یک فرمانده دیگر گروه حزب‌الله لبنان در سوریه «کشته شد»

یک مقام امنیتی لبنان به خبرگزاری فرانسه گفته که یکی دیگر از فرماندهان مهم میدانی گروه حزب‌الله لبنان در سوریه کشته شده است. از این فرمانده با نام «علی الحسین بزی» اسم برده شده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، علی الحسین بزی روز یکشنبه هفدهم آذر در نبردهای میدانی با معارضین سوری در منطقه «نبُک» کشته شد.

یک وب‌سایت همسو با حزب الله لبنان در منطقه «بنت جبیل»، زادگاه بزی، با تایید کشته شدن این فرمانده حزب‌الله، «شهادت» او را «در هنگام انجام ماموریت جهادی» توصیف کرد.

خانواده علی الحسین بزی در سال‌های گذشته در شهرک حرت سیدا زندگی می‌کردند.

این سومین فرمانده میدانی حزب‌الله لبنان است که در هفته‌های گذشته در سوریه کشته می‌شود.

همزمان، وبسایت‌های دیگر همسو با حزب‌الله از کشته شدن دو عضو دیگر این سازمان شیعی در نبردهای روز یکشنبه در سوریه خبر داده و اسامی آنها را علی صالح و قاسم غملوش ذکر کرده و گفته‌اند که اجساد آنها در پی بازگشت به لبنان، به خاک سپرده شدند.

حسن نصرالله دبیر کل حزب‌الله سه شنبه گذشته با تاکید دوباره بر ادامه حضور شبه نظامیان حزب‌الله در سوریه برای مقابله با کسانی که «نیروهای تکفیری، سلفی‌ها، القاعده و سایر مخالفان مقاومت» خواند، شمار این نیروها را «محدودتر از آنچه که تصور می‌شود» توصیف کرد.

چهارشنبه گذشته نیز پس از کشته شدن حسان هولو اللقیس از فرماندهان مهم حزب‌الله در سوء قصد مسلحانه از سوی افرادی ناشناس در پارکینگ خانه‌اش در محله الحدث در جنوب بیروت، گفته شد که او از برنامه‌ریزان عملیات میدانی حزب الله در سوریه بوده است.

حزب‌الله تایید کرد که حسان هولو اللقیس از فرماندهان بسیار نزدیک به حسن نصرالله بود، و اتهام قتل او را متوجه اسرائیل کرد- هرچند که دو تشکل سنی سلفی منطقه مسئولیت این ترور را بر عهده گرفتند.

کارشناسان نظامی گفته‌اند که سوء قصد به حسان هولو اللقیس ممکن است که یکی از ترورهای مهم هدفمند پس از قتل عماد مغنیه باشد.

مغنیه که به مثابه رییس ستاد حزب‌الله بود، فوریه سال ۲۰۰۸ در انفجاری در کفرسوسه در دمشق، زمانی که تازه از جشن سالگرد انقلاب ایران در سفارتخانه جمهوری اسلامی ایران، بیرون آمده بود، کشته شد.

در این میان، شبکه تلویزیونی العربیه روز یکشنبه مدعی شد که شبه نظامیان حزب‌الله و تیپ شیعه عراقی «ابوالفضل العباس» در عملیات میدانی روزهای گذشته در زینبیه و منطقه بساطین حجیره حدود پنجاه کشته داده‌اند.

به گزارش العربیه، این تلفات در جریان نبردهایی میان این نیروهای شیعی اعزامی به سوریه با عوامل سنی «جبهه النصره» و «سرزمین اسلامی عراق و شامات» روی داده است.

این درحالی است که ارتش سوریه می‌گوید، نیروهای وفادار به بشار اسد در روزهای گذشته در عملیاتی در تپه‌های «القلمون» پیروزی‌های چشمگیری کسب کرده و روز یکشنبه نیز جای پای خود را در شهرک «نبُک» که تا پیش از این یکی از مراکز استقرار مخالفین بود، تقویت کردند.

