دو شهروند اسلواکی زندانی در ایران آزاد شدند

با آزادی دو تبعه اسلواکی که در ایران زندانی بودند و تحویل آنها به سفارت این کشور در تهران، اکنون هر هشت تبعه این کشور که به اتهام «نقض قوانین داخلی» در ایران زندانی شده بودند آزاد هستند.
 
به گزارش روز چهارشنبه، ۲۰ آذر، خبرگزاری‌های مهر و ایرنا، این دو تبعه کشور اسلواکی، پس از آزادی، به سفارت اسلواکی در تهران تحویل داده شده‌اند. با این حال در این گزارش‌ها به زمان دقیق آزادی آنها اشاره‌ای نشده است.
 
ایران در دهم شهریور سال جاری شش نفر از گروه هشت نفره اسلواکی‌ها در ایران را آزاد کرده، اما اعلام کرده بود که دو تن باقی‌مانده «برای تحقیقات بیشتر» در بازداشت خواهند ماند.
 
عباس عراقچی، سخنگوی وقت وزارت امور خارجه ایران، در نهم تیرماه ۱۳۹۲، گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌ها مبنی بر بازداشت «هفت» تبعه کشور اسلواکی را تایید کرده بود.
 
به گفته آقای عراقچی، این هفت تن که به عنوان «توریست» به ایران آمده بودند، «عمل، رفتار و تجهیزات غیر متعارفی» داشتند و به دلیل «نقض قوانین» ایران توسط «مقام‌های انتظامی» دستگیر شدند.
 
عباس عراقچی گفته بود که «مراتب» این اتفاق به اطلاع دولت اسلواکی رسیده و ایران «طبق قوانین بین‌المللی و کنوانسیون وین» عمل کرده است.
 
یک روز بعد در دهم تیرماه، غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه ایران، گفت: «۹ نفر از جمله هشت تبعه اسلواکی و یک ایرانی در این پرونده بازداشت شده‌اند که تجهیزات غیرمجاز را به صورت قطعه قطعه وارد ایران کرده و به صورت غیرمجاز از آن استفاده کردند.»
 
او افزوده بود: «این افراد از مراکز ممنوعه عکس و فیلم گرفته‌اند».
 
اما در همان زمان رسانه‌های اسلواکی بازداشت‌شدگان را «گلایدرسوار»هایی معرفی کردند که برای ساختن فیلمی مستند در ایران به سر می‌بردند و از بی‌سیم و دوربین‌های حرفه‌ای در هنگام فیلمبرداری استفاده کرده بودند.
 
زمانی که خبر بازداشت شهروندان اسلواکی منتشر شد، عملا برای دومین بار در طول شش ماه بود که شهروندان اسلواکی در ایران بازداشت می‌شدند.
 
تلویزیون ایران روز ۲۷ دی‌ماه ۱۳۹۱ فیلمی به نام «شکارچی در دام» پخش کرده بود که در آن یک شهروند اسلواکی به نام ماچی والوخ می‌گفت برای سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سی‌آی‌ای، جاسوسی می‌کرده است.
 
او نیز سرانجام در بهمن‌ماه سال ۱۳۹۱ آزاد شد و به کشورش بازگشت.

+23
رأی دهید
-4

birmingham - شیراز - ایران
حتما مشروب هم داشتند استخبرله .اگه به دیدار رضا مشهدی میرفتن و یه مش گندم به کفترهش میریختن تلویزیون جمهوری اسلامی با یه آهنگ سوز ناک اونها رو نشون میدادن یعنی‌ این ملا جماعت یه بلای به سر این مملکت میدهند که خود ایرانی‌‌ها از ایران در ر‌ه .تاریخ هیچ وقت حکومت اسلامی رو در ایران فراموش نخواهد کرد بزرگترین ضربه تاریخی‌ از هر لحاظ به ایران و ایران وارد شد
جمعه 22 آذر 1392 - 17:42
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.