فرناندا لیما صفحه فیس بوکش را مسدود کرد!

مجری زن برنامه قرعه‌کشی جام جهانی که صفحه هوادارانش در فیس‌بوک‌ مورد هجمه سنگین گروهی از ایرانیان عصبانی قرار گرفته بود، پس از افزایش این حملات، صفحه هوادارانش را برای عموم بست تا‌ از هجوم دیگر چهره‌های مؤدبی که او را مورد خطاب قرار داده بودند، کاسته شود و البته ماجرا به شدیدترین نقطه ممکن رسید!

به گزارش «تابناک»، انگار حاشیه‌های قرعه‌کشی جام جهانی برای کشورمان پایان ندارد و سلسله حرکت‌هایی که برخی از ایرانی‌ها پس از این اتفاق انجام دادند، حالا کم کم عوارضش را نشان می‌دهد تا تنها بتوان ابراز امیدواری کرد این دامنه اثرگذاری بیش از این توسعه نیابد و ثلمه‌ای به چهره ایرانیان در سراسر جهان وارد نسازد.

هنوز از عوارض حملات به صفحه هواداران لیونل مسی خبری نیست و به جز آنکه ۵۱ میلیون نفر در سراسر جهان نوشته‌های فارسی و انگلیسی و عربی هموطنامان مشتمل بر شدید‌ترین توهین‌ها به این بازیکن تیم ملی آرژانتین را دیدند و برخی رسانه‌ها نیز اشاراتی به این حملات داشتند، بازیکن تیم بارسلونا و ملی پوش آرژانتین واکنشی نشان داده و با سکوت از کنار این حملات آکنده از توهین و تحقیر گذشته است.

در کنار او اما «فرناندا کاما پریرا لیما» مجری، مدل و بازیگر ۳۶ ساله برزیلی شرایط متفاوتی داشت و حجم هتاکی به او و همسر و فرزندانش با شنیع‌ترین الفاظ جنسی همراه شد و در واقع هرچند حجم نظردهندگان به صفحه هواداران این مجری زن، کمتر از یک چهارم حمله کنندگان به صفحه هواداران لیونل مسی بود، در عین حال نوع دیدگاه‌ها به مراتب بی‌ادبانه‌تر و دارای تعرض بیشتر به حریم شخصی بود و حقیقتاً هر خواننده‌ای را شرمنده می‌ساخت.

تفاوت اساسی آنجا بود که صفحه این مجری برزیلی، بیش از حد شخصی بود، حال آنکه فضای صفحه مسی با ۵۱ میلیون هوادار به مراتب رسمی‌تر بود. حملات به پیج فرناندا لیما حتی به نظرسنجی صفحه او نیز کشیده بود، تا جایی که نظرسنجی که او طرح کرده بود با حجم انبوهی از گزینه‌های فارسی رکیکِ افزوده شده توسط فارسی زبانان همراه شده بود که اتفاقاً این گزینه‌ها بیشترین رأی‌ها را گرفته بود.

در این میان نکته جالب آنجا بود که این عده ظاهراً در اعتراض به نوع پوشش این مجری که باعث شد صداوسیما نتواند مراسم را حتی ‌‌غیرزنده نشان دهد و دقایق بسیار اندکی از قرعه کشی پخش شد، به صفحه او و همسرش در فیس بوک حمله کرده بودند؛ اما در عین حال صفحه او را لایک می‌کردند تا به این تفریحشان در بلندمدت ادامه دهند و اینچنین شد که به یکباره صفحه چند هزار لایکی این مجری به ۳۵ هزار لایک رسید که بیشتر ایرانی بودند!

حال این مجری احتمالاً با خواندن این پیام‌ها‌ که مترجم گوگل نیز برخی‌ از آنها را به سلیسی می‌تواند ترجمه کند، به این نتیجه رسیده که نمی‌تواند با این حملات مقابله‌به‌مثل کند و در تازه‌ترین اقدام که از ساعتی پیش رخ داده، صفحه فیس‌بوکش را برای عموم بسته و ‌روی صفحه‌ای لینک کرده که تنها مشخصاتش ذکر شده است. این جدی‌ترین واکنش به رفتار‌های ایرانیان عزیزی است که قصد اعتراض به این مجری را داشتند و شاید برخی گمان کنند ایرانی نبوده‌اند اما مگر می‌توانیم خودمان را گول بزنیم؟!

