تابعیت مصری برای شهناز پهلوی، نخستین فرزند شاه سابق ایران

شهناز پهلوی در جوانی روی جلد یکی از مجلات ترکیه؛ او اکنون ۷۳ سال دارد

دولت مصر به شهناز پهلوی، نخستین فرزند محمدرضا پهلوی و تنها فرزند او از فوزیه فواد، تابعیت مصری داده است.

محمد ابراهیم، وزیر کشور، در یک فرمان دولتی به این شاه‌زاده ایرانی تابعیت مصری داده است.

شهناز پهلوی نخستین فرزند آخرین شاه ایران است.

او ۵ آبان ۱۳۱۹، ۲۷ اکتبر ۱۹۴۰، در تهران به دنیا آمد.

شهناز تنها فرزند محمدرضا شاه پهلوی از فوزیه است. فوزیه ، مصری و خواهر ملک فاروق بود.

شاه‌زاده فوزیه، نخستین همسر محمدرضا شاه پهلوی، در اواخر سال ۱۳۱۷ در قاهره با محمدرضا پهلوی، ولیعهد وقت ایران ازدواج کرد. او شش سال بعد، از کسی که حالا شاه ایران شده بود، جدا شد.

فوزیه فواد حدود پنج ماه پیش در سوم ژوئیه، ۱۲ تیر، در سن ۹۱ سالگی در شهر اسکندریه مصر  درگذشت.

شهناز پهلوی پس از سقوط حکومت پهلوی، به خارج از ایران مهاجرت کرد و در سوئیس زندگی می‌کرده است. او تابعیت سوئیسی هم دارد.

این شاه‌زاده ایرانی که حالا تابعیت مصری هم دارد، در سال ۱۳۳۶ با اردشیر زاهدی ازدواج کرد و صاحب دختری به نام مهناز زاهدی شد.

شهناز پهلوی هفت سال بعد، زمانی که آقای زاهدی سفیر ایران در بریتانیا بود، از او جدا شد.

شاه‌زاده شهناز بعدا با خسرو جهانبانی ازدواج کرد.

محمدرضا شاه پهلوی پس از انقلاب ایران مدتی را در کشورهای مختلف گذراند، در نهایت در مصر درگذشت و در همین کشور به خاک سپرده شد.

روابط ایران و مصر پس از انقلاب قطع شد اما در یک سال اخیر و پس از برکناری حسنی مبارک از حکومت، تلاش‌هایی برای از سر گیری مناسبات بین این دو کشور صورت گرفته است.شهناز در کنار پدرش محمدرضا شاه پهلوی و مادرش فوزیه

