توضیح ظریف درباره سخنان جنجالی مربوط به توان نظامی آمریکا

به دنبال واکنش‌های شدیداللحن به اظهارات جنجالی وزیر امور خارجه ایران درباره توان نظامی کشور آمریکا در مقایسه با جمهوری اسلامی، محمدجواد ظریف، روز شنبه درباره اظهارات خود توضیح داد.

آقای ظریف روز سه‌شنبه، ۱۲ آذر، در دانشگاه تهران گفته بود که «آمریکا که با یک بمبش می‌تواند تمام سیستم‌های نظامی ما را از کار بیندازد، از سیستم نظامی ما نمی‌ترسد».
 
به دنبال این اظهارات، حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات سابق، در واکنشی تند به این اظهارات وزیر امور خارجه را به «نفهمی» متهم کرد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، آقای مصلحی روز پنج‌شنبه، ۱۴ آذر، در شهر فومن بدون این که نامی از محمدجواد ظریف ببرد گفت: «یکی از افراد در جمع دانشجویان دانشگاهی در کشور گفته که آمریکا اگر بخواهد می‌تواند در عرض ۱۰ دقیقه تمامی تاسیسات هسته‌ای و استراتژیک ایران را نابود کند.»

وزیر سابق اطلاعات افزود: «من به دنبال آن شخص می‌گردم تا به او بگویم تو غلط می‌کنی، شما که از توان دفاعی کشور خبر نداری و در مسیر اصلی انقلاب نیستی؛ چگونه به خود اجازه می‌دهی چنین اظهاراتی بگویی.»

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، آقای ظریف روز شنبه، ۱۶ آذر، در توضیحی تاکید کرد: «آن چه که آمریکا از آن می‌هراسد مقاومت مردم ایران است» و «در عین حال که به توان و قدرت دفاعی و نیروهای بسیجی کشور افتخار می‌کنیم، این امر واقعیتی انکارناپذیر است».
 
وزیر امور خارجه گفته است: «جایگاه و توان بالای قدرت دفاعی جمهوری اسلامی ایران منبعث از مقاومت مردم شجاع و قهرمان ایران است و این مهم در طول دفاع هشت ساله و ایثارگری و فدارکاری آحاد ملت شریف ایران به‌ویژه رزمندگان و ایثارگران به اثبات رسیده است.»
 
با وجود این توضیحات، وزیر امور خارجه تاکید کرده است که در دانشگاه تهران نیز بر «قدرت ناشی از مقاومت مردم» تاکید کرده بود.
 
روزی که آقای ظریف در دانشگاه تهران حضور داشت، یکی از دانشجویان این دانشگاه که خود را طرفدار رهبر جمهوری اسلامی و منتقد توافق‌نامه اخیر ژنو نشان می‌داد، از وزیر امور خارجه پرسید: «آیا آن چه دادیم با آن چه ستاندیم برابری می‌کند؟»
 
او به محمدجواد ظریف گفت: «خوشبختانه مصاحبه‌های وزیر خارجه‌ آمریکا ثابت کرد که نگاه رهبری درباره‌ بی‌صداقتی آمریکا درست بوده است.»
 
در پاسخ به این اظهارات، وزیر امور خارجه گفت که «غربی‌ها از چهار تا تانک و موشک ما نمی‌ترسند» و از دانشجوی منتقد خود پرسید: «آیا شما فکر کرده‌اید آمریکا که با یک بمبش می‌تواند تمام سیستم‌های نظامی ما را از کار بیندازد، از سیستم نظامی ما می‌ترسد؟»
 
این سخنان آقای ظریف همچنین واکنش تند برخی سایت‌های خبری نزدیک به سپاه پاسداران و جریان اصولگرا را به دنبال داشته است.