البته شاید این کار مجری زن برزیلی در بستن صفحه فیس بوکش را برخی به حساب بی‌جنبگی او بگذارند، چرا که در ورزشگاه آزادی، بار‌ها یکصدهزار نفر یک‌صدا، داور یا بازیکنان را با رکیک‌ترین الفاظ مورد خطاب قرار داده‌اند و بازیکن یا داور نیز زمین را ترک نکرده‌اند که‌ ای کاش چنین می‌کردند و تماشاچی فوتبال را وادار می‌ساختند تا دست‌کم برای خانواده ورزشکاران حرمت قائل شود!

با این اوصاف، باید امیدوار بود ظرفیت لیونل مسی برای فحش شنیدن بالا‌تر باشد و احیاناً او یا همین مجری خانم گفت‌و‌گوهایی با غول‌های خبری جهان درباره حملات سایبری ایرانی‌ها نداشته باشند که اگر داشته باشند، توسط گروهی نهایتاً پنجاه هزار نفری ضربه بدی به اعتبار و چهره مردمانِ ایران نزد جهانیان وارد می‌آید.

+97
رأی دهید
-16

compatriot - تورنتو - کانادا
تنها ضربه بدی به اعتبار و چهره مردمانِ ایران نزد جهانیان وارد نمیکند ضربه به سیستم آموزش، دولت و نظام به اصطلاح اسلامی می‌زند که چنین افرادی را در دامن خود پرورش داده! هی ما تلاش می‌کنیم در محل کارمان تصویری خوب از ایران و ایرانی‌ نشون بدیم هی مشتی بسیجی‌ بی‌ عقل رشته‌های ما را پنبه میکنند! خدا یه عقلی به اینها و یه پول کلونی به ما عنایت کنه!
‌پنجشنبه 21 آذر 1392 - 01:59
کوین پارسی - تورنتو - کانادا
به همه این توهینها اضافه کنید حرکت زیر آبی انگشتی آقای دیپلمات ایرانی در برزیل که به منظور نشر فرهنگ اسلام ناب ولی فقیه صورت گرفت. به قول علیرضا رضائی مادر گُرخید!
‌پنجشنبه 21 آذر 1392 - 02:24
kami_81 - مالمو - سوئد
فرهنگ نیست که ما داریم سطل زباله است خاک تو سر ملت نفهم کنم ادعای تمدن هم میکنیم از سومالییاییها بدتریم کوروش بخواب اگه روزی بیدار شدی خودتو بزن به خواب ابرویت را بردن همه عرب شدند
‌پنجشنبه 21 آذر 1392 - 02:36
RAZMANDE - بروکسل - بلزیک
خاک عالم بر سرشان من مطمئنم اینها یه عده بی‌ پدرو مادر هستند که بوی از انسانیت نبردند و نبیا آنها را ایرانی‌ خطاب کرد.
‌پنجشنبه 21 آذر 1392 - 04:34
هستیا - شیراز - ایران
ملت بیکار در ضمن ون اقاهه چرا دو تا بچه رو داده بغل زنش
‌پنجشنبه 21 آذر 1392 - 04:58
Hamid411 - لس آنجلس - آمریکا
compatriot - تورنتو - کانادا. ای کاش اینا بسیجی ها بودن، اینها عامه مردم هستن، یک ١١٠٠ سال تاریخ و تمدن و فرهنگ قبل از اسلام، ١٤٠٠ سال تکاپو زنده نگه داشتن فرهنگ زیر سلطه إعراب و مغول، همه و همه تو این ٣٤ سال دود شد رفت هوا، ملتی هستیم بی جنبه (حتی عرضه و لیاقت داشتن و استفاده بهینه از یک فیس بوک رو نداریم)، سریع احساستی میشیم، از طرز برخوردمون تو یه تصادف ساده معلومه که چقدر زود احساسات جلوی عقل رو میگیره!! یه قرعه کشی ساده جام جهانی رو نمیتونیم هضم کنیم! یک کلام: هیچی نداریم بهش بنازیم، ولی دنیا رو بنده نیستیم. شجاعت إقرار به اشتباه رو نداریم و همیشه دنبال یک نفر غائب برای اشباهاتمون میگردیم. حالا یک سری بیان هرچی دلشون میخواد بگن، ولی دوست دارم یکی بیاد چند تا خصلت فرهنگی خوب رو که عامه مردم دارن رو بگه، از حافظ و سعدی و فردوسی و کورش هم مایه نذاره!!
‌پنجشنبه 21 آذر 1392 - 05:44
دنیای وحشی - تهران - ایران