+168
رأی دهید
-11

دوستدار - استهکلم - سوئد
کشور مصر در حق شاه ایران و خانواده اش کوتاهی نکرد. جا دارد ایرانیان مخالف رژیم ملاها و بخصوص طرفداران شاه از کشور و ملت مصر سپاسگذاری کنند.
‌چهارشنبه 20 آذر 1392 - 09:53
vahid_ - گلاسگو - انگلستان
خوب که چی . مادرش مصری بوده بهش تابعیت مصر دادن . چقد شلوغش کردید .
‌چهارشنبه 20 آذر 1392 - 09:58
هستیا - شیراز - ایران
خوبه پسر نشدو بعدشم شاه نشد وگرنه به جای لبنان و سوریه داشتیم به مصر پول توجیبی میدادیم
‌چهارشنبه 20 آذر 1392 - 10:12
davood63 - تهران - ایران
افتخار پاسپورت ایرانی‌ دلار ۷ تومن سرور دنیا ،وووووووو به خدا لیاقتش رو نداشتیم ،،،روحت شاد
‌چهارشنبه 20 آذر 1392 - 10:50
تیردادسورنا - ایران - ایران
هستیا - شیراز - ایران اگه به مصر پول تو جیبی میادیم لااقل قدرشناس بودن نه مثل اون سیدحسن نصرالله فقط گردن کلفت کنند! به شخصه همیشه پدرم را بخاطر نمک نشناسیش و حضور فعال در انقلاب سرزنش میکنم نسل ما و کشور ما را صدها سال به عقب بردند خدا ازشون نگذره.
‌چهارشنبه 20 آذر 1392 - 15:28
delmorde - یوتوبوری - سوئد
همت کردند او حقش بود. باید خیلی وقت پیش میدادند. روابط بت ایران چه ربطی به این داره که تا حالا حقش رو ندهند.
‌چهارشنبه 20 آذر 1392 - 15:35
Freedomforiran - لندن - انگلستان
پادشاه خوبم روحتان شاد و یادتان گرامى باد و لعنت بر ملت نمکنشناس
‌چهارشنبه 20 آذر 1392 - 15:53
هستیا - شیراز - ایران
تیردادسورنا - ایران - ایران اتفاقا منم هروقت به بابام میگم چرا انقلاب کردین طفره میره(کلا جوگیر بودن اون موقع ها)
‌چهارشنبه 20 آذر 1392 - 16:05
Freedomforiran - لندن - انگلستان
تیردادسورنا - ایران - ایران خوبم اى کاش این ملت نمکنشناس قادر بودند به در دست داشتن در نابودى کشور عزیزمان ایران اعتراف کنند و کارى براى نابودى این حکومت ننگین بکنند. ولى غیرت عربها که ادم حساب نمى کردیم بمراتب بیشتر ازاین ملت نمکنشناس است.
‌چهارشنبه 20 آذر 1392 - 16:03
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
lملت ایران در تمام تاریخ بایستی در شرمنده گی دولت و ملت مصر باشند اگر مصریها پادشاه ایران را با احترام نمی پذیرفتند و با افتخار تشیع نمیکردنند ٬ ننگ بزرگتری و سرافکنده گی بیشتری از انقلاب اسلامی دامن ایرانیان را میگرفت .
‌چهارشنبه 20 آذر 1392 - 20:00
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
هستیا - شیراز - ایران/ نظام پهلوی به هیچ کشوری در دنیا باج نداده تمام سیاستهای خارجی شاه در جهت منافع ملی ایرانیان و ایران بود.
‌چهارشنبه 20 آذر 1392 - 20:01
vahid_ - گلاسگو - انگلستان
ملت نمک نشناس شما درباریا هستید که شاه به این روز دچار کردید . شاه حقش بود به این روز بیفتد چون اطرافیان نفهمی امثال شما دورشو گرفته بودند که چاپلوسی و جاوید جواد میگفتند و دروغ تحویل شاه میدادند ,, بعد ٣٥ سال هنوز همون آدم هستید برای همین هست به آینده ایران هیچ امیدواری نیست .
‌چهارشنبه 20 آذر 1392 - 20:32
IRAN+ISRAEL+USA 4EVER - مونیخ - آلمان
درود بر روان شاهنشاه آریامهر فقید و با آرزوی طول عمر برای ملکه قلبها شهبانو فرح پهلوی. فوزیه شباهت فوق العاده با ویوین لایت یا همان اسکارلت اوهارا از فیلم بر باد رفته دارند. روح ایشان هم شاد
‌چهارشنبه 20 آذر 1392 - 21:19
garmsari - یورک - بریتانیا
درود بر روح شاهنشاه فقید ایران
‌پنجشنبه 21 آذر 1392 - 00:12
تیردادسورنا - ایران - ایران
vahid_ - گلاسگو - انگلستان بله جنابعالی توی گلاسکو نشستی باید هم این افاضات رو از خودتون در کنین مملکت رو به روزی انداختین که یک کارگر در طی سال برای یک مدرسه ابتدایی رفتن یک بچه اش باید بیشتر از یک میلیون تومن به عناوین مختلف در طی سال فقط فقط برای مدرسه هزینه کنه حالا خرج خورد و خوراک و لباس مدرسه اش بماند..دیگه از تحصیل رایگان و تغذیه خبری نیست اینجا ما کارگر و تکنسین داریم که با یک حقوق خون گریه میکنن ...برو تو گلاسکو خوش باشی که.. تو کز محنت دیگران بی غمی.. نشاید که نامت نهند آدمی
