کشمکش بر سر موضوع 'هدیه گرفتن' نمایندگان مجلس ایران

نمایندگان مجلس ایران در مورد دریافت هدیه نظرات متفاوتی دارند

در حالی که محمدرضا باهنر، نایب رئیس و حمید رسایی، یکی از نمایندگان منتقد دولت در مجلس ایران گرفتن هدیه توسط نمایندگان مجلس را امری عادی و متداول خوانده‌اند، احمد توکلی، نماینده دیگر مجلس این کار را غیرقانونی دانسته و خواهان مجازات قاطع متخلفان شده است.

آقای رسایی امروز چهارشنبه ۲۰ آذر (۱۱ دسامبر) در تذکری در جلسه علنی مجلس گفت که انتقاد رسانه ها از نمایندگانی که از سازمان تأمین اجتماعی کارت هدیه دریافت کرده اند، "جوسازی و ظلم به نظام و خدمتگزاران به نظام" بوده است و تأکید کرد که این گونه اقدامات در همه دوره های مجلس رواج داشته است.

او گفت که نهادهایی مانند کمیته امداد، بهزیستی و سازمان تأمین اجتماعی گاه "مبالغ ناچیزی" در اختیار نمایندگان مجلس می گذارند تا آنها بتوانند به بخشی از درخواست های مراجعه کنندگان خود پاسخ دهند.

آقای باهنر هم با تأیید گفته های آقای رسایی گفت: "این اقدام در همه ادوار مجلس اتفاق افتاده است و گاهی رئیس مجلس هم مبلغ ناچیزی را در اختیار نمایندگان قرار می دهد، چرا که نمایندگان به دلیل کثرت مراجعه کنندگان از جیب خودشان نیز پولی روی این مبالغ می گذارند."

این در حالی است که احمد توکلی، نماینده تهران در مجلس دریافت هدیه توسط نمایندگان از سازمان تأمین اجتماعی را غیر قانونی و سزاوار مجازات دانسته است.

به گزارش خبرگزاری مهر، او در پاسخ به این ادعا که نمایندگان هدایای دریافتی را میان مستمندان توزیع کرده اند، گفت: "این امر پذیرفته نیست چون وظیفه یک نماینده این کار نیست؛ نماینده باید اعتبارات کافی که در حد مصرف کشور است را برای نهادهای مختلف کشور که وظیفه آنها حمایت است، تصویب کند و بعد نظارت کند که آن نهادها در این ارتباط خوب عمل می کنند یا خیر."

آقای توکلی هشدار داده که حتی اگر نمایندگان از هدایای دریافت شده استفاده شخصی نکرده باشند و آن را توزیع کرده باشند، این کار می تواند نوعی "یارگیری" برای انتخابات بعدی تلقی و با مقاصد سیاسی و به قصد جذب رای انجام شده باشد که به مفهوم "بی عدالتی در انتخابات" است.

آقای توکلی پیشنهاد کرده که نمایندگان دریافت کننده هدیه از سازمان تأمین اجتماعی خود را به کمیسیون نظارت مجلس معرفی کنند، اما تأکید کرده که حتی اگر چنین نشود، هویت آنها در بازپرسی قضایی فاش خواهد شد و "باید طبق قانون با آنها برخورد قاطع صورت بگیرد."

در گزارش تحقیق و تفحص از سازمان تأمین اجتماعی که اخیرا در صحن علنی مجلس ایران قرائت شد، آمده بود که ۳۷ نماینده مجلس از سعید مرتضوی، مدیرعامل پیشین این سازمان "هدیه" گرفته اند، اما نام آنها تنها نزد آقای مرتضوی است.

آقای مرتضوی این گزارش را "سیاسی و انتقام جویانه" توصیف کرد و گفت تعداد نمایندگانی که از سازمان تأمین اجتماعی هدیه گرفته اند حدود ۱۵۰ نفر است. او گفت که علیرضا محجوب، رئیس هیئت تحقیق و تفحص مجلس هم جزو دریافت کنندگان هدیه از این سازمان بوده است.

احمد توکلی در گفت و گوی امروز خود با خبرگزاری مهر گفته است که علاوه بر آقای مرتضوی، رئیس دفتر پیشین او هم از نام نمایندگان اطلاع دارد.

او گفت که آقای مرتضوی تعداد زیادی از مسئولان حکومتی را "آلوده" کرده است.

+27
رأی دهید
-0

بت شکن - مونترال - کانادا
کافر همه را به کیش خود پندارد و این بی‌ شعور‌ها هم مردم را بیشعور فرض میکنند و نمی‌فهمند که هدیه دادن امری است مطلوب و در خور ستایش اما تا زمانی‌ که هدیه از جیب مبارک هدیه کننده هزینه شده باشد. اگر سعید مرتضوی از حقوق و از مال و منال خود و حتی از رشوه هایی که در دوران بی‌-دادستانی آش از تبهکاران می‌گرفت هزینه کرده باشد به خود او مربوط است و شخص هدیه گرفته، ولی‌ از آنجایی که تامین اجتماعی یک نهاد دولتی و متعلق به همه مردم حتی اقلیت‌های مذهبی‌ است این عمل هدیه نیست بلکه رشوه به قصد یار گیری است!!
‌چهارشنبه 20 آذر 1392 - 13:46
احسان 2182 - شهرضا - ایران
خدایی یعنی ملت ایران اینقدر نادان حسایب کردند که نمایندگان پول های دریافتی را خرج مستمندان می کنند شوخی خنده داری بود
‌چهارشنبه 20 آذر 1392 - 17:39
garmsari - یورک - بریتانیا
بیت المال مال پدر بى شرف اخوندا و این دزدان سر گردنه است،پول بیت المال را مى دزدند و مى گویند هدیه بود
‌چهارشنبه 20 آذر 1392 - 18:13
compatriot - تورنتو - کانادا
معمولا کسی‌ که بیشتر از عدالت، تقسیم مال بین مستضعفین، و هدیه صحبت می‌کند و این رشوه گیر را یه وجهه و تعریف قانونی بهش می‌بخشد پشتش از همه کثیف‌تر است.تا اسم لیست اومد من گفتم، رسائی، کوچک، بی‌هنر همه جز این لیست رشوه گیری هستند! اینها اولا باید اسامیشون بعنوان نماینده مجلس فاش شود. ثانیا اگه از این پول به کس دیگری بخشیده شده، نام او هم باید بر ملا شود. شده حکایت نوکر من نوکری داشت!
‌چهارشنبه 20 آذر 1392 - 19:46
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.