+95
رأی دهید
-4

بت شکن - مونترال - کانادا
چرا هر کسی‌ را رهبری تائید می‌کند بلافاصله هار شده و پاچه می‌گیرد؟؟ یعنی‌ اینقدر بی‌ ظرفیت؟؟ ۸ سال که خود مموتی هار شد و حالا حیدر مسهلی (اسـ...) که مموتی در ضدیت با او ۱۰ روز خانه نشین شد ولی‌ حرف رهبر در خصوص حیدر مسهلی عوض نشد!!؟؟ اگر یک نفر هم تو اون مملکت پیدا شود و حرف درست بزند از خود رهبر گرفته تا سگ‌های پاچه گیرش تو دهانش میزنند!!
شنبه 16 آذر 1392 - 18:18
armin parsi - منچستر - انگلستان
عین حقیقته اگه آمریکا بخواد در ۱۰ دقیقه کل ایران رو فلج میکنه
شنبه 16 آذر 1392 - 18:58
kamran-london-calgary - لندن-کلگاری - انگلستان-کانادا
خوب بنده خدا راست گفته با بمب رعد که هیچ اسیبی به هیچ جا نمیرسه فقط در اسمان منفجر میشه و تا48-72 ساغت تمام بیسیم-موبایل-تلفن-برق-و حتی باطریها از کار میافته . بعد با چی میخوان بجنگند؟؟؟؟؟
شنبه 16 آذر 1392 - 19:18
SIAVASHOMA - منچستر - انگليس
با ظرافت کامل گفته که خمیلی حرفه مفت زده بوده که آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند. ما بعد از سی‌ سال فهمیدیم که فقط به تهریمشون تونستن ما را به غلط کردن بندازن
شنبه 16 آذر 1392 - 19:38
کبالت3 - کرج - ایران
یه بار از دستت در رفت حرف درست زدی کل این تاسیسات و تجهیزات تو صحنه جنگ واقعی اسباب بازی حساب میشن با این حال قرار نیست تو ذوق یه عده خوش باور که اینا رو برا اونا ساختن بزنی کبلائی.
شنبه 16 آذر 1392 - 19:41
kamran-london-calgary - لندن-کلگاری - انگلستان-کانادا
خوب بنده خدا راست گفته با بمب رعد که هیچ اسیبی به هیچ جا نمیرسه فقط در اسمان منفجر میشه و تا48-72 ساغت تمام بیسیم-موبایل-تلفن-برق-و حتی باطریها از کار میافته . بعد با چی میخوان بجنگند؟؟؟؟؟
شنبه 16 آذر 1392 - 19:18
عقاب سرخ - پرسپولیس - پرشیا
اول فکر کردم این حرف ظریف شوخی‌ هست اما در کمال تجب دیدم حرفی‌ زده که خود آمریکا هم این ادعا را نداره که فقط با یک بمب داستان ایران را حل میکنه. قیافه این بسیجی‌‌ها و ساندیس خورها که ۳۴ سال هست عربده و عرو تیز میکنن دیدن و خندیدن داره که ادّعا داشتن ما همانیم که رستم بود پهلوان. کاربر فدای آقا که با شنیدن این خبر تا چند ساعت گیج و بهت زده و ناباور بوده با نا امیدی در تاپیک قبلی‌ کامنت نوشته که منظور ظریف قدرت ظاهری سلاح‌های امرکاست نه منظور باطنی(‌یک ساعت با دوست و فامیل می‌خندیدیم) دیگه از این خنده دار تا و مضحک تر نیست فدای رهبر مفنگی ظاهر بمب که میشه خود بمب و باطن بمب هم خاکستر شدن و از کار افتادن تمام سیستم دفاعی موشکی مخابراتی !! اصلا خودت متوجه شدی چی‌ گفتی‌ فقط از سر سوزش خواستی‌ یک جوری داستان را ماست مالی‌ کنی‌ اما ظریفتون بد جوری همه هیکل رهبر و سپاه و بسیج وو مزدور‌های سایبری را قهوه‌ای کرد ،به جان خودم من هنوز باور ندارم چنین حرفی‌ را وزیر خارجه ایران گفته باشه این حرف یعنی که ایران عرضه ۵ دقیقه مقاومت را هم نداره
شنبه 16 آذر 1392 - 20:45
فضول میرزا - استكهلم - سوئد
وقتی یک آخوند، وزیر خارجه کشوری را نفهم بخواند و در مقام انتقاد به حرفهایش بهش بگوید که غلط می کنی که چنین حرفهائی میزنی، باید اون وزیر امور خارجه سرش را بگذارد و بمیرد! و تو ای ظریف بی خاصیت، خاک بر سرت که بجای نشاندن آخوند بر سر جایش، به تته پپه افتاده ای و تف سر بالا میاندازی! خاک بر سرت که هر حرف و حدیثی را بجان میخری فقط بخاطر اینکه چند روز بیشتر پشت اون میزت بشینی! اگر فقط باندازه یک جو، غیرت داشتی، دستور میدادی تا اون آخوند ابله را با پای پیاده و پس گردنی به دفتر کارت بیاورند و در انجا انچنان با پشت دست به دهان کثیفش میکوبیدی که خون فواره بزند و سپس با اردنگ از دفتر کارت بیرون میانداختی و بهش میگفتی که اگر یک بار دیگر بخواهد از این غلطها بکند آنوقت دستور میدهی تا از بیضه آویزانش کنند! آنوقت هم ایرانیها بهت افتخار میکردند و هم آمریکا حساب کار دستش می آمد! ولی حیف و صد حیف که تو خود فاقد همان عضو هستی!!
