ده نامزد نهایی مجله تایم برای تعیین شخصیت خبرساز ۲۰۱۳

مجله آمریکایی تایم طبق روال هرساله فهرست نهایی ده شخصیت مهم و خبرساز جهان را منتشر کرده و روز چهارشنبه، یازدهم دسامبر، نیز شخصیت سال این مجله اعلام می‌شود.

حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران یکی از ده شخصیتی است که در فهرست نهایی مجله تایم جای گرفته است.

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا ، بشار اسد رییس جمهوری سوریه، تد کروز، سناتور جمهوریخواه از ایالت تگزاس آمریکا، پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان، کتلین سبلیوس، وزیر بهداشت و خدمات انسانی دولت اوباما از دیگر شخصیت‌های سیاسی و مذهبی هستند که در لیست سال ۲۰۱۳ مجله تایم جای گرفته‌اند.

از میان مدیران ارشد شرکت‌های اینترنتی تنها نام جف بزوس، بنیانگذار آمازون که بزرگترین شرکت فروش کالا در اینترنت است، دیده می‌شود.

ادوارد اسنودن، پیمانکار سابق سازمان اطلاعات ملی آمریکا و افشاگر اسناد محرمانه این سازمان نیز از کسانی است که به عنوان یکی از نامزدهای شخصیت تاثیر گذار سال معرفی شده است.

نام ادیت ویندسور، فعال حقوق همجنسگرایان در نیویورک و میلی سایروس خواننده ۲۰ ساله و پرطرفدار آمریکایی هم در این لیست ده نفره قرار دارد.

مجله تایم در سال ۱۹۲۷ انتخاب شخصیت سال را آغاز کرد. معیار مدیران مجله تایم در آن زمان انتخاب فردی بود که به صورت مثبت یا منفی خبرسازترین شخصیت سال در جهان محسوب می‌شد. در سال‌های نخست بیشتر چهره‌های سیاسی به عنوان مرد سال انتخاب می‌شدند ولی در سال‌های اخیر نه تنها افراد بلکه حرکت‌های سیاسی و مدنی نیز به عنوان خبرسازترین‌ها انتخاب شده‌اند.

در عین حال در طول ۸۶ سالی که مجله تایم چهره سال را انتخاب می‌کند شخصیت‌هایی چون آدولف هیتلر در سال ۱۹۳۸ و ژوزف استالین در سال‌های ۱۹۳۹ و ۱۹۴۲ نیز به عنوان مرد سال انتخاب شده‌اند.

از ایران تا کنون تنها محمد مصدق، در سال ۱۹۵۲ و آیت‌الله روح‌الله خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی در سال ۱۹۷۹ به عنوان مرد سال از طرف مجله تایم انتخاب شده‌اند.

مجله تایم هر ساله در کنار معرفی خبرسازترین چهره سال از خوانندگان خود نیز نظرسنجی می‌کند و از آنها می‌خواهد با رای خود شخصیت سال را انتخاب کنند.

در سال ۲۰۱۳ بیش از یک میلیون و ۹۰۰ هزار نفر در رای‌گیری اینترنتی مشترک بین مجله تایم و شبکه اجتماعی توئیتر شرکت کردند و عبدالفتاح سیسی رییس ستاد ارتش مصر را با حدود ۴۵۰ هزار رای به عنوان شخصیت خبرساز سال انتخاب کردند.

عبدالفتاح سیسی سال گذشته محمد مرسی، رییس جمهوری مصر را دستگیر و روانه زندان کرد.

+16
رأی دهید
-6

ذک گرجی - فررارا - ایتالیا
.حالا هی برای روحانی گوریل دکتر قلابی قاتل مردم ایران تبلیغ کنید ولی من فکر می کنم خبر ساز ترین فرد جهان امحمود احمدی نژاد بودهاست حالا به امریکائیها وانگلیسیها خوششان نمی اید مسئله خودشان است ولی احمدی یک خری بود معروف ونه این اخوند روحانی بنفش کثیف دروغگو ودکتر قلابی که حتی مثله رهبر قاتل دیپلم ندارد
‌چهارشنبه 20 آذر 1392 - 00:36
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.