فیلم 'گذشته' اصغر فرهادی نامزد جایزه گلدن گلوب شد

برنیس بژو، بازیگر فیلم 'گذشته'، جایزه بهترین بازیگر زن را از جشنواره کن دریافت کرده است

فیلم 'گذشته'، ساخته اصغر فرهادی، نامزد جایزه گلدن گلوب در بخش فیلم های خارجی شد.

فیلم های "آبی گرم ترین رنگ است" از فرانسه، "شکار" از دانمارک، "باد برمی خیزد" از ژاپن، و "زیبایی بزرگ" از ایتالیا، دیگر رقبای فیلم "گذشته" در این بخش هستند.

"گذشته" همانند "جدایی نادر از سیمین"، یک درام خانوادگی است. این فیلم تازه ترین ساخته اصغر فرهادی است که پس از موفقیت جهانی "جدایی نادر از سیمین"، در فرانسه ساخت. "گذشته" نامزد دریافت جایزه نخل طلای کن امسال هم بود، اما نهایتا در رقابت با "آبی گرم ترین رنگ است" از رسیدن به این جایزه باز ماند.

فیلم "۱۲ سال بردگی" به کارگردانی استیو مک کوئین بریتانیایی نامزد بیشترین جوایز گلدن گلوب ۲۰۱۴ شده است.

"۱۲ سال بردگی"، جاذبه، کاپیتان فیلیپس، Rush، و فیلومنا نامزد جایزه بهترین فیلم شده اند.

در بخش بهترین کارگردانی استیو مک کوئین، الکساندر پین با فیلم "نبراسکا"، آلفونسو کوارون با فیلم "جاذبه"، و پاول گرین گرس با فیلم "کاپیتان فیلیپس" نامزد شده اند.

"اخاذی آمریکایی"، "او" (Her)، "درون لوین دیویس"، "نبراسکا" و "گرگ وال استریت" ساخته مارتین اسکورسیزی، در رشته بهترین فیلم کمدی یا موزیکال نامزد شده اند.اما تامپسون، کیت وینسلت و جودی دنچ، بازیگران بریتانیایی، از نامزدهای جایزه بهترین بازیگر زن گلدن گلوب‌اندچیویتل اجیوفور با بازی در فیلم " ۱۲ سال بردگی"، ماتیو مک کوای با فیلم "کلاب مشتریان دالاس"، تام هنکس با فیلم "کاپیتان فیلیپس"، رابرت ردفورد با فیلم "همه چیز از دست رفته" و ادریس آلبا با فیلم "ماندلا، راه دراز تا آزادی" نامزد جایزه بهترین بازیگر مرد شده اند.

کیت بلانشت، با فیلم "جاسمین غمگین"، ساندرا بولاک با فیلم "جاذبه"، اما تامپسون با فیلم "نجات آقای بنکز"، جودی دنچ با فیلم "فیلومنا" و و کیت وینسلت با فیلم "روز کارگر" نامزد جایزه گلدن گلوب در رشته بهترین بازیگر زن شده اند.

مدتی پیش، کمیته انتخاب نماینده سینمای ایران فیلم "گذشته" را برای نمایندگی سینمای ایران در رقابت دریافت اسکار بهترین فیلم غیر زبان انگلیسی انتخاب و به آکادمی علوم و هنرهای سینمایی معرفی کرد.

این سومین بار است که فیلمی از اصغر فرهادی امکان حضور در اسکار را پیدا می‌کند.

بزرگترین موفقیت سینمای ایران در آکادمی به دو سال پیش باز می گردد که فیلم جدایی نادر از سیمین، ساخته دیگری از اصغر فرهادی به عنوان اولین فیلم ایرانی توانست نخستین اسکار را در بخش بهترین فیلم غیر زبان انگلیسی برای سینمای ایران به ارمغان آورد.

مراسم اهدای جوایز گلدن گلوب شامگاه 12 ژانویه در لس آنجلس برگزار می شود.

+47
رأی دهید
-0

kitaro - تهران - ایران
از لابی وزیر ارشاد آقای احمدی نژاد ممنونیم که هنوز داره کار خودشو میکنه!!.
جمعه 22 آذر 1392 - 06:51
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.