از کدوم اعتبار حرف میزنید ؟؟!!! از همون اعتباری که بیش از سی سال پیش با انقلاب ملایان و رجویها بطور اتومات از بین رفت ؟؟؟!!! فقط خواهشاااااااا از چندین هزارسال قدمت شاهنشاهی کوروش بیچاره سخنی به لب نیاورید که روحش بلرزد و بگذارید حداقل درگور خویش آرام بخسبد که ما آبروی وی را نیز زیر سوال بردیم بااین رفتارهای احمقانه و بی ادبانه خودمان .تنها راه نجات ایران و ایرانی رفتن ملایان و هوادارانشان و نابودی رجویها و سایر احزاب وابسته به این دوگروه منفور و بعد یک حکومت واقعاااااااااا مردمی البته اگر بتوان چنین حکومتی را بوجود آورد چون آدمش را نداریم و بعد شروع کنیم از زیر صفر دوباره شروع کردن و یادگرفتن آداب و معاشرت زندگی کردن باخود و اطرافیان و سایر ملل دنیا تابلکه کمی از این منزوی بودن و عقده بودنمان بکاهیم .آن هم ولیعهد پا به سن گذاشته مان که باعذرخواهی رسمی از مسی بیشتر صحه گذاشت برنفهمی ایرانیان و به نظرم بهتربود حداقل او دیگر چیزی از طرف بقیه مردم نگوید و به نادانی یک گروه اقلیت رنگ جدی تر و عمومی تری نبخشد.
‌پنجشنبه 21 آذر 1392 - 05:15
perser68 - فلوریدا - امریکا
compatriot - تورنتو -کانادا. نخیر آقا،اصلا هم اینجوری‌ها نیست!!!بیخود با انداختن بسیجی‌ این وسط قضیه رو ماستمالی نکنید!!!فقط بسیجی‌‌ها دنبال اعدام هستن!؟فقط بسیجی‌‌ها برای گلشیفته‌ها تعیین تکلیف میکنند؟فقط بسیجی‌‌ها خوی نژاد پرستی‌ دارن؟فقط بسیجی‌‌ها هستن که زنان اون مملکت رو تو کیسه کردن؟فقط بسیجی‌‌ها هستن که تبعیض جنسی‌ و مذهبی‌ و قومی‌ قائل میشن؟فقط بسیجی‌‌ها خوشنت طلب هستن؟ بسیجی‌ سرش گرمه تو داخل مملکت که ببینه کجا میتونه از نون شب مردم بدزده،کجا یکی‌ موی دماغ خامنه‌ای جانش میشه،سرش رو به دیوار بکوبه!بسیجی‌ سرش گرمه دو خال موی بیرون افتاده دخترای مردمه،تا با لگد به داخل ماشین پرتش کنه!بسیجی‌ دنبال اینه که ببینه که آیا به اندازه کافی‌ تریاک وارد میشه و به نحو احسن بین بچه‌های مردم توزیع میشه با قیمت مناسب تا به دست همه برسه!بسیجی‌ نگران اینه که یه روزی ما از اعدام و خشونت و تبعیض جنسی‌ و قومی‌ دست برداریم و مثل دنیای آزاد فکر کنیم و اضافه‌هاشون هم شاید تو سوریه و عراق برای خوش خدمتی به جلادشون خامنه‌ای منحرف دارن مردم سوریه رو ادب می‌کنن!
‌پنجشنبه 21 آذر 1392 - 05:33
perser68 - فلوریدا - امریکا
compatriot - تورنتو - کانادا. نه آقا ،مشکل خودمونیم که فضولیم،خروس بی‌ محلیم،تو کار دیگران دخالت می‌کنیم،از رنج و غم دیگران لذت می‌بریم،دنبال دیوار کوتاه میگردیم تا عقده‌های با د کرده خودمون رو سر دیگران خالی‌ کنیم!از دنیای پیشرفته قرن۲۱ فقط باب میل خودمون رو ورچین می‌کنیم و خدایی می‌کنیم!فقط نسخه پیچی‌ برای دیگران رو یاد گرفتیم!از سادگی‌ و بی‌ آزار بودن دیگران رنج می‌بریم!۳۴ساله به جای تغییر دادن اوضاع و درس گرفتن از دنیای آزاد،همچنان مغروریم!!!
‌پنجشنبه 21 آذر 1392 - 05:46
Hojati 47 - استکهلم‌-سوئد - استکهلم‌-سوئد
فرهنگ تون رو به دنیا نشون دادین ..همون آخوندا براتون خوبن..زرتون به ضرغامی نرسید گیر دادین به مجریه یه کشور دیگه که این تور لباس پوشیدن براشون عادیه۰...پس چی‌ توقع داشتین با چادر بیاد براتون برنامه اجرا کنه ؟؟یا یه فتی کماندو بیارن برای گروه کشی‌؟؟؟واقعا که وقتی‌ میگن جهان سوم یعنی‌ همین....
