از سلام نظامی کاپیتان ایرانی به همتایان آمریکایی اش تا لغو صدور دستور تیراندازی به کشتی های ایران در دقیقه 90

نیویورک تایمز نوشت: در شش ماه گذشته، کشتی گشتی ساحلی نیروی دریایی امریکا سه بار با قایق های مسلح ایرانی در آب های بین المللی روبرو شده اند.

به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»، طرفین هر دو بر عرشه آمده تا از فاصله ی 300 یاردی عکس یا فیلمی بگیرند.

جرد دبلیو ساموئلسون فرمانده کشتی گشتی امریکایی می گوید، انها ما را تحت نظر دارند و ما هم آنها را تحت نظر دارد اما همه چیز روندی حرفه ای دارد و تاکنون رویارویی بین ما وجود نداشته است.

نیویورک تایمز در ادامه مدعی شد: اما چنین مسئله ای در سال های اخیر همیشگی نبوده است، چراکه قایق های سرعتی ایران کشتی های جنگی امریکا را آزار داده اند و در ماه های اخیر تهران هواپیماهای بدون سرنشین مجهز به موشک را در خلیج فارس مستقر کرده است.

نیروی دریای سپاه پاسدارن ایران متشکل از قایق های سرعتی مجهز به مسلسل و موشک های قدرتمند است و نیروهای آن آموزش های چریکی دیده اند.

مقامات ارشد نیروی دریایی امریکا می گویند که هیچ تغییری پس از توافق هسته ای در ارایش نیروی دریای ایران مشاهده نشده است.

جان میلر فرمانده ناوگاه پنجم امریکا در بحرین می گوید: ما تاکنون تغییر قابل ملاحظه ای در رفتار آنها شناسایی نکرده ایم.

سال گذشته، پنتاگون قوای نظامی خود در خلیج فارس را به منظور مقابله با تلاش ایران در جهت انسداد تنگه هرمز تقویت کرد.

تعداد کشتی های گشتی ساحلی امریکا در بحرین میزان ماموریت های امنیت خود را دو برابر کرده و تعداد ان ها نز از 5 عدد به 10 عدد رسیده است.

کشتی های گشت ساحلی در زمره ی کوچترین کشتی های نیروی دریایی آمریکا هستند. حتی 6 کشتی گشت ساحلی روی هم به اندازه یک ناو همواپیمابر نیستد.

آنها به اندازه ی کشتی هایی هستند که توسط امارات و بحرین استفاده می شود، بنابراین پیوندی با متحدان دریای خود در منطقه ایجاد کرده اند.

جان هاوارد منسئول نظارت بر کشتی های گشتی آمریکا می گوید: این کشتی ها زیاد مرعوب کننده نیستند و بیشتر شبیه به کشنی های خود اعراب است.

به گفته ی یک مقام نیروی دریایی آمریکا، در طول مانوری در سال گذشته، چندین قایق گشتی ایران به قایق های متحد آمریکا نزدیک شدند که تنها قصد نظارت را داشتند.

درحالیکه ایرانیان نزدیک تر می شدند، یک کشتی آمریکا برای جلویگری از دخالت آنها در مانور مسیر آنها را مسدود کرد. رقابت طرفین ادامه پیدا کرد تا اینکه کاپیتان ایرانی به همتایان آمریکایی اش سلام نظامی داد و رفت.

رویارویی قابل توجه دیگری بین امریکا و ایران در سال 2008 رخ داد، زمانیکه 5 قایق سرعتی ایران به سه کشتی جنگی آمریکا در تنگه هرمز نزدیک شدند.

فرمانده ناوشکن امریکا در استانه صدور دستور آتش بود، اما قایق های ایران مسیر خود را تغییر دادند و هیچگونه تیراندازی رخ نداد.

+78
رأی دهید
-6

adsi - شانگهای - چین
آخه کشتی های جنگی امریکایی اینجا چه غلطی میکنند؟؟؟؟. مگه کشتی های جنگی ایرانی نزدیک امریکا مانور نظامی میدن ؟؟؟؟.
‌سه شنبه 19 آذر 1392 - 18:43
goosfand - نیویورک - آمریکا
یارو انتظار داره با توافق ژنو، کشور رو واسه آمریکاییها خالی‌ کنیم
‌سه شنبه 19 آذر 1392 - 19:21
mashady - منچستر - انگليس
من واقعاً برای نویسنده این مطلب متأسفم هم به شعور خواننده‌ها توهن کرده هم خود کم بینی‌ و آمریکایی‌ پرستی‌ تو نوشته ش موج می‌زنه(درحالیکه ایرانیان نزدیک تر می شدند، یک کشتی آمریکا برای جلویگری از دخالت آنها در مانور مسیر آنها را مسدود کرد. ) آخه پدر بیامرز دریا مگه کوچه ‌ست که کسی‌ بتونه مسدود کنه ، طرز نوشتنشو هرجا خواسته از آمریکا بگه با چه ابهتی صحبت کرده (فرمانده ناوشکن امریکا ، سه کشتی جنگی آمریکا .. ) ولی‌ در مورد ایران (قایق‌های ایران) . آی‌ خاک...
‌چهارشنبه 20 آذر 1392 - 05:35
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.