شنبه 16 آذر 1392 - 21:18
jj122 - تهران - ایران
البته باید بدونیم که ایران توان مقابله با آمریکا را ندارد و دیگر اینکه آمریکا هم نمی‌خواهد در این منطقهٔ درگیر شود ولی‌ اگر آمریکا می‌خواست که بجنگد ایران نه اینکه در عرض ۱۰ دقیقه اما ظرف ۱ هفته میتواند ا از لحاظ نظامی فلج کند چون تمام سیستم‌های دفاعی و جنگی ایران روسی هستند و روسیه هم هرچی‌ که دور انداختنی بود به ایران فروخته
شنبه 16 آذر 1392 - 21:23
compatriot - تورنتو - کانادا
من اگه جای ظریف بودم با ظرافت تر‌ میزدم به هیکل حیدر مسهلی تا با صد تا تانکر آ‌ب نتونن بشورنش!؟! این اگه عرضه داشت تو ۸ سال صدارت مموتی ‌یه غلطی میکرد! این شریک دزد و رفیق قافله! هم بایستی با مموتی به زباله دان سپرده میشد! شیخ حسن کلیدساز بیخودی گول علی‌ بابا را خورد این بی‌ خاصیتو آوردش تو کابینه
شنبه 16 آذر 1392 - 22:30
MACFIT - اسن - آلمان
این تنها وزیر جمهوری اسلامی که داره حقیقتو به مردم کشورش میگه امیدوارم ولی‌ بیشتر از فهمو درک مردم کشورش جلو نره!!!
شنبه 16 آذر 1392 - 21:39
saye20 - تهران - ایران
آقای مصلحی که دم از دین ورهبری می زنی احترام خود را نگه دار مگه جناب آقای ظریف که وزیر امور خارجه محترم ایران است به شما توهین کرده که شما به ایشان توهین می کنید آنهم به یک مقام دولتی راستش اگر یکی از این اصلاح طلبان گفته بودند الان جایشان تو زندان بود راستی هار شدید تقصیر ندارید بقول آقای میرحسین موسوی ادب مرد به زدولت اوست
شنبه 16 آذر 1392 - 22:20
قهوه تلخ - منجستر - انکلستان
مردم ساده ، ایران ٣٤ سأله تاصیصاتش نابود ً،شده ،،لازم نیست ،،أمریکا نابودش کنه ،،،
یکشنبه 17 آذر 1392 - 05:57
danial nabi - استكهلم - سوئد
این مردک ظریف احمق هنوز نمیدونه که اگر جنگ شود ایران، آمریکا را در خلیج فارس به زانو در میاورد، ناوهای چند صد میلیاردی هوا پیما بر آمریکا با حمله رعد آسای موشکی آمریکا را ظرف ۲۴ ساعت فلج میکرد، آقای ظریف نکند که تو هم یکی‌ از خائنین به ایران هستی‌.
یکشنبه 17 آذر 1392 - 12:54
بت شکن - مونترال - کانادا
آقای اوباما، منظورتان از (کرامت انسانی ایرانیان) ملت ایران است یا دولتمردان ایران؟؟؟اگر منظورتان دولتمردان ایران است پس به نظر میاید که تا حالا (سمّ ال، بقعم لا یعقلون) بودی و نمیدیدی که دولتمردان ایران در این ۳۵ سال چقدر کرامت انسانی ملت ایران را له‌ و لورده کردند!!
یکشنبه 17 آذر 1392 - 13:14
windy1234 - لندن - انگلستان
والا من که تو این دنیا هر کسی رو دیدم ادعای مسلمونی بیشتر کرده، از همه بی ادب تر، احمق تر، جانی تر و دزد تر بوده.. حالا هر کجای دنیا میخواد زندگی کنه و از هر تبارو کشوری که میخواد باشه فرق نمی کنه
یکشنبه 17 آذر 1392 - 15:14
یا علی مدد - منچستر - انگلستان
1) آمریکا و اسرائیل نه تنها بدشون نمیآد بلکه خوششان هم میآد که بقیه از توان نظامی که آنها بترسند و این حرف ظریف یعنی ایران قدرت دفاع نظامی موثر از خودش را نداره و این بنظرم اصلا درست نیست. اولا هر کشوری شیوه دفاعی اش متفاوت است و ثانیا هر کشوری سعی می کنه که توان نظامی خودشو مخفی نگه داره که قابل پیش بینی برای دشمن فرضی نباشه و ایران هم از آن مستثنی نیست. مطمئن هستم که ظریف از توان نظامی ایران دقیقا آگاه نیست وگرنه این حرف را نمیزد. از یک دیپلمات برجسته این حرف بعید بود !اما این هم قابل انکار نیست که در هر جنگی با آمریکا صدماتی که به ایران وارد میشه خیلی زیاد خواهد بود اما اینگونه نیست که ایران نتونه از خودش دفاع موثر کنه چون اگر واقعا غیر این بود الان دخل ایران در آمده بود .
