حبس الکترونیکی' زندانیان در تهران به شکل آزمایشی شروع می‌شود

نادر محمدی، رئیس مرکز انفورماتیک سازمان زندان‌های ایران اعلام کرد که سیستم دستبند الکترونیک این هفته بر روی ۵۰۰ زندانی جرایم سبک در تهران آزمایش می‌شود.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، رئیس مرکز انفورماتیک سازمان زندان‌ها در نوزدهمین نمایشگاه بین المللی الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیک با اشاره به اینکه این طرح از دو سال پیش در سه زندان ایران به شکل آزمایشی و محدود اجرا شده است، گفت: "اکنون با رفع ایرادهای موجود در این سیستم، پایلوت واقعی بر روی زندانیان تهرانی آغاز می‌شود."

به گفته آقای محمدی، در این طرح زندانی نباید از یک محدوده جغرافیایی خارج شود و با استفاده از این سیستم مشخص می‌شود که در هر ساعت در کدام محدوده جغرافیایی است. این سیستم با اتصال به فرد، هر دقیقه یک پالس به مرکز اطلاعات می‌فرستد و به محض جدا شدن آن از زندانی، زنگ هشدار به صدا در می‌آید.

آقای محمدی با تاکید بر اینکه این سیستم نظارتی بر زندانیان با جرم سبک مانند چک و سفته کاربرد دارد، گفت که استفاده از آن به دستور قاضی پرونده امکان‌پذیر است.

محمدعلی زنجیره‌ای، معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان زندان‌های ایران اوایل امسال به خبرگزاری تسنیم گفته بود که اجرای طرح مراقبت الکترونیکی (پابند و دستبند الکترونیکی) یکی از سیاست‌های دستگاه قضایی برای کاهش جمعیت زندانیان و حبس‌زدایی از سال‌های قبل تاکنون بوده است، اما هربار به دلایل مختلف، از جمله کمبود اعتبار و عدم موافقت برخی مسئولان با استفاده از این دستگاه‌ها به خاطر نداشتن ایمنی لازم، به تعویق افتاده بود.

براساس اعلام مرکز مطالعات بین‌المللی زندان‌های جهان در سال گذشته آمار زندانیان در ایران بیش از ۲۵۰ هزار نفر بوده است.

به گفته مقامات ایرانی بیش از ۴۹ درصد از این افراد در رابطه با مواد مخدر بازداشت و دوران حبس خود را می‌گذرانند.

دومین گروه زندانیان در ایران افرادی هستند که به جرم سرقت بازداشت شده‌اند، براساس آمار این گروه حدود ۲۵ درصد از زندانیان کل کشور را تشکیل می‌دهند.

پس از آن جرایم علیه اشخاص و اطفال با ۱۱ درصد، اقدام علیه اموال و غصب و کلاهبرداری با ۴ درصد بیشترین آمار زندانیان در ایران را شامل می‌شوند.

+61
رأی دهید
-4

samsam.aus - سیدنی - استرالیا
ﻣﺤﻤﺪ ﻋﻠﻲ ﺯﻧﺠﻴﺮﻩ اﻱ ..ﭼﻘﺪﺭ اﻳﻦ ﻧﺎﻡ ﻓﺎﻣﻴﻠﻲ ﻣﻨﺎﺳﺐ ﺷﻐﻠﺸﻪ.ﺣﺘﻤﺎ ﺑاﺑﺎش ﻫﻢ اﻳﻨﻜﺎﺭﻩ ﺑﺪاﻫﻪ ...
یکشنبه 17 آذر 1392 - 22:24
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.