انتقاد دوباره لاریجانی از احمدی‌نژاد: این وضع ناشی از سوءمدیریت است

علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، برای دومین بار در ده روز اخیر از عملکرد دولت محمود احمدی‌نژاد در حوزه اقتصاد به‌شدت انتقاد کرد.
 
به گزارش خبرگزاری‌های ایران، آقای لاریجانی روز پنج‌شنبه، ۲۱ آذر، در تهران «نقطه ضعف ایران در شرایط کنونی» را «بخش اقتصاد» دانست و گفت: «بدهی بیش از ۱۵۰ هزار میلیارد تومانی دولت مربوط به تحریم‌ها نیست؛ این یعنی ما بد اداره کرده‌ایم.»
 
رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: «این که ۴۰۰ هزار میلیارد تومان پروژه عمرانی را کلنگ‌زنی کنیم و تنها ۱۰ هزار میلیارد تومان اعتبار داشته باشیم، نشان می‌دهد این کلنگ‌زنی‌ها تبلیغاتی بوده است.»
 
علی لاریجانی اضافه کرد که اتمام پروژه‌هایی که در دوره احمدی‌نژاد آغاز شده «۶۰ تا ۷۰ سال طول می کشد» و با انتقاد از عملکرد دولت پیشین گفت: «در هدفمند کردن یارانه‌ها صنایع داخلی لطمه خوردند، در حالی که خیلی از صنایع تنها تسهیلات می‌خواهند که کارشان راه بیفتد و کاری به خارج ندارند.»
 
به گفته رئیس مجلس، «اینها ربطی به تحریم‌ها ندارد و ناشی از سوء مدیریت است. اگر این مسائل را پذیرفتیم، می‌توانیم آن را علاج کنیم.»
 
علی لاریجانی روز یک‌شنبه، دهم آذر، نیز عملکرد دولت احمدی‌نژاد در زمینه اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها را به باد انتقاد گرفت و او را به سوء مدیریت متهم کرد.
 
او گفت که «اگر بودجه جاری کشور تا این حد متورم نبود»، کشورهایی که وی آنها را «زیاده‌خواه» نامید، «می‌توانستند نسبت به مسئله هسته‌ای ایران تا این حد گردن‌کلفتی بکنند؟»
 
علی لاریجانی در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد یکی از اصلی‌ترین منتقدان وی در درون حکومت ایران بود. از جمله در مهرماه سال گذشته که قیمت ارز در بازار ایران افزایشی بی‌سابقه داشت و در حالی که دولت وقت، تحریم‌های بین‌المللی را دلیل اصلی نابه‌سامانی بازار عنوان می‌کرد، آقای لاریجانی سیاست‌های اقتصادی دولت را عامل اصلی بحران اقتصادی دانست.
 
انتشار فیلمی از جلسه خصوصی فاضل لاریجانی، برادر رئیس مجلس، و سعید مرتضوی در جلسه رای اعتماد به شیخ‌الاسلامی، وزیر کار، نیز باعث تیره‌تر شدن رابطه آقای لاریجانی با احمدی‌نژاد شد و او در سخنانی، رئیس جمهوری وقت ایران را به «عدم رعایت شئونات جمهوری اسلامی» متهم کرد.
 
رئیس مجلس شورای اسلامی در سخنرانی اخیر خود نیز اجرای غلط اصل ۴۴ قانون اساسی را از دیگر اقدامات منفی در دولت محمود احمدی‌نژاد ذکر کرد و گفت :«آیا این نحو اجرا کردن همان است که مقام معظم رهبری گفت؟ و آیا گرفتن سه نیروگاه از وزارت نیرو و تغییر آن به وزارت دفاع درست بود؟»
 
علی لاریجانی افزود: «واقعا آیا کسانی که ورقه‌های سهام را گرفتند احساس مالکیت می‌کنند و نقشی در اداره کارخانه دارند. تنها ورقه‌ای دست‌شان است که نه سود دارد و نه احساس مالکیت می‌کنند.»
 
رئیس مجلس با تاکید بر «اجرای درست» اصل ۴۴ تصریح کرد که «راه نجات کشور اجرای همین اصل بود، ولی بد اداره شد و باید اینها را اصلاح کنیم.»
 