‌پنجشنبه 21 آذر 1392 - 03:43
بابک - سبزوار - ایران
سزای خر کور توبره دریده است.
‌پنجشنبه 21 آذر 1392 - 04:40
تیردادسورنا - ایران - ایران
Freedomforiran - لندن - انگلستان دوست عزیز من این اشخاص را کاملا میشناسم یکیشون رو چند سال پیش داشتیم پدرش توده ای بود و خودش بواسطه همسرش شده بود حزب الهی. تا اسم آمریکا یا شاه رو میاوردی مثل اینکه نشادر توی ماتحتش بریزی دو متر میپرید هوا! وقتی هم که من سر بسرش میذاشتم و از جنایات استالین براش میگفتم مثل اینکه به هفت جدش فحش و ناسزا داده باشم خودش را به در و دیوار میزد که استالین مرد بوده!!! وقتی هم که بازنشسته شد تمامی همکاران حتی از قسمتهای دیگه از خوشحالی رفتنش تا چند روز شیرینی پخش میکردن!
‌پنجشنبه 21 آذر 1392 - 04:00
سلطنت طلب - ابوظبی - امارات متحده عربی
خدا رحمتت کنه شاهنشاه . اهل سنت ایران کمترین نقش رو در سقوط حکمت پهلوی نداشتن و جای بسی تعجب هست یکی از قدرتمندترین کشور عربی اهل سنت به پادشاه فقید جا داد و این نشان از انسانیت و تسامح و بخشندگی مسلمانان اهل سنت دارد نه مانند روافض صفوی که تا به قدرت رسیدن مهره ها و سرمایه های که متعلق به ایران بود و نه نظام شاهنشاهی رو سر برید .دین زور تزویر قتل ادم کشی همانند سلف گذشته شان اسماعیل صفوی .
‌پنجشنبه 21 آذر 1392 - 10:51
دنیای وحشی - تهران - ایران
ملت ایران تقاص نمک نشناسی خودشان را به خاندان پهلوی پس میدهند بخصوص اعلیحضرت محمد رضا شاه دومین پادشاه خاندان سلسله پهلوی .روحت شاد و یاد و نامت جاوید باید .آمین
‌پنجشنبه 21 آذر 1392 - 11:03
کبالت3 - کرج - ایران
یا جده سادات خودت به این ملت کمک کن از این کمبود مقدسات نجات پیدا کنن هر چی باشه قبوله از انواع امام و امامزاده تا شاه و شازده آخه دخیل بند زیاده و ضریح و قبه کم ادرکنی کبلائی.
‌پنجشنبه 21 آذر 1392 - 13:01
تیردادسورنا - ایران - ایران
کبالت3 - کرج - ایران با گندی که شماها شکم سیران و جفت اندازان انقلاب شکوهمند 57 به کشور زدید که آثارش تا قرنها پابرجاست مطمئن باش که تا مدتی دیگر مردم ایران بجای مراسم عزاداری و گریه برای حسین به حال خودشان گریه و برای شاه مراسم عزاداری خواهند گرفت گرچه حالاشم بابت انقلاب توی سر خودشون میزنن!قبر شاه خدابیامرز هم اگه ایران بود فکر کنم از خانه خدا هم بیشتر زیارت کننده داشت!!!
جمعه 22 آذر 1392 - 01:13
کبالت3 - کرج - ایران
کی این حکایت خود گوسفند پنداری میخواد تموم بشه تا کی بیاد چوپان مهربان به چوپان بد لعنت میکنی کی میخوای یاد بگیری رو پای خودت وایستی و بفهمی بی سایه چماق هم میشه زندگی کرد کی میخوای بفهمی نون و نمک از خودته و کسی صدقه بهت نمیده تا نمکشناس باشی یا نباشی کی درک میکنی نوکر صفتی و هر چلقوز و دبنگی رو آقا و سرور پنداری راه از این شب تاریک به صبح سپید نمی بره گمان کنم هیچوقت چون شما در گذشته اید خدایتان بیامرزاد الفاتحه مع الصلواة کبلائیها.
جمعه 22 آذر 1392 - 14:15
عقاب سرخ - پرسپولیس - پرشیا
سلطنت طلب - ابوظبی - امارات متحده عربی-تو هم ما را کشتی‌ با این سنی شیعه کردن و رافضی صفوی کردن‌هات! باشه آقا جان حق با شماست همه مذاهب و فرقه‌ها اخی و بد هستند و فقط سنی‌های وهابی سلفی عمری عثمانی والاترین و سالم‌ترین و به حق‌ترین فرقه مذهبی‌ در دنیا و در همه کائنات و پهنه گیتی هستن.
جمعه 22 آذر 1392 - 16:25
تیردادسورنا - ایران - ایران
