رابطه روده با روح و روان انسان

در بسیاری از سنت‌های درمانی، روده اهمیت زیادی در رابطه با سلامت روانی دارد. اما دانشمندان در ابتدا به این مساله اهمیت چندانی نمی‌دادند. اکنون یافته‌های جدید علمی نشان می‌دهند که مغز و روده ارتباطی قوی با یکدیگر دارند.

بر اساس گفته بسیاری از دانشمندان، مواد غذایی می‌توانند در دستگاه گوارشی واکنش‌هایی ایجاد کنند که باعث تغییرات روحی در انسان می‌شود. برخی از دانشمندان حتی گمان می‌برند که مواد غذایی بر شخصیت‌ها نیز تاثیر می‌گذارند.
این ایده که روده منشا احساسات انسان است، بخشی از پزشکی سنتی است. در سنت‌های بهداشتی آسیایی، شکم مرکز بدن و منشا استحکام روحی است. اما پژوهشگران مدت زمانی طولانی به این مساله اهمیت نمی‌دادند و آن را جدی نمی‌گرفتند.

رابطه‌ی خاص روده با مغز

در مغز انسان هیچ بخشی وجود ندارد که مخصوص دستگاه گوارشی باشد. ولی ۴ تا ۵ برابر اعصابی که در نخاع وجود دارند، از دیوار‌ه‌های روده می‌گذرند. این اعصاب حتی می‌توانند مزه‌های مختلف غذا را نیز تشخیص دهند. اما با وجود این شکم و مغز همواره در ارتباط هستند. مغز سیگنال‌های مربوطه را از طریق گردش خون یا از طریق هورمون‌ها دریافت می‌کند. سپس این سیگنال‌ها در مغز به بخشی که مربوط به احساسات است، انتقال داده می‌شوند. این رابطه نزدیک بین شکم و احساسات در طی دوران تکامل انسان شکل گرفته است. این مساله حتی در زندگی عادی برای همه مشخص است: گرسنگی حال را بد می‌کند و اگر هم انسان از نظر روحی حالش خوب نباشد، اشتها ندارد.

۴ تا ۵ برابر اعصابی که در نخاع وجود دارند، از دیوار‌ه‌های روده می‌گذرندتاثیرات نوع مواد غذایی بر روح و روان انسان

غذایی که انسان مصرف می‌کند، در مغز دقیقا ثبت می‌شود. اگر او اشتها داشته باشد و دستگاه گوارشی‌اش درست کار کند، سیستم درست است. اما اگر در دستگاه گوارشی اختلالی ایجاد شود، مغز متوجه این مساله می‌شود. به همین دلیل بسیاری از بیماری‌های مربوط به روده با ترس و افسردگی همراه هستند.

برخی از پژوهشگران تاثیرات مستقیم نوع غذا را بر رفتار و حالت موش‌های آزمایشگاهی بررسی کرده‌اند. آنها به این نتیجه رسیده‌اند که نوع ماده غذایی تاثیر مستقیم بر حال موش‌ها دارد.

اگر این امر در میان انسان‌ها نیز صدق کند، این یافته‌ای بسیار موثر خواهد بود، زیرا می‌توان از این طریق با بیماری‌‌های روحی و روانی مبارزه کرد. اما از طرف دیگر، برخی پژوهشگران با این یافته‌های علمی محتاط‌تر برخورد می‌کنند و می‌گویند که این مساله به فاکتورهای متعدد دیگری بستگی دارد. آنها قصد دارند که در سال آینده تحقیقی در این مورد انجام دهند و کشف کنند که تغییرات در نوع مواد غذایی چه تاثیراتی بر مغز انسان می‌گذارد.

