جوانان نوار غزه در آرزوی جنبش تمرد علیه حماس

سازمان ملل نوار غزه را بزرگترین زندان دنیا در هوای آزاد می‌خواند. محاصره جغرافیایی از دریا و خشکی از یک سو و ممنوعیت‌های روز افزون حماس شماری از جوانان نوار غزه را به فکر جنبش تمرد و انقلاب علیه اسلامگرایان انداخته است.

در نوار غزه سینما، دیسکو، کافه یا مکان دیگری که جوانان، دختر و پسر دور هم جمع شوند، وجود ندارد. پوشش اسلامی اجباری است. موسیقی غربی و میهمانی مختلط ممنوع است. از سال ۲۰۰۷ میلادی که گروه اسلامگرای حماس قدرت را در نوار غزه در اختیار گرفته، این ممنوعیت‌ها روز به روز بیشتر شده است.

طبق گزارشی که "اشپیگل آنلاین" (۷ نوامبر/۱۶ آذر) منتشر کرده، حالا حتی در نوار غزه کنار هم نشستن مرد و زنی که با هم خویشاوند نیستند هم ممنوع است. در میهمانی‌ها مردان یک سمت و زنان سمت دیگر سالن می‌نشینند.

در ساحل دریا هم قوانین سخت‌تر شده است. زنان تنها با پوشش کامل اجازه دارند وارد آب شوند. مأموران مخفی حماس هم همه جا مراقب هستند که کسی کار خلافی نکند.

با این‌حال کم نیستند دختران و پسران جوانی که موسیقی غربی گوش می‌کنند، پای برنامه‌های ماهواره‌ی می‌نشینند و در میهمانی‌های مخفی رقص و پایکوبی می‌کنند.در این میان تعدادی هم به فکر راه انداختن انقلابی علیه اسلامگرایان حماس افتاده‌اند.
زنان تنها کاملأ پوشیده اجازه دارند وارد دریا شوندزنان تنها کاملأ پوشیده اجازه دارند وارد دریا شوندهراس حماس از فراخوان "جنبش تمرد فلسطینی"

جوانانی که مخالف حضور حماس در نوار غزه هستند با الهام از جوانان مصری فراخوانی به نام "تمرد" در فیس‌بوک منتشر کردند.

در این فراخوان که هزاران نفر آن را لایک کرده‌اند، از مخالفان حماس دعوت شده بود که یازدهم ماه نوامبر (۲۰ آبان) مقابل ساختمان صلیب سرخ در نوار غزه گردهم آیند.

سالی دختر ۱۹ ساله‌ای که با خبرنگار آلمانی اشپیگل آن‌لاین دیدار کرده است یکی از کسانی بود که تصمیم داشت در این گردهم‌آیی شرکت کند. انتشار فراخوان این گردهم‌آیی اما با واکنش تند حماس همراه شد.

حماس برای جلوگیری از تشکیل این گردهم‌آیی با توسل به شیوه‌های همیشگی خود یعنی ایجاد هراس و وحشت مخالفان را به مرگ تهدید کرد.

مقامات حماس در رسانه‌های محلی به مخالفان هشدار دادند که این‌بار نه به زانو بلکه به سر شلیک خواهند کرد. حماس همچنین فتح، گروه حاکم در کرانه باختری رود اردن را متهم به تحریک و دست داشتن در انتشار این فراخوان کرد.

خطر زندان یا مرگ با زیر پا گذاشتن قوانین

با افزایش تهدیدها، فراخوان گردهم‌آیی مقابل ساختمان صلیب سرخ لغو شد. اما سالی و شش نفر دیگر یازدهم نوامبر مقابل این ساختمان گردآمدند.

سالی می‌گوید آنها پیش از آنکه سر دادن شعارهایی علیه حماس را شروع کنند، دستگیر شدند. او و دوستانش سه ساعت بازجویی شدند. پدر و مادر آنها احضار و تهدید شدند که اگر مراقب فرزندانشان نباشند آنها را از دست خواهند داد.


کنار هم نشستن مردان و زنانی که با هم خویشاوند نیستند در اماکن‌ عمومی ممنوع استسالی به خبرنگار اشپیگل‌آنلاین می‌گوید: «واقعأ عصبانی بودند جای شوخی نبود.»

با این حال او معتقد است که نباید سکوت کرد.

سالی که خود دانشجوی خبرنگاری است، امیدوار است که "جنبش تمرد فلسطینی" در نوار غزه ریشه پیدا کند.

دوست پسر او اما امید چندانی ندارد. او می‌گوید که تظاهرات کردن برای زنان آسان‌تر است و اضافه می‌کند: «اگر من آنجا بودم طوری کتک می‌خوردم که هنوز در بیمارستان بودم.»

او با صدایی آهسته و توأم با ترس در گفت‌وگو به خبرنگار اشپیگل‌آنلاین تأکید می‌کند که زیر پا گذاشتن هر قانونی در نوار غزه می‌تواند به قیمت زندان یا حتی مرگ تمام شود.

در مقابل حماس همه چیز را تکذیب می‌کند. صالح برداویل، سخنگوی حماس معتقد است: «زندگی در نوار غزه سخت است، اما اینجا قبرستان نیست.»

+36
رأی دهید
-1

compatriot - تورنتو - کانادا
آنجا اتفاقا از قبرستان صد درجه بد تر است. فقط کسانیکه تو ایران، سوریه، غزه و جنوب لبنان‌ زندگی‌ کرده و میکنند این را می‌فهمند! یه جمهوری اسلامی به تمام معنا. بابا ول کنید مگه انسان چند بار زندگی‌ میکنه. بذارید مردم نفس بکشند!
یکشنبه 17 آذر 1392 - 00:18
siavash2a - تهران - ایران
حماس از سپاه ایران خط میگیره .همون بلایی که سر مردم ایران میاد اونجا هم پیاده میشه
یکشنبه 17 آذر 1392 - 06:43
سرسره - اهواز - ایران
حالا تازه به درد 35 ساله مردم ایران گرفتارشدن
یکشنبه 17 آذر 1392 - 09:46
persiangulf2535 - لند‌ن - انگلیس
و اینست حکومت اصل اسلام که حرف اولش آزادی انسان است ،جوانان غزه برید حالشو‌ ببرید ولکام تو ایران،
یکشنبه 17 آذر 1392 - 11:50
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.