روحانی در مراسم روز دانشجو: جز سانتریفیوژ باید چرخ اقتصاد هم بچرخد

رئیس‌جمهور ایران وعده داد که بار دیگر در دانشگاه حاضر شودحسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران، امروز شنبه در جلسه‌ای به مناسبت ۱۶ آذر-روز دانشجو، در دانشگاه شهید بهشتی ضمن دفاع از پیشبرد برنامه هسته‌ای ایران گفت: "شعار ما این است که سانتریفیوژ باید بچرخد، اما زندگی مردم و اقتصاد هم باید بچرخد."

آقای روحانی گفت دولت او با رسیدن به توافق با کشورهای ۱+۵ در ژنو یکی از گره‌های روابط دیپلماتیک ایران در ۱۰ سال گذشته را گشوده و همچنین در "جلوگیری از وقوع جنگ جدید در منطقه و سوریه" نقش داشته است.


رئیس‌جمهور ایران همچنین در بخش دیگری از صحبت‌هایش از نقد عملکرد دولت محمود احمدی‌نژاد دفاع کرد و گفت در مصاحبه تلویزیونی اخیرش "تنها ۲-۳ آمار گفتم که اینقدر ناراحت شدند."به گزارش ایسنا، تنها برخی از کسانی که کارت ورود به جلسه سخنرانی را داشتند توانستند در آن حاضر شوند و بسیاری از دانشجویان از ورود به جلسه بازماندندحسن روحانی حدود دو هفته پیش در مصاحبه‌ای تلویزیونی شرکت کرد. برخی منتقدان گفتند آقای روحانی به جای آن که چنان که وعده داده بود از عملکرد دولت خود گزارش دهد، تنها به نقد دولت پیشین پرداخت.

او امروز در پاسخ به سوالی در همین زمینه گفت: "من اگر گفته‌ام رشد اقتصادی منفی ۵.۸ درصد بوده، کسی نباید بدش بیاید زیرا آمار این بوده است."


'۷۵ میلیون بسیجی داریم'

در برنامه امروز دانشگاه شهید بهشتی دانشجویان هوادار حسن روحانی و همچنین دانشجویان بسیجی به دفعات شعارهایی سر دادند. آزادی زندانیان سیاسی و تشکر از حسن روحانی از مضامین شعارهای هواداران بود و بسیجی‌ها هم شعارهایی در دفاع از برنامه هسته‌ای ایران و علیه آمریکا و اسرائیل سر دادند.

حسن روحانی در واکنش به ابراز احساسات و شعارهای دانشجویان با تاکید بر لزوم استقلال دانشگاه چهره‌هایی چون محمود طالقانی، مرتضی مطهری، محمد بهشتی، مهدی بازرگان، علی شریعتی و مصطفی چمران را "پیشتازان حرکت دانشجویی" خواند.

آقای روحانی همچنین گفت: "بسیج منحصر در بسیج دانشجویی نیست. اگر بسیج به معنای فکر بسیجی و فدا کردن منافع شخصی و گروهی برای منافع دینی، ملی و اسلامی است، ما ۷۵ میلیون بسیجی در این کشور داریم."

خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، نوشته است که به برخی دانشجویان کارت‌هایی برای ورود به جلسه داده شده بود، اما برخی از دانشجویانی که حتی کارت ورود هم داشتند، نتوانستند وارد سالن بشوند. به گزارش ایسنا دانشجویان از "فضای امنیتی" که امروز در دانشگاه بهشتی برقرار بوده انتقاد کرده‌اند.

همچنین "گزینشی" بودن سوال‌های مطرح‌شده از جمله انتقادهای دانشجویان بوده است.

تلویزیون دولتی ایران جلسه امروز را به طور مستقیم پخش کرده است، که به گزارش ایسنا نوسان عمدی پخش صدای جلسه انتقاد بسیاری از بینندگان را به دنبال داشته است.

در سال‌های اخیر صدها نفر از دانشجویان معترض در ایران با احکام تعلیق، اخراج، ممانعت از ادامه تحصیل و زندان مواجه شده‌اند و گروه‌ها و تشکل‌های مستقل از حکومت عملا اجازه فعالیت ندارند. تظاهرات "روز دانشجو" نیز اغلب با برخوردهای امنیتی همراه بوده است.

۶۰ سال پیش، در ۱۶ آذر ۱۳۳۲ احمد قندچی، مهدی شریعت رضوی و مصطفی بزرگ‌نیا، سه دانشجوی ایرانی از هواداران حزب توده و جبهه ملی، در دانشگاه تهران به دست نیروهای رژیم وقت کشته شدند. آنها در تظاهرات اعتراضی علیه سفر ریچارد نیکسون به ایران، که پس از کودتای ۲۸ مرداد انجام می‌شد، شرکت داشتند. از آن پس این روز به عنوان روز دانشجو گرامی داشته می‌شود.

+41
رأی دهید
-2

بی غم - تهران - ایران
یکی از نکاتی که جای تامل داره این است که احمدی نژاد توی 4 سال دوران ریاست جمهوریش حتی یکبار توی هیچ دانشگاه کشور جرات نکرد بره و سخنرانی کنه. قشر فرهیخته این مملکت این آدم رو از اول خوب شناخته بود اما حیف که بیش از 70 درصد مملکت ما عوام هستن که براحتی می شه اونها رو فریب داد!!!
شنبه 16 آذر 1392 - 21:28
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.