مراکز استقرار قوای حزب‌الله در سوریه

کارشناسان نظامی می‌گویند، شبه نظامیان اعزامی حزب‌الله به سوریه ماموریت کنترل محل‌های نبرد در نزدیکی مرز سوریه و لبنان و همچنین در دمشق و حومه آن را در دست دارند.

حسن نصرالله سه شنبه گذشته در مصاحبه تلویزیونی با شبکه لبنانی «او.تی.وی» به این مناطق اشاره کرد و گفت در استان‌هایی وسیع از سوریه، مانند دیرالزور در شرق سوریه و یا استان درعا در جنوب سوریه، بندر لاذقیه و بندر طراطوس در ساحل دریای مدیترانه و یا استان شمالی حلب، «حتی یک نیروی حزب‌الله مستقر نیست».

نصرالله تاکید کرد که برای حزب‌الله کمک به حکومت بشار اسد در حفظ دمشق و نیز حومه پایتخت، استان حمص و مرزهای سوریه با لبنان، اولویت دارد.

دبیرکل حزب الله همچنین گفت نیروهایش «حتی متحمل یک اسیر نشده اند» اما تایید کرد که حدود دویست نفر از این نیروها در این دوره نبردها در سوریه کشته شده اند.

+88
رأی دهید
-21

بت شکن - مونترال - کانادا
به درک الفسلین!!!!
دوشنبه 18 آذر 1392 - 11:31
denxik - لندن - انگلستان
یه خر کمتر
دوشنبه 18 آذر 1392 - 12:33
Hojati 47 - استکهلم‌-سوئد - استکهلم‌-سوئد
یه سگ نجس به درک رفته::این که دیگه تو روزنامه نوشتن نداره
دوشنبه 18 آذر 1392 - 13:07
rezanl - امستردام - هلند
شاد شدم خدا شادتون کنه
دوشنبه 18 آذر 1392 - 13:42
با احترام - منچستر - انگلستان
خدا رحمت کنند و اما به اون وطن فروشها بگم اگر همین وهبیها ودار و دسته عربستان و ترکیه و بهتر است بگم همین سنیها موفق بشوند نوبت بعدی همین کردها و ایرانیهای شیعه است به ناموس من و تو رحم نمیکنند لطفا تاریخ را بخوانید همین ترکیه چقدر شیعه کشته است یا همین عربهای وهابی چقدر ایرانی را کشتند اهم از شیعه ومسیحی و یهودی وزرتشت اگر از دولت ایران راضی نیستی دلیل نمیشود از حمایت از حزبالله دست برداریم ما باید با عراق و سوریه حزبالله و با شیعه های عربستان یمن بحرین افقانستان پاکستان متحد بشیم و با وهابی کثیف مبارزه کنیم
دوشنبه 18 آذر 1392 - 16:52
ذک گرجی - فررارا - ایتالیا
یامید دیدن جسدهای پاسداران وبسیجیها قاتل ملت ایران وسوریه هر چه بیشتر باشیم من حسادت ندارم برای کسانی که شربت شهادت در سوریه مینوشند واز بشار اسد قاتل دفاع می کنند بر عکس برای تما م مسئولیت سپاه وبسیجی ها دعا می کنم هرچه زودتر شربت شهادت بنوشند در سوریه وبروند پیش امام راحل گور بگور شده البته همراه با ولایت فقه قاتل دزد ودروغگو
دوشنبه 18 آذر 1392 - 16:16
سيروس كمال - دبى - امارات
یک آدمکش ، مفتخور ، رذل ، پست فطرت ، خون آشام وووو کمتر .
دوشنبه 18 آذر 1392 - 19:30
ذوالفقار علی - اسلام - ایران
شهیدان زنده اند اینهایی که توهین کردن اگه حزب الله در سوریه جلو سلفی ها و وهابی ها نگیره قدرت میگیرن و تمام ایرانیها را که شیعه اند میکشند یه قدر فکر کنین
دوشنبه 18 آذر 1392 - 19:59
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.