+90
رأی دهید
-0

دوستدار - استهکلم - سوئد
من خود ا ز کسانی هستم ناراحتی و گرفتاری در روده بزرگ دارم و خیلی وقتها حوصله رفتن به بیرون از خانه و حتی ملاقات با دیگران هم را ندارم و کلی ناراحتی روحی و روانی برایم ایجاد کرده است. و از زندگی کردن هم بیزار شده ام . دچار افتی شدید در پیشرفتهای کاری و اموزشی هم شدم. و تا به حال به تعدادی دکتر مراجعه کرده ام و چندین بار مورد عمل نیز قرار گرفته ام ولی درمان نشده ام. روده بزرگم دچار عدم انقباص و انبساط شده و در اصل باید بگویم خشک شده است. اگر شما خوانندگان عزیز راه حلی برای درمانم میدانید من را راهنمایی نماید نهایت تشکر و سپاس گذاری را دارم برایتان.
دوشنبه 18 آذر 1392 - 10:36
ekman - شیراز - ‫ایران
پس بگو چرا بعضیها میگن که فلانی مغزش بوی قرمه سبزی میده(قدیما به آدمهای غیر منطقی میگفتند)،اونا رابطه مغز و روده را میدانستند و میدانستند که فلانی نهار قرمه سبزی خورده!!!!.امروزه حتی بچه دبستانی ها هم میدانند که کنترل و کارکرد تمام اعضای بدن ،تحت رابطه و کنترل مغز است.
دوشنبه 18 آذر 1392 - 10:45
bineshaan - لندن - انگلیس
دوستدار - استهکلم - سوئد: تشخیص اولیه یا افتراقی متخصصها در مورد شما چی بوده؟
دوشنبه 18 آذر 1392 - 16:35
datis - سن دیگو - امریکا
دوستدار - استهکلم - سوئد :دوست عزیز هر روز صبح ناشتا آبه یک لیمترش تازه را با یک لیوان آب مخلوط کن بخور، و در طول روز یک تا بر چای ننا اگر گیر آوردی با نبات یا شکار میل کن، بد از چند روز اثراتشو میبینی‌، چای بابونه و آویشن هم معجزه میکنند اما بابونه کمی‌ خواب آور است.
دوشنبه 18 آذر 1392 - 17:54
فضول میرزا - استكهلم - سوئد
دوستدار - استهکلم - سوئد / دوست گرامی من شخصی را می شناسم که به چنین عارضه ای دچار شده بود و با مصرف شراب قرمز بهبودی کامل یافت. البته بهبودی کاملش حدود یکسال طول کشید. طریقه مصرف شراب بدین صورت است که در شش ماه اول، با نهار و شام یک لیوان شراب قرمز نوشید و در شش ماهه دوم فقط با شام یک لیوان مصرف کرد. طبق گفته خودش در پایان سال کاملا بهبود یافته بود ولی هم اکنون هفته ای یک شب یکی دو لیوان شراب قرمز مینوشد! خودش میگوید که این نوشیدن هفتگیش برای پیشگیری است ولی من فکر میکنم بفهمی نفهمی قدری معتاد شده است!! به هر حال امیدوارم که هر چه زودتر شما هم مداوا شوی.
دوشنبه 18 آذر 1392 - 15:39
igolnaz - مونترال - کانادا
دوستدار - استهکلم - سوئد. دوست عزیز رژیم گروه خون را امتحان کنید، بسیاری از مشکلات گوارشی با رژیمی که مناسب گروه خون شماست حل می شوند
دوشنبه 18 آذر 1392 - 18:14
toopetoop - سانتا کلارا - آمریکا
دوستدار - استهکلم - سوئد. من هم برای 8 سال مشکل روده بزرگ داشتم. برای همین فکر می کنم تجربیات من بتواند مفید باشند. برای بهبود عملکرد روده باید این 4 نکته رو همیشه دنبال کنید: 1- ورزش کنید بخصوص ورزشهای شکمی 2- آب زیاد بنوشید. چای را تنها اول صبح بخورید و سعی کنید چای کمتر بخورید چون چای باعث دفع آب بدن می شود. هندوانه آب زیادی دارد و باعث مرطوب شدن روده می شود. 3- از خوردن موارد زیر جدا اجتناب کنید: گوشت گاو، شیرینیهایی مثل گز و سوهان، سیر و پودر سیر. گوشت گوسفند رو هم به حداقل برسونید. 