علی دایی به خاطر قهرمانی محروم شد

کمیته استیناف فدراسیون فوتبال پس از بررسی‌های لازم و رد درخواست علی دایی سرمربی باشگاه پرسپولیس به دلیل انجام مصاحبه غیر مجاز در دیدار این تیم برابر تیم سپاهان اصفهان، وی را به پرداخت 70 میلیون ریال جریمه نقدی و دو جلسه محرومیت از همراهی سرخپوشان محروم کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از سایت فدراسیون فوتبال، کمیته استیناف رای خود را درخصوص تجدید نظر خواهی علی دایی سرمربی تیم فوتبال باشگاه پرسپولیس به دلیل رعایت نکردن مفاد ماده 23 آیین نامه انضباطی به شرح زیر اعلام کرد:

کمیته استیناف پس از بررسی‌های لازم و رد درخواست علی دایی سرمربی باشگاه پرسپولیس به دلیل انجام مصاحبه غیر مجاز در دیدار این تیم برابر تیم سپاهان اصفهان، وی را به پرداخت 70 میلیون ریال جریمه نقدی و دو جلسه محرومیت از همراهی تیم مربوطه محروم کرد. رای صادر شده از سوی کمیته استیناف به شرح زیر است:

در رابطه با تجدیدنظر خواهی و اعتراض علی دایی سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس با وکالت عسگری پیش بین نسبت به رای شماره 442 مورخ 16/07/92 صادره از سوی کمیته انضباطی که به موجب آن معترض به لحاظ ارتکاب تخلف مصاحبه توهین آمیز و تحریک کننده علیه مقام رسمی مسابقه متعاقب دیدار دو تیم فوتبال پرسپولیس و سپاهان اصفهان در مسابقات لیگ برتر امسال به پرداخت مبلغ 70 میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شد.

با دقت در محتویات پرونده و عنایت به اینکه لایحه باشگاه سپاهان اصفهان که محکوم علیه مذکور در مصاحبه مورد نظر تلویحاً علیه آن باشگاه نیز مطالب توهین آمیزی بکار برده و توجه به متن مصاحبه و تعابیر و الفاظ بکار رفته از جمله بیان اینکه "داور مسابقه به سمت تیم مقابل غش کرده" و "من که شماره حساب تو (داور مسابقه) و رفقایت را نمی‌دانم" و "من دیشب با کادر فنی جلسه گذاشتم و به آنها گفتم قهرمانی (داور مسابقه) به سمت آنها غش کرده است" و در نظر گرفتن اینکه بیان چنین مطالبی خارج از عرف معمول و قواعد فنی و اخلاقی حاکم بر مصاحبه مربیان بعد از مسابقه تیم متبوع بوده و در جریان مسابقات حرفه‌ای متعارف نبوده و از این جهت امری مذموم و بدیع بوده و موجبات مخدوش شدن شئونات و کیان نهاد داوری که واجد احترام و منزلت خاصی است، را موجب می‌شود.

وانگهی در فرض آنکه دلایل مثبته و قویه بر تخلف داور خاص در اختیار مربی باشد‌، هیچ نصی از نصوص قانونی و هیچ قاعده‌ای از قواعد اخلاقی انجام چنین مصاحبه‌ای تند و توهین آمیز و افشاء و انتشار مراتب تخلف داور را تجویز نمی‌کند بلکه به حکم شرع، قانون و اخلاق مربی یا مقام صاحب اطلاع از تخلف داور می‌بایستی مراتب استحضار خود از تخلف را  همراه دلایل و مدارک مثبته در اختیار مرجع رسمی و  مسئول در رسیدگی به تخلفات انضباطی قرار دهد، امری که محکوم علیه به رغم ادعای اطلاع قبلی از آن به قرنیه اذعان به اینکه مراتب غش کردن داور به سمت تیم مقابل را شب قبل از مسابقه به کادر فنی گفته، از انجام آن اجتناب کرده است.

از سویی ادعای وکیل مذکوربه اینکه شائبه صحت ادعای موکل بعدا تقویت شده، ارزش حقوقی نداشته و دفاع موجهی در بروز تخلف مزبور نداشته، چه اینکه از یک سو موازین قانونی به شخص ولو متضرر از تصمیم داوری انجام چنین مصاحبه و ایراد اتهام به داور را به بهانه اینکه بعدا اتهام انتسابی ثابت خواهد شد، صادر کرده است و از سویی دیگر تجویز چنین امری و پذیرش چنین بدعتی تالی فاسد و سوئی در برداشته و سبب ترویج بد اخلاقی و بسط فضای توهین و افترا به مقامات رسمی و مسئول مسابقه شده است و به روند سالم مسابقات و روح جوانمردی  و اهداف ارزشی و غائی مسابقات لطمه جدی وارد می‌سازد.