یکشنبه 17 آذر 1392 - 15:32
یا علی مدد - منچستر - انگلستان
. 2( آمریکائیها بیش از آقای ظریف از توان نظامی موثر ایران اطلاع دارند، ولی حتما خیلی خوششان آمده که وزیر خارجه ایران چنین حرفی را زده است! حرف ظریف عاری از واقعیت است . بعلاوه حتی اگر درست هم باشد باز هم گفتن چنین مسئله ای از زبان وزیر خارجه جایز نیست . تاثیر این حرف بسیار منفی است و در مقابل طرف مقابل را گستاخ تر خواهد کرد همانطور که برخی از ایادی آنها در این سایتها همین الان گستاخ شده اند . متاسفانه برخی دانسته یا ندانسته بلندگوی دشمنان ایران می شوند! برای این عده متاسفم از جمله : armin parsi -منچستر / kamran-london-calgary -لندن-کلگاری/ SIAVASHOMA - منچستر/کبالت3 - کرج / jj122 - تهران / قهوه تلخ - منجستر - /MACFIT - اسن .. این نظراتی که از این عده فوق الذکر خواندم بنظر نمیرسه که حس یک ایرانی وطن دوست را منعکس کرده باشه !
یکشنبه 17 آذر 1392 - 15:35
کبالت3 - کرج - ایران
وقتی نظریات امثال این یاعلی مدد رو میخونی بیشتر به کاری که توهم با شعور بشر میکنه پی میبری بسته به اینکه طرف کجای نردبون بی دیوار توهم ایستاده ..یه نمونه کاری که توهم دست یه ملت میتونه بده کاریه که علمای دین با فتحلیشاه کردن این شاه قجر هم که تازگی با کمک فرنگیان تو لید توپ و اسلحه رو شروع کرده بود و کار هر روزش بازدید از توپخونه و رژه بود با اصرار علما که میگفتن الان کشور اسلام در اوج قدرته توپ که داریم ایمان که داریم کمک 14 معصوم و امداد های غیبی هم که هست حکم جهاد رو هم ما میدیم علی از تو مدد حمله کنیم و کار این کفار اروس رو تموم کنیم نتیجه حمله شد جدائی قفقاز از ایران و قرار داد ننگین ترکمنچای جواب علما هم این بود سپردیم به تیغ برهنه حضرت عباس این کفار رو حالا تاریخ بشکل کمدی تکرار میشه طرف یه قلم کامپیوتر خودرو بهش ندادن تولید ماشینش شده نصف. دنبال آزاد کردن چند میلیارد پول خودشه بتونه یارانه امت در صحنه رو جور کنه اونوقت با فاطر وقاطر و چند تا دودکش احساس ابر قدرتی میکنه البته خودش میدونه چه خبره و کجای کاره چون از تفنگ خالی دونفر میترسن .کبلائی
دوشنبه 18 آذر 1392 - 06:03
کبالت3 - کرج - ایران
وقتی میگم توهم درد بی درمونه و مغز رو تحلیل میبره یه نمونه از تحلیل های خاوریاری خیالی«.اما اینگونه نیست که ایران نتونه از خودش دفاع موثر کنه چون اگر واقعا غیر این بود الان دخل ایران در آمده بود .»یعنی برادر این آخر تحلیل بود پس مطابق تحلیل سوپر متالیکت آمریکا به کوبا که 90 مایل هم باهاش فاصله نداره یا به ونزوئلا یا به بولیوی .یا دهها کشور دیگه که باهاشون مسئله داره حمله نمیکنه چون توانش رو نداره برادر اگه قرار بود آمریکا با هر کشوری که مسئله باهاش داره در گیر جنگ بشه که دیگه سنگ رو سنگ بند نبود حالا باید اونائی که بهشون حمله نشده احساس ابر قدرتی کنن .اصلا چرا بخواد حمله کنه بدون حمله هم که اقتصاد ما پوکیده و اگه وضع ادامه پیدا کنه جیره خودی ها هم دیگه قطع میشه برو سایتهای نزدیک به صنایع نظامی آمریکا رو بخون ببین چه تعریف و آماری از تسلیحات ایران میده بعدش برو قرار داد های خرید تسلیحات عربها رو بخون یه قلم 100 میلیارد فقط عربستان اونم نه میگ و فاطر بلکه اف35 و .....تا بفهمی علت تعریفها چیه و چرا ایران برای آمریکا یه گنجه کسی هم گنجش رو به فلان گاو نمیزنه( البته ما استثنائیم) کبلائی
دوشنبه 18 آذر 1392 - 18:12
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.