‌پنجشنبه 21 آذر 1392 - 08:34
Faryade_Khamoosh - آخن - آلمان
من شخصا انتظار دیگه اى از ایرانى نداشتم. چرا؟ چون این رفتار و این فرهنگ و این طرز فکر در تار و پود شخصیتى این ملت رخنه کرده. ملتى بى حرمت نسبت به همدیگر ملتى طلبکار و بسیار خودخواه و خودبزرگبین و میلیون ها کیلومتر دور از هر منطق. باید قبول کرد که ایران و ایرانى دیگه اونى نیست که خیلى ها فکرشو میکنن. الآن فقط جمهورى اسلامى هست و ملت جمهورى اسلامى. این ٣٤ سال بى اثر نبوده. ملت خواسته یا ناخواسته فرهنگ و رفتار و طرز فکرشون همونى شده که سران مملکتشون در این ٣٤ سال بهشون دیکته کردن. ٦٠٪ ملت زیر ٣٠ سال است. یعنى تربیت شده این نظام هستند. حالا خودتون یه ٢x٢ تا ٤ تا کنین نتیجه دستتون میاد. ایران و فرهنگ ایرانى با رفتن محمدرضا پهلوى هم از اون دیار رفت. هنر و خط و معمارى و طراحى و دکوراسیون منزل و خیلى چیزهاى دیگه عربى اسلامى شده اند. بى تربیتى و دریده گى هم سرچشمه اش عربى اسلامى است. شما مسیحیان لبنان را با مسلمانان لبنان مقایسه کنید ببینید زمین تا آسمان در رفتار و طرز زندگى با یکدیگر فرق میکنند. با اینکه هر ٢ عرب هستند.
‌پنجشنبه 21 آذر 1392 - 08:35
دایی جان - والنسیا - اسپانیا
از ساعتی پیش فیس بکوش نبسته بلکه دو روزه این خبر برای دو روز پیشه
‌پنجشنبه 21 آذر 1392 - 09:08
alborzi - کرج - ایران
compatriot - تورنتو - کانادا.. با قسمت اول موافقم ولی اینکه این افراد رو بسیجی معرفی کنیم درست نیست مگه اینکه بخواهیم تماشاگرانی رو که تو ورزشگاه توهین میکنن رو هم بسیجی بدونیم قصد من دفاع از بسیجی نیست و هیچ دل خوشی هم ازشون ندارم .
‌پنجشنبه 21 آذر 1392 - 08:04
shytoon - وادوز - لیچتن اشتین
فارسی را پاس بداریم مورد هجمهسنگین ، اما مطلب اصلی‌، قبول کنیم ما هنوز فهم و فرهنگ استفاده از وسایل دستجمعی را نداریم. این سربازان گمنام امامه زمان کجا هستند که این افراد را شناسایی کنند و اینترنت از دستشان برای یک سال بگیرند که شاید آدم بشوند.
‌پنجشنبه 21 آذر 1392 - 09:33
akhoond shepeshoo - ورونا - ایتالیا
باز هم این خانم فرناندا لیما اشتباه کرد. این خواهر گرامی به جای بستن صفحه فیسبوکش میبایست با گرفتن یک عکس شش در جهار با حجاب کامل اسلامی بدون ارایش,روتوش و یا فتوشاب از امت همیشه در فیسبوک که خاطرشان از دست ایشان رنجیده شده بود دلجویی میکرد. باشد که خداوند همه را به راه راست هدیت فرماید امین
‌پنجشنبه 21 آذر 1392 - 09:04
بی خیال - کرمان - ایران
یکم پول یا کادویی از طرف آقای کفاشیان مشکل رو حل میکنه
‌پنجشنبه 21 آذر 1392 - 11:13
mashady - منچستر - انگليس
وحشی ایم دیگه بی‌ خود حق توحش ازمون نمیگرفتند که
‌پنجشنبه 21 آذر 1392 - 11:23
kamran631 - لیون - فرانسه
این واقعیت جامعه ما هست. کشوری که سید علی‌ گدا رهبر آن باشد، این الفاظ رکیک هم نتیجه سیاست او و این نظام منحوس هست, که توسط یک عدّه آخوند متحجّر اداره میشود. هیچ جای تعجبی نیست ..
‌پنجشنبه 21 آذر 1392 - 11:54
بت شکن - مونترال - کانادا
