جان کری در کنگره آمریکا: الان وقت تحریم ایران نیست

جان کری به نمایندگان گفت که به روند مذاکرات با ایران خوشبین است و امید دارد که این مذاکرات حتی زودتر از شش ماه آینده به نتیجه نهایی برسد

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در مجلس نمایندگان این کشور گفت که معتقد نیست هرگز نباید ایران را تحریم کرد ولی تاکید دارد که "الان وقت انجام این کار نیست".

وی با اشاره به توافق گروه ۱+۵ با ایران در مورد عدم وضع تحریم های جدید در شش ماه آینده افزود که تصویب تحریم های جدید بر همکاری آمریکا با سایر اعضای این گروه تاثیر منفی می گذارد و به ایرانی ها "بهانه"‌ای برای عمل نکردن به تعهدات خود می دهد.

توافق‌نامه ژنو که بین ایران و شش قدرت جهانی به امضا در آمد، در ازای عدم وضع تحریم های جدید در شش ماه آینده، ایران را به همکاری بیشتر با آژانس بین المللی انرژی اتمی و محدود کردن برنامه هسته ایش ملزم کرده است.

جان کری در جلسه امروز گفت که به روند مذاکرات با ایران خوشبین است و امید دارد که این مذاکرات حتی زودتر از شش ماه آینده به نتیجه نهایی برسد.

آقای کری با این هدف در مجلس نمایندگان حاضر شده بود که به ابهامات قانونگذاران آمریکایی در مورد توافق اخیر ایران و گروه ۱+۵ در ژنو پاسخ دهد و آنها را متقاعد سازد که تحریم های جدیدی علیه ایران وضع نکنند.

وی در جلسه امروز گفت که در صورتی که ایران در پایان مهلت شش ماهه مشخص شده در توافق‌نامه ژنو، نگرانی های مربوط به برنامه هسته ای خود را بر طرف نکرده باشد، می توان در عرض یک هفته به وضع تحریم های جدید پرداخت.

آقای کری تاکید کرد که تا وقتی فرایند اعتمادسازی با جامعه بین المللی به طور کامل به نتیجه نرسد، تحریم های وضع شده علیه ایران لغو نخواهد شد.

وزیر امور خارجه آمریکا افزود که توافق نهایی با ایران، پس از مشورت با متحدان آمریکا از جمله اسرائیل و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس صورت خواهد گرفت.

جان کری در بخشی دیگر از سخنان خود ابراز عقیده کرد که معاهده ان پی تی (منع گسترش سلاح های هسته ای) حق غنی سازی اعضای آن از جمله ایران را به رسمیت نمی شناسد ولی "آن را نفی هم نمی کند و در این ارتباط ساکت است".

پیشتر، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران گفته بود که در توافق‌نامه ژنو حق غنی سازی ایران مورد اشاره مشخص قرار نگرفته چون این حق در ان پی تی، که ایران در آن عضویت دارد، به رسمیت شناخته شده است.

آقای ظریف دیروز نیز به مجله تایم، چاپ آمریکا، گفت که اگر تحریم‌های جدیدی علیه ایران وضع شود، از نظر این کشور "مرگ توافق‌نامه ژنو" خواهد بود.

وزیر امور خارجه ایران هشدار داد: "ما هم مجلس داریم. مجلس ما نیز می‌تواند قوانین مختلفی را به تصویب برساند که در صورت شکست مذاکرات جنبه اجرایی به خود گیرد."

نمایندگان کنگره آمریکا برخلاف رویکرد دولت باراک اوباما به دنبال "تضمین‌های محکم‌تری" به منظور جلوگیری از گسترش برنامه‌ هسته‌ای ایران هستند.

+29
رأی دهید
-4

omidvaran - نورکل - امریکا
اگر اون بوش حمال و رایس اشغال وگروه بازهای پنتاگون پیشنهاد مذاکره وسازس ایران رو چند سال قبل نادیده نمیگرفتند وزمینه کینه توزی واختلاف روفراهم نمیکردن مملکت ما اینهمه صدمه وخسارت نمیدید اون اشغالها سنگی درچاه انداختن که با صدتا جرثقیل هم نمیشه درش اورد
‌چهارشنبه 20 آذر 1392 - 08:09
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.