز مشکلاتی کم‌سابقه، باعث می‌شود از انجام مسابقه باز بمانند. مشکلاتی از قبیل دیر رسیدن به محل مسابقات، ورود دیرهنگام به سالن رقابت‌ها، همچنین عدم اطلاع دقیق از نحوه برگزاری و جدول بازی‌ها.

فاطمه زمانی و زهرا باقری دیگر نمایندگان ایران در رده سنی نوجوانان هستند. طاهره آذرپیوند، الهام بهرامی، غزل یغما و زهرا نادری هم در رده جوانان به مبارزه خواهند پرداخت.

مقصر حذف مبینا کیست؟

در روز نخست مسابقات و از جمع پسران، محمد رشنونژاد در ۵۵ کیلوگرم، محمدرضا فتحی‌پور در ۶۶ کیلو و حسین عربی در ۹۰ کیلو به مدال برنز رسیدند. اما مبینا عزیزی که او نیز می‌توانست یکی از مدال‌ها را نصیب خود کند بدون مسابقه حذف شد.

تکتم بیدل مربی سابق تیم ملی جودوی دختران در این باره به ایسنا گفته است: «تمام مسئولیت‌ها بر عهده فدراسیون است که هیچ اهمیتی به ورزش بانوان نمی‌دهد و حتی وزن این بازیکنان را هم نمی‌داند. در جلسه‌ای که چند ماه پیش تشکیل شد و من نیز حضور داشتم، اسم مبینا عزیزی همراه با بقیه مشخصات، از جمله وزن او در مسابقات آسیایی، برای گرفتن ویزا و پاسپورت درج شده. نمی‌دانم چرا الان وزنش را به اشتباه اعلام کرده‌اند».

بیدل درباره مقصر اصلی ماجرا گفت: «این سهل‌انگاری متوجه خانم بهاروند سرمربی تیم است. آرش میراسماعیلی نایب رییس فدراسیون و سرپرست تیم اعزامی هم از مقصران اصلی است. جای سوال دارد که وقتی فدراسیون، مسائل به این کوچکی را نمی‌تواند حل کند، چگونه مشکلات بزرگ‌تر را حل خواهد کرد؟».

محمد درخشان رییس کمیته آموزش اتحادیه جودوی آسیا نیز که در محل رقابت‌ها حضور دارد با ابراز بی‌اطلاعی از دلیل بروز این اتفاق گفته: «با رییس فدراسیون چین صحبت کردم تا اگر بشود دوباره قرعه بکشند اما گفت چون بقیه کشورها در جریان قرعه‌ها قرار گرفته‌اند، چنین امکانی وجود ندارد».
می‌روند اما مسابقه نمی‌دهند!

در المپیک بارسلون، علی اصغر کاظمی به روی رینگ بوکس رفت تا با رقیب پاکستانی مبارزه کند اما داور این اجازه را به او نداد. زیرا کاظمی دستکش نداشت و در عین حال، اصرار می‌کرد که مبارزه کند! او بدون انجام مسابقه، بازنده شناخته شد و کسی متوجه نشد چرا مسئولین تیم اعزامی و خود ورزشکار، بدون همراه آوردن تجهیزات، از خوابگاه به سالن مسابقه آمده‌اند؟

مسعود جوکار در بازی‌های آسیایی بوسان، با هماهنگی امیررضا خادم رییس وقت فدراسیون و کادر فنی تیم ملی کشتی ایران از سالن به هتل رفت تا استراحت کند. در غیاب او، حریف قرقیزستانی روی تشک آمد و برنده معرفی شد تا جوکار که بخت اصلی کسب مدال طلا بود، از دور مسابقات حذف شود.

سال ۲۰۱۲ تیم ملی کشتی آزاد دانشجویان عازم فنلاند شد تا در مسابقات جهانی شرکت کند اما چند وزن را به دلیل دیر رسیدن به محل مسابقات از دست داد. این اتفاق در رشته کشتی، بارها در جام‌های برون مرزی رخ داده است.

اسفند پارسال زهرا خسروشاهی تنها نماینده دوچرخه‌سواری بانوان ایران در مسابقات قهرمانی آسیا به میزبانی هندوستان، به خاطر دیر رسیدن به محل مسابقات از حضور در خط استارت بازماند و از دور رقابت‌ها حذف شد.

این رکابزن تبریزی که همزمان در بخش‌های سرعت، استقامت و نیمه استقامت شرکت می‌کند، سابقه کسب موفقیت در کاپ آسیایی و قهرمانی آسیا در مالزی را نیز داشت. دیر رسیدن تیم ایران به محل مسابقات باعث شد که او نتواند به موقع در پیست رقابت‌ها حضور یابد.

از دست دادن دو مدال پارالمپیک پکن به دلیل بی اطلاعی سرپرست از تغییر زمان مسابقات پرتاب دیسک، نمونه دیگری از سهل انگاری تیم‌های ایرانی در میادین بین‌المللی است.

+24
رأی دهید
-5

shytoon - وادوز - لیچتن اشتین
...واقعا شما‌ها دل خوشی‌ دارید. نه اینکه همه کار‌های این رژیم درسته، فقط مونده این روپوش و لباس زنان ورزش کار. کشوری که نه آزادی، داره نه استقلال داره، کاسه گدایی گذشت جلوی کسانی‌ که روزگاری نوکر ما بودند، اصلا نباید به اسم کشور یا حکومت به رسمیت شناخت بشه. بابا اصلا چیزی به اسم جمهوری اسلامی ایران غیر قانونی هست. این رژیم حـ... اصلا مرجعیت قانونی نداره، اصلا حق شرکت در هیچ سازمان سیاسی و ورزشی ندارد. سر کرده‌های این خائن‌ها بعداز از دست دادن حقوق ایران، مثل تقسیم دریا شمال، مثل از دست دادن ورزش چوگان ها دست درازی به جزایر همیشه پارس دریا جنوب کردند، و برای چند روز حکومت، یا مشتی دلار وطنمان را به عرب‌ها می‌‌فروشند.
جمعه 22 آذر 1392 - 11:41
beranoosh - لندن - انگلیس
به دلیل بلد نبودن انگلیسی
جمعه 22 آذر 1392 - 13:34
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.