این ایرانیها عزیز نیستند بلکه عزیز دل‌ رهبر فرزانه اند!پر واضح است که آنهائی که چنان کامنت هایی گذاشته اند از تبار مموتی بی‌ ادب و بی‌ فرهنگ هستند!!
‌پنجشنبه 21 آذر 1392 - 12:06
pars_iran - دوسلدرف - آلمان
تبریک به همه اون عزیزانی که رهرو راه امام راحل و نایب بر حقش آقا ولی‌ فقیه بودن که با زحمت شبانه روزی خودشون به جهانیان نشان دادن ما دارندگان میراث ۲۵۰۰ ساله فرهنگ این مرز و بوم هستیم .
‌پنجشنبه 21 آذر 1392 - 11:40
آیینه - آلمان - آلمان
هنر نزد ایرانیان است و بس.... مدتیست مفهوم واقعی این جمله را متوجه شدم.
‌پنجشنبه 21 آذر 1392 - 12:38
آزاده هبوط - ملبورن - استرالیا
عجب !!! دستشون به حکومت مزخرف نمی رسه به این طفلکی حمله می کنند این نشاندهنده بی عرضگی و بزدلی شونه تازه یه چو آبرو هم تو دنیا بود دارن با این کارهای مضحکشون می برند ...
‌پنجشنبه 21 آذر 1392 - 12:48
فاطی قاطی - موگادیشو - سومالی
خاک توسری نزد ایرانیان است و بس.ابروی فرهنگ ایرانی رو بردنندو با هیچ هم نمیشه درستش کرد.
‌پنجشنبه 21 آذر 1392 - 12:42
کبالت3 - کرج - ایران
گفتم منم چیزی بنویسم در محکومیت این کار زشت هموطنان.یادم افتاد که در ایام جوانی دوستان سر کلاس باب شوخی و مزه پرانی رو باز میکردن و جو کلاس به سطح چرندیات و هجویات سقوط میکرد تلاش استاد هم اگه با خشونت همراه نمیشد معمولا عبث بود و کلاس ودرس فاتحه ش خونده بود اگه کسی هم همراه نمیشد به صد درد بی درمون متهم میشد حالا باید بررسی بشه از طرف اهل فن ببینیم این چه ژنیه که توی خلقیات ما ایرانی ها وارد شده شک ندارم که بحث از امروز و دیروز خیلی قدیم تره داخل و خارج هم نداره کافیه به ادبیات بعضی از این شبکه ها یا سایت های ایرانی فعال توی محیط های دموکراسی نگاه کنی تا ببینی طرف چطور از پی سی و اندی سال هنوز فرهنگ غنی خشتک درانی نیاکانش رو حفظ و توسعه داده و آماده است تا هر کسی رو که مثل اون فکر نمیکنه و یا روش زندگیش با اون فرق میکنه مستفیض کنه کبلائی.
‌پنجشنبه 21 آذر 1392 - 15:10
garmsari - یورک - بریتانیا
اینها همشون دست پروردهاى جمهورى اسهالى ولایت وقیح هستند،نتیجه ٣٥ سال حکومت این اراذل و اوباش هستند که کل اخلاقیات جامعه را نابود کردند،شما فکر مى کنید حکومتى که هر روز یک گوشه از فساد ودزدیش درز مى کند و مردمش گرسنه و اواره کشورهاى دیگر هستند دیگر چه اخلاقیات و ادبى براى ان ملت باقى مى ماند،نفر اول مملکت که یک شخص معتاد و روضه خوان باشد دیگر چه انتظارى از عوام مىشود داشت،
‌پنجشنبه 21 آذر 1392 - 17:39
m.n.s - کرج - ایران
کار خوبی کرده جواب ابلهان خاموشی . به سفله گان چو رسیدی کمر تواضع کن __ دری که پست بود میتوان خمیده گزشت .
‌پنجشنبه 21 آذر 1392 - 19:05
AЯMAN 2000 - آستارا - ایران
تره به تخمش میره. مثلا خطاب کردن اسرائیل با واژه حـ... مقابل رسانه ها!
جمعه 22 آذر 1392 - 01:53
nimattl - تهران - ایران
وقتی هرجا میری میگن تروریست، وقتی پشت سرت میگن وحشی جهان سومی. حق دارن بنده خداها. من اگه رئیس کشور متمدنی بودم پافشاری زیادی میکردم که ورود هرگونه ایرانی ممنوع بشه به کشورم! ما اینیم دیگه کاریشم نمیشه کرد یه مشت عقب مونده ی وحشی
جمعه 22 آذر 1392 - 20:35
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.