لذا اعتراض به عمل آمده موجه و وارد نبوده و از آنجایی که تنبیه بکار رفته در رای مورد اعتراض علاوه بر عدم تناسب با رفتار غیرورزشی و تخلف ارتکابی اساسا منطبق با مقرره مزبور که مقتضی جمع تنبیهات (جریمه نقدی و محرومیت) است، نبوده و کمیته محترم انضباطی صرفاً جریمه نقدی مقرر در حکم را معمول داشته و از اعمال محرومیت همراهی تیم متبوع اجتناب کرده است، بنابراین کمیته استیناف به استناد بند 2 ماده 23 آیین نامه انضباطی و بند 1 ماده 17 آن، ضمن رد اعتراض مشارالیه، وی را علاوه بر پرداخت مبلغ هفتاد میلیون ریال جریمه نقدی مقرر در رای کمیته محترم انضباطی، به 2 جلسه محرومیت از همراهی تیم مربوطه و حضور در مسابقات رسمی نیز محکوم می‌کند که رای صادره قطعی است.                                                  

+84
رأی دهید
-41

sheys - توکیو - ژابن
حقش بود محرومش کنند..مرتیکه خجالت هم نمی‌کشه..این لنگیا همه جا باعث خجالت هستن
‌چهارشنبه 20 آذر 1392 - 14:21
جنگنده - تهران - ایران
یه سوزن به خودت بزن یه جووالدوز به دیگرون ........... مملکتی که دائی و کریمی با اون ادبیاتشون و طرز صحبت کردنشون باشن الگو و (( اسطوره )) نتیجش میشه حمله مغولی به فیسبوک مسی و لینا و اون هم میشه وضع رانندگی در خیابان و اونهم میشه فحشهای ناموسی در ورزشگاه............ آقای دائئی که فرنگ رفته و تحصیل کرده ای مثلا، اگر مشکلی بود خیلی مودبانه میرفتی با مدرک ادعایت را ثابت میکردی هرچند پای خودت هم حسابی گیر است در این قضیه ..........
‌چهارشنبه 20 آذر 1392 - 14:20
kevinc - مانیلا - فیلیپین
sheys - توکیو - ژابن. توی کیسه کش سرتو بگیر بالاتر. لابد بهترین های اسیا هم باعث خجالت هستن نه؟؟؟؟؟؟ حالا خوبه فوتبال ایران رو با پیشکسوتای پرسپولیس می شناسند کیسه کشششششش
‌چهارشنبه 20 آذر 1392 - 14:57
شاهپور شاهرخی - تهران - ایران
اره خب .. تو این مملکت اگه بخوای افشا گری کنی و حقیقت رو بگی حسابت با کرام الکاتبین و طی عملیاتی شیک ، جریان 180 درجه عوض میشه و در جای متهم محاکمه و جریمه و حکم برات صادر میشه !!! کاری باهات میکنن ، کارستان !!! که دیگه کس دیگه ایی جرآت و یا حتی هوس نکنه که در رابطه با خلافی یا گند کاری ایی بخواد پیش قدم در افشا گریش بشه ! عین همین جریان رشوه خواری در داوری که فقط دایی جیگر و وجودشو داشت مطرحش کنه که اونم فعلا چه به روزش دارن میارن !!!!. sheys - توکیو - ژابن ... دایی که بقول تو حقش بود !!! که هیچ حسابشو روشن کردی ، .. راستی از قهرمانی ( داور پاکدامن !!! ) جونت که اصلا حقش این حرفا نبوده ، چه خبر ؟؟؟؟؟؟ میگم چطوره یه پیشنهاد بدی ایشون بشه رییس کمیته داوران تو فیفا یا حد اقل تو آسیا یا دست کم تو ایران ، چون فوتو فن کارو خب بلده و تو حقو حساب جابجا کردن کلی کار بلده !!!
‌چهارشنبه 20 آذر 1392 - 15:34
اسکندر ذوالقرنین - اردبیل - ایران
این یعنی اینکه حتی اگر شتر جلوی چشمت باشه بگی نمیبینم
‌چهارشنبه 20 آذر 1392 - 18:41
pars_iran - دوسلدرف - آلمان
کیسه کش‌های ۶ تایی‌ لطفا بزنین گاراژ و سکوت کنید .
‌چهارشنبه 20 آذر 1392 - 20:23
problem - تهران - ایران
چون دایی حرف حق زده. در سرزمینی که مردان کوچه سایه های بزرگ دارند قطعا خورشید درذ حال غروب است.
‌چهارشنبه 20 آذر 1392 - 21:12
Kiseh - استرالیا‌ - سیدنی
قهرمانی که داور نبود، ایشان مهاجم دوم إس تق لال ، بعد از اقای ترکی بودند، اصلا دایی تو باغ نیست، باید محروم شه!لول
‌چهارشنبه 20 آذر 1392 - 21:26
مرداس-دانمارک-آغوس - کپنهاک - دانمارک
کاری به چیز دیگری ندارم فقط این مرتیکه که پول به جونش بسته دیدن داره وقتی بخواد جریمه رو بده . زبونش بیشتر میگیره از این به بعد.
‌پنجشنبه 21 آذر 1392 - 00:43
nirvana_s - تهران - ایران
مگر ادعا نمیکردند مدرک دارند چی شد ؟!!! با 7 میلیون و 2 جلسه محرومیت میشه به یک شخص تهمت فساد و تبانی زد و زندگی حرفه ای و اجتمایی یک شخص رو نابود کرد !!!
‌پنجشنبه 21 آذر 1392 - 01:27
nirvana_s - تهران - ایران
اگر شخص دیگه ای جز مربی تیم محبوبتون بود اون داور مظلومترین و پاکترین شخص توی دنیا میشد و شخص تهمت زننده باید به اعدام محکوم میشد !!!! اینجا بحث رنگ و تیم محبوب نیست صحبت زندگی یک انسانه که تا اخر عمر باید با ابروی به نا حق ریخته زندگی کنه !!! اونهایی که راحت تهمت میزنند و با ابروی دیگران بخاطر منافع شخصی بازی میکنند چیزی بنام وجدان میدونند چیه !!!!!!
‌پنجشنبه 21 آذر 1392 - 01:42
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.