آقای لاریجانی همچنین با انتقاد از «آمار خلاف واقع» گفت که این آمار «درباره اشتغال چه دردی را دوا می‌کند. میزان سرمایه‌گذاری معلوم است و از این شق‌القمر بیرون نمی‌آید. سال گذشته گفته می‌شد هفت درصد رشد داریم و دولت بعد می‌گوید این رقم منفی ۵.۷ درصد است و معلوم است که رقم ۷ درصد خلاف واقع است.»
 
او با استقبال از این که دولت حسن روحانی گفته «می‌خواهیم تابع قانون باشیم»، گفت: «ما باید کمک کنیم تا این راه را بروند.»

+48
رأی دهید
-9

biparva-jan - تهران - ایران
حق با اقای لاریجانی است. کشور سالها در دست کسانی بود که کشورداری نمیدانستند.
‌پنجشنبه 21 آذر 1392 - 23:28
paksan - آمریکا - آمریکا
پیشنهاد مناظره خواهد داد .. تمام آمارهاش درست بوده رشد 7 درصد در فساد و دزدی داشتیم چرا مجلس را مستسنی می دانی؟یعنی این همه کارت هدیه که حتی به اسم مردم داده شده به دست نماینده ها و دست هیچکس نرسیده رشد نیست؟ نیروگاه حالا دست وزارت دفاع باشه یا بسیج و سپاه چه فرقی داره حالا چون سهم شما نرسیده صدات در آمده ؟ خود این آدم متهم درجه یک نباشه جزو 5 نفر اصلی و مسبب مشکلات کشور هستش بهمراه برادرانش البته. احمدی نژاد کشور رو برای امام زمان آماده می کرد و خوب امام زمان که کشور سالم و گل و بلبل که نمی خواد اگر کشور گل و بلبل باشه که اصلاً امام زمان بیاد چکار؟ آخه منطق داشته باشید حالا غصه نخور آقا این آدم رو رئیس جمهور کرد و اعتبارش رو گذاشت روش حداقل بگو که شعارهای انقلابی رو زنده کرد!!! دل آقا شاد بشه یکم!!! در هرصورت همه می دونند دولت مطلوب آقا احمدی نژاد بود و از آدم کشی و تقلب انتخاباتی و دستور به مراکز قدرت برای گیر ندادن به مموتی براش انجام داد و حالا کسی که باید متهم اصلی باشه خود آقای دیکتاتور است نه مموتی همون سال اول انتخابش همه می دونستند که وضعیت چی میشه ولی آقا قبول نکرد
جمعه 22 آذر 1392 - 04:34
toopetoop - سانتا کلارا - آمریکا
با اینکه با صحبتهات کاملا مخالفم و مشکلات ایران رو ناشی از خیانت شماها و بی سوادهای مثل خودت و بدتر از خودت میدونم ولی بی لیاقتی در بالاترین حد هم خیلی بهتر از دزدی و خودخواهی و تفکر ارباب رعیتی نسبت به مردم داشتن هست.
جمعه 22 آذر 1392 - 05:05
m_r - سیدنی - استرالیا
با درود. همه چیز نسبی‌ و بنابرین مقایسه میشود . این ۳۰ و چند سال کشور ایران نه این که به جلو و پیشرفت نکرده عقب هم زده‌ایم مخصوصا این ۸ سال آخر از همه مهمتر این ۴ سال آخر یک سری بی‌ سواد و احمق از خود احمقی نژاد نسخه پیدا کن از ته چاه آب تا دیگر اعضای دولت این بی‌سواد و بیمار اقدی که کشور بیمار ولی‌ هنوز زنده ایران را سرطان زا و نابود کرد لذا متوسفانه باید به این آقای لاریهانی نسبتا حق داد کمی صبر بیشتر تا دزیدها و دست بردن در ارقام و آمار کشور در ۴ سال آخر روشن‌تر بعدا خواهیم دید که این مردک احمقی نژاد که چه نکرد با کشور عزیزمان ایران.
جمعه 22 آذر 1392 - 09:25
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.