احتمال تشکیل اتاق بازرگانی مشترک ایران و آمریکا

صادق لاریجانی، محمد نهاوندیان، غلامحسین شافعی (نفر دوم از سمت چپ)غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی ایران، به خبرگزاری مهر گفته است هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران تشکیل اتاق بازرگانی مشترک ایران و آمریکا را بررسی کرده و اگر مقام‌های عالی با این کار موافق باشند این نهاد تشکیل خواهد شد.

آقای شافعی گفته است: "راه اندازی چنین نهادی نیازمند استعلام نظرات بخش حاکمیتی کشور است. چنانچه تشخیص داده شود که راه اندازی اتاق بازرگانی مشترک ایران و آمریکا به نفع کشور است، حتما این کار صورت خواهد گرفت."

رئیس اتاق بازرگانی ایران گفته است توافق هسته‌ای ژنو میان ایران و کشورهای ۱+۵ "فضای مثبتی بر اقتصاد ایران حاکم" کرده است و امید به "جذب سرمایه‌گذاران خارجی، اشتغال‌زایی، رونق و توسعه اقتصادی" بالا رفته است.

پس از سفر حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران به نیویورک در مهر ماه گذشته، اخباری از تلاش برای تشکیل اتاق بازرگانی ایران و آمریکا منتشر شده بود.

از جمله خبرگزاری تسنیم گزارش داد که ولی‌الله سیف، رئیس بانک مرکزی ایران، نوشته بود که او در دیدار با بازرگانان ایرانی ساکن آمریکا برای تشکیل اتاق بازرگانی مشترک ایران و آمریکا خبر داده است.

محمد نهاوندیان، رئیس دفتر حسن روحانی، در آن مقطع رئیس اتاق بازرگانی ایران نیز بود. با استعفای او غلامحسین شافعی که پیشتر نائب رئیس اتاق بود، به ریاست اتاق بازرگانی ایران انتخاب شد.

اتاق بازرگانی تشکلی است که در آن تجار عمده و صاحبان صنایع برای هماهنگی فعالیت‌های خود و چانه‌‎زنی با نهادهای حکومتی برای تامین منافعشان تلاش می‌کند.

دولت حسن روحانی از زمانی که روی کار آمده است بارها بر ضرورت تقویت بخش خصوصی تاکید کرده است و برخی از اعضای حلقه نزدیک به آقای روحانی، همچون محمد نهاوندیان و محمدرضا نعمت‌زاده خود از چهره‌های مطرