ایران: اطلاعات نسل جدید سانتریفوژها را به آژانس دادیم

نسل سوم سانتریفوژهای ایران در دوره رئیس جمهور پیشین این کشور رونمایی شدسازمان انرژی اتمی ایران اعلام کرده است که اطلاعات نسل جدید سانتریفوژهایش را در اختیار آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار داده است.

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انر‍ژی اتمی ایران به خبرگزاری رسمی این کشور گفته است که این اطلاعات در چارچوب موافقتنامه پادمان، به اطلاع آژانس رسیده است.


نسل جدید سانتریفوژهای ایران


موافقنامه جامع پادمان که ایران بر اساس آن اطلاعات نسل جدید سانتریفوژهایش را در اختیار آژانس قرار داده، بخشی از مقررات نظارتی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است.

معاهده منع گسترش سلاح‌های اتمی (ان پی تی) که ایران یکی از اعضای آن است، انعقاد این موافقتنامه‌ را اجباری کرده است.


سانتریفوژ چیست؟یکی از روش‌های معمول غنی سازی استفاده از دستگاه‌های سانتریفوژ گاز است. سانتریفوژ از اتاقکی سیلندری شکل تشکیل شده که با سرعت بسیار زیاد حول محور خود می چرخد.بر اساس اعلام سازمان انرژی اتمی ایران، نسل جدید سانتریفوژهای این کشور با ظرفیت بالاتر نسبت به ماشین های نسل اول و دوم تولید شده و آزمون های اولیه را پشت‌سر گذاشته است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران گفته است تولید نسل جدید سانتریفوژ در جهت ارتقای کیفیت ماشین های غنی سازی و افزایش میزان تولید صورت گرفته است.

سانتریفوژ اتاقکی سیلندری شکل است که که با سرعت بسیار زیاد حول محور خود می چرخد. یکی از روش‌های معمول غنی سازی استفاده از همین دستگاه است.

ایران در حالی اطلاعات تازه درباره نسل جدید سانتریفوژهایش را در اختیار آژانس قرار داده که دو بازرس این نهاد به دعوت ایران برای بازدید از تاسیسات اتمی اراک وارد این کشور شده‌اند.

در جریان توافق ایران با کشورهای عضو گروه پنج بعلاوه یک (پنج عضو دائم شورای امنیت بعلاوه آلمان) در ژنو و در توافقی دیگر با مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در تهران، ایران دست به اقدامات تازه‌ای برای حل و فصل پرونده اتمی‌اش زده است.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران به تازگی گفته کشورهای تحریم های کننده ایران "در ۱۰ سال گذشته همه راه‌های غلط را از جمله فشار، تحریم، تهدید‌،‌ ارعاب و غیره را امتحان کردند و دیدند که کارساز نیست. این فشارها سانتریفیوژهای ما را به ۱۹ هزار رساند."

ایران می گوید دو مرکز غنی سازی اورانیوم یکی در نزدیکی قم و یکی در نطنز واقع در مناطق مرکزی این کشور دارد.

+11
رأی دهید
-1

بهرام2012 - تهران - ایران
با اطمینان خدمت رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت امام آیت الله العضما سید علی خامنه ای فرمانده کل قوا عرض میکنم سانتریفیوژ که هیچ مطموئن باشید در اطاعت از اوامیر و فرامین حضرتعالی مدظل الله رنگ لباس زیر خانم هایشان را هم به نمایندگان آژانس که بارها با صراحت مدعی بودند (جاسوسان غرب) هستند تقدیم کرده اند......
دوشنبه 18 آذر 1392 - 16:06
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.