4- میوه زیاد مصرف کنید. البته وقتی که شکم خال باشد و حداقل نیم ساعت قبل از غذا. می توانید غذاتون رو هم غنی کنید با سبزیجات و سالاد. ماست هم تاثیر بسیار خوبی بر عملکرد روده دارد. عدس هم برای غنی کردن برنج استفاده کنید. نکته کلیدی برای درمان تغذیه درست است. شما باید هر روز چیزهایی را که می خورید در جایی ثبت کنید و عملکرد روده تون رو در روز بعد ببینید. اینطوری می توانید آنچه رو که باعث مشکل می ود را پیدا کنید. به امید سلامتی
دوشنبه 18 آذر 1392 - 21:25
toopetoop - سانتا کلارا - آمریکا
2 نکته دیگر رو هم باید اضافه کنم: 5- جایگزین کردن روغن مصرفی با روغن زیتون و کنجد 6- استفاده از پاک کننده های روده مثل تمبرهندی. برای استفاده از تمبرهندی باید اونرا با آب جوش حل کنید و بعد از 1 ساعت آنرا از صافی بگذرونید. البته بهتر تمبرهندی دقیقا بعد از غذا خورده شود چون به تنهایی باعث ناراحتی معده می شود. این کار رو هر 2 هفته یکبار انچام دهید. بار اولی که من انجام دادم مقدار زیادی سیر در مدفوع دیدم که نشون می داد روده بزرگم قادر به دفع آنها نبوده
دوشنبه 18 آذر 1392 - 21:43
دوستدار - استهکلم - سوئد
bineshaan - لندن - انگلیس! پیش از هر چیز از شما و همگی ان عزیزانی که کامنت راهنمایی کردن برایم گذاشتن تشکر میکنم و دستتان را به گرمی از دور می فشارم. اول بار به علت اینکه خونریزی میکردم برای مدوا به دکتر مراجعه کردم و تشخیص دکتر این بود باوسیری دارم و علت خونریزی باوسیری است سه بار تحت عمل قرار گرفتم که عمل سومش خیلی درد اور بود. ولی باز خون ریزی ادامه داشت همراه با دردی مزمن. بعداز کلی عکسبرداری و ازمایش یک زخم خیلی کوچک را در داخل روده بزرگم پیدا کردن و باز منرا اماده کردن برای عملی دیگر اینبار هم عمل موفق نبود. تااینکه 6 امپل عصبکش را در 2 مرحله به روده بزرگم تزریق کردن تا عصابهای روده ام بمیرند تا درد نکشم اینهم جواب نداد.و عاقبت گفتن روده بزرگت به خاطر اینکه فشرده و خشک شده است, داخل روده ات دچار ترکیدگیهای شده است. ودکترمتخصص گفت هیچ دیگر نمیتوانیم برای بهبودید انجام دهیم.
دوشنبه 18 آذر 1392 - 21:57
cardenas - تهران - ایران
دوستدار - استهکلم - سوئد :اگه فیسبوک یا ایمیل داری من می‌تونم راهنمای کنم.علاوه بر سلامت کامل داخلی‌ حتی رفتار و اخلاق تو تغییر کنه.شاید باورش سخت باشه ولی‌۱۰۰% جواب میده.
دوشنبه 18 آذر 1392 - 23:47
bineshaan - لندن - انگلیس
ستگی به سن شما٬ مدت بیماری٬عملکرد داروها٬ زمان بازگشت علائم پس از قطع دارو و.. شرایط کاملا متفاوت هست. من گروهی رو میشناسم که روی التهابات روده کوچک مشغول مطالعه هستند و وارد شدن و اتمام آزمایشها که هیچ تظمینی هم در موفقیت اون نیست٬ شما باید در طول سال ۳-۴ باری رو به لندن بیایید . باید از این گروه بپرسم که آیا تو اروپا گروه تحقیقی رو میشناسن که روی روده بزرگ در حال کار هست. به هر حال هنوز نیاز به دونستن تشخیص اولیه و اگه در مورد تشخیص مطمئن نسیتند تشخیص افتراقی هست. دونستن اسم داروههاتون هم ممکنه کمک کننده باشه. با آرزوی سلامت.
دوشنبه 18 آذر 1392 - 23:50
bineshaan - لندن - انگلیس
شما باید به تعداد خیلی زیادی سوال جواب بدین که متاسفانه از این طریق نوشتن ممکن نیست.