کبالت3 - کرج - ایران کسانی گوسفند پندار بودند و هستند که با بع بع کردن در سال 57 حکومت متجددی را سرنگون و حکومت متحجری را بر سر کار آوردند و بر نسل ما جفا کردند شاه در نهایت به طور مسالمت آمیز آزادی های سیاسی را به مردم میداد همچنان که در زمان بختیار این کار انجام گرفت اما بعلت گوسفند پنداران چپی و راستی و ملی مذهبی ،درهای آزادی سیاسی که بسته شد هیچ! آزادی های اجتماعی و فردی نیز نابود گردید و بخاطر لجبازی همون گوسفند پنداران حال روز ما شد اینکه در دنیا در تمام بدیها و بدبختی ها رتبه اول شویم و در خوبی ها و خوشی ها آخر!
جمعه 22 آذر 1392 - 19:26
کبالت3 - کرج - ایران
تیرداد تو باز اسم حاج ممرضا اومد.. از مردم مایه نزار از قول بقیه حرف نزن شاغلوم سینه و کله مال خودته بزن بر سینه و سر و بیاد توبره قدیم و چماق چوپان مهربانت ما که نه امامزاده داریم نه قبله که عوضش کنیم شما برو به زیارتت برس حجکم مقبول و سعیکم مشکور کبلائی.
جمعه 22 آذر 1392 - 13:59
کبالت3 - کرج - ایران
حالا این شاغلامیان عین این مخلس جماعت ذوب شده در ولایت هر از چندی یه کرامت جدید برای آقاشون میکشفن از ارتش چهارم دنیا بگیر تا ابرقدرت اقتصادی و غول صنعتی و پیشششرفته ترین کشور در کهکشان راه شیرینی هر چند وقتی هم تو اون شجره طیبه یه امامزاده جدید پیدا میکنن و به پاش سینه میزنن و آه سینه سوز میکشن مثل این یکی سیده شهناز بنت حاج ممرضا مبارکه کبلائی.
جمعه 22 آذر 1392 - 19:59
Ghomsheh - فیرفکس ویرجینیا - امریکا
من فقط نوشته های هموطنانمان در ایران را می خوانم که از اعتبار بیشتری برخوردار است. این هموطنان با گوشت و پوست و استخوانشان این حکومت عقب مانده آخوندی را تجربه کرده اند. حکومتی که بیشترین بودجه مملکت را صرف نیروهایی مانند ارتش، پاسدار، بسیج و لباس شخصی ها کرده است فقط برای سزکوب مردم. ولی تاریخ در این مدت 10ساله گذشته نشان داد که سرنوشت دیکتاتور هایی مانند صدام حسین، قذافی، بن علی تونسی و میارک به کجا انجامید. در سرزمین ما نیز وضعیت به این شکل نخواهد ماند. اگر براستی حکومت رضاشاه و محمدرضا شاه را از تاریخ حذف کنیم، حکومت آخوندها بطور منطقی دنباله حکومت عقب مانده قاجاریه است.
دوشنبه 25 آذر 1392 - 18:36
time-to-say-goodbye - تورنتو - کانادا
کبالت۳ کرج، برات آرزوی شفای عاجل از درگاه ایزد منان دارم، واقعاً احتیاج به درمان فوری داری!!!
‌سه شنبه 26 آذر 1392 - 06:24
ذوالفقار علی - اسلام - ایران
تیردادسورنا ضد انقلاب افتادی به بع بع کردن این انقلاب میراث خون صدها هزار شهیده شاه ملعون و شرابخوار میخاست اسلامو ریشه کن کنه اما حضرت امام با مردم شجاع ایران انداختنش تو زباله دونی تاریخ بیشرف میخاست تمام زنان را فاحشه کنه کتاب تورات جای قران بذاره و صدها خیانت دیگه اسلام پیروز است
‌سه شنبه 26 آذر 1392 - 07:32
کبالت3 - کرج - ایران
-time-to-say-goodbye تورنتو - کانادا-ممنون برادر قطعا دعای تو بنده صالح و صادق الله تو کانادا مستجاب میشه چون به خدا نزدیکتری و نزد او روزی میخوری اما نگران من نباش زیاد فوری نبود شما مواظب باش اونجا نچائی و از خیل بندگان سلطان کم نشی به خدا و سایه اش سلام برسان دیگه وقت خداحافظیه خیر پیش کبلائی
‌سه شنبه 26 آذر 1392 - 18:06
تیردادسورنا - ایران - ایران
ذوالفقار علی - اسلام - ایران ما هم 34 ساله که همگام با ملت شریف ایران نوای دل انگیز بع بع را سر میدیم البته بع بع گفتن ما بخاطر سنمون یه چند سالی کمتر از بقیه ملت و جنابعالیه!
‌چهارشنبه 27 آذر 1392 - 04:54
تیردادسورنا - ایران - ایران
جناب کبالت عزیز دل آخوند شما 34 ساله که برای امامزاده ج.ا سینه میزنی ولیکن خودت خبری نداری! 34 ساله که به ساز آقا میرقصی ولاکن فکر میکنی برای آزادی مبارزه میکنی! قضیه شما مثل آدمی میمونه که دو تا مرغ خانواده رو برده بازار که بوقلمون بگیره ولی با یک کلاغ سیاه بر میگرده و تازه در جواب اعتراض خانواده ازمحسنات گوشت بوقلمون بر گوشت مرغ داد سخن میده مرتبا از لذیذ بودن گوشت بوقلمون تفسیر و تمجید میکنه!
‌چهارشنبه 27 آذر 1392 - 04:49
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.