«فشار شدید اطلاعات سپاه» بر برخی از فعالان سایبری بازداشتی

سایت نارنجی که اعضایش دستگیر شده‌اند

وب‌سایت کلمه در گزارشی از «فشارهای شدید» بر «مدیران یک شبکه اینترنتی تولید، انتشار و معرفی موسیقی زیرزمینی ایرانی» خبر می‌دهد که، به نوشته این وب‌سایت، از «بازداشت‌شدگان پروژه اخیر اطلاعات سپاه» هستند.
 
به گزارش کلمه در روز چهارشنبه، ۲۰ آذر، مهدی رجبیان و برادرش به همراه فردی به نام یوسف عمادی، سه تن از مدیران وب‌سایت «برگ موزیک» هستند که «۲۰ مهر در شهر ساری بازداشت شده و به بند ٢ الف سپاه در زندان اوین تهران» منتقل شده‌اند.
 
این گزارش می‌افزاید که این سه نفر در بند ۲ الف زندان اوین «تحت فشارهای شدید بازجویی شده» و به آنها گفته شده است که «بایستی با حضور در مصاحبه تلویزیونی علیه خود اعتراف کنند».
 
کلمه افزوده است که آقای عمادی با «تبدیل قرار موقتا آزاد شده» است.
 
تلویزیون استانی کرمان، هفته گذشته، تصاویر عده‌ای از طراحان وب‌سایت‌های اینترنتی بازداشت شده در ماه آذر را پخش کرد که در آن این افراد در حالی که دست‌هایشان از پشت بسته است و رو به دیوار دارند دیده می‌شوند.
 
یک مسئول قضایی کرمان هم این عده را به برگزاری دوره‌های آموزشی خبرنگاری در ترکیه و مالزی و فعالیت اینترنتی برای «براندازی نرم» متهم کرد.
 
قبل از آن، وب‌سایتی به نام «نارنجی» گزارش داده بود که هفت نفر از نویسندگان و اعضای فنی آن توسط سپاه پاسداران در کرمان دستگیر شده‌اند.
 
پس از این اطلاعیه، معاون دادستانی کرمان بازداشت ۱۶ نفر از طراحان وب‌سایت و فعالان فنی اینترنت را در این استان تایید کرد.
 
همچنین رئیس پلیس امنیت اخلاقی ناجا روز سه‌شنبه، ۱۲ آذر، دستگیری امیر تتلو٬ از خواننده‌های مشهور «زیرزمینی» ایران، را تایید کرد و هشدار داد خوانندگان بدون مجوز اجازه ندارند در ایران فعالیت کنند.
 
مسعود زاهدیان گفت که «هم صدا و سیما و هم وزارت ارشاد زمینه‌های لازم برای فعالیت هنرمندان را فراهم کرده‌اند و افرادی که به شکل زیرزمینی قصد فعالیت دارند باید دست از این کار خود برداشته و در قالب هنر قانونی و واقعی به فعالیت خود ادامه دهند».
 
امیر تتلو پس از آزادی از زندان نامه‌ای منتشر کرد که در آن ضمن ابراز پشیمانی از فعالیت‌های گذشته، ابراز امیدواری کرده بود بتواند با گرفتن مجوز در ایران به فعالیت‌ هنری خود ادامه دهد.
 
سازمان گزارشگران بدون مرز، از نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر و اطلاع‌رسانی، در بیانیه‌ای که ۱۴ آذر منتشر کرد، آن چه را «موج تازه سرکوب فعالان اطلاع‌رسانی در ایران» خواند محکوم کرده بود.
 
 این سازمان غیر دولتی مدافع آزادی اطلاعات، رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران، در اطلاعیه‌ای که روز پنج‌شنبه، ۱۴ آذر، منتشر شد اعلام کرد که از تاریخ دوم آذرماه، دست‌کم ۲۴ نفر در شهرهای مختلف کشور از جمله رفسنجان، کرمان و تهران به دست ماموران سپاه پاسداران جمهوری اسلامی بازداشت شده‌اند.
 
گزارشگران بدون مرز در بیانیه خود حکومت جمهوری اسلامی را از جمله «بزرگ‌ترین دشمنان اینترنت آزاد در جهان» معرفی کرده است.
 
در همین حال، به نوشته سایت کلمه، «یکی دیگر از عرصه‌هایی که نهاد امنیتی اطلاعات سپاه اخیرا بر آن متمرکز شده و اقدام به بازداشت شهروندان می‌کند موسیقی زیرزمینی است».

+16
رأی دهید
-9

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.