دوشنبه 18 آذر 1392 - 23:57
sharafYabi - بیمبه - انگولا
دوستدار، استکهلم، سوئد. یکی‌ از معروفترین استادان در مورد Nutrition, Intestinal Failure and Inflammatory Bowel Disease در انگلستان جناب Professor Alastair Forbes هستند. ایشان پژوهش گری موفق و عضوی از انجمن سلطنتی انگلستان میباشند. همچنین ۵۰۰ بیمار وخیم روده ای، مداوم تحت نظر ایشان میباشند. امکان زیادی هست که در بین بیماران ایشان موردی موفق شبیه به مشکل شما وجود داشته باشد. مهمتر از همه، از لحاظ شخصی‌ هم انسانی‌ بسیار فداکار و شدیداً دلسوز میباشند. موردتان و مشکلات روحی‌ خود را را با ایشان از طریق ایمیل با نامه‌ای در میان بگذارید. با آرزوی سلامتی‌.
‌سه شنبه 19 آذر 1392 - 00:31
دوستدار - استهکلم - سوئد
toopetoop - سانتا کلارا - آمریکا. دوست عزیز خیلی ممنون از تجربیاتات. انچه که شما یاد اور شدید بیشترشان را انجام میدهم. ولی انکه شما گفتید کمی گوشت گوسفند مصرف کنم و گوشت گاو را مصرف نکنم برایم عجیب شده است. برای این عجیب است زمانی که گوشت کوسفند مصرف میکنم قبض میشوم و دجار ناراحتی میگردم و باید دارو استفاده کنم تا از دست قبض شدن نجات پیدا کنم. وقتی قبض شوم و داروی برطرف کردن قبضی را زود مصرف نکنم دوباره به همان درد و ناراحتی خونریزی اول بر میگردم.
‌سه شنبه 19 آذر 1392 - 00:19
toopetoop - سانتا کلارا - آمریکا
پس شما اصلا نباید گوشت قرمز مصرف کنید. از پاک کننده های روده لوبیا قرمز است که یادم رفت بگم. تا آنجایی که من فهمیدم تنها راه حل برای مشگلات گوارشی تغذیه است و دارو یک درمان موقت است. من هم برای مدت کوتاهی خونریزی روده بزرگ داشتم. نتیجه عکس از روده بزرگ من نشان می داد که روده بزرگ من طولانی تر از حد معمول است و در طول مسیر خود یک حلقه کوچک درست کرده که نمی گذارد مواد زاید به راحتی در روده حرکت کنند. توصیه من به شما این است که اول با پاک کننده های روده شروع کنید. اگر تمبر هندی دارید برای شروع خیلی عالیست. برای سه روز هم تنها سوپ سبزیجات بخورید. در ضمن از کافیین مثل قهوه و چای خوداری کنید. برای مدتی هم مصرف گوشت و برنج نداشته باشید. سیب زمینی شیرین و لوبیا قرمز رو جایگزین کنید. بعلاوه ادویه را هم محدود کنید به تنها زردچوبه و فلفل.
‌سه شنبه 19 آذر 1392 - 02:09
sharafYabi - بیمبه - انگولا
دوسیدار، سوئد، در بسیاری از بیماریهای پیچیده، خصوصیات ژنتیکی‌ فردی تاثیر گذار در نحوه درمان میباشد. شما احتیاج به تحت نظر بودن دائم توسط یک تیم تخصصی Nutritional دارید. گوشت و دیگر مواد برای کسی‌ کار میکنه و برای دیگری نه.
‌سه شنبه 19 آذر 1392 - 01:59
toopetoop - سانتا کلارا - آمریکا
راستی یادم رفت بگم که انار مشکل زاست و تنها باید آب انار مصرف کرد. همین طور دانه میوها مثل انگور
‌سه شنبه 19 آذر 1392 - 02:43
chaman - بوخوم - آلمان
دوست عزیز من امروز در tvشنیدم که میوه پاتایا برای نارحتی گوارشی خوب است مخصوصا برای آنهای که گوشت را خوب هضم نمی کنند.
‌سه شنبه 19 آذر 1392 - 22:50
chaman - بوخوم - آلمان
دوست عزیز ببخشید منظورم پاپایا بود papaya
‌سه شنبه 19 آذر 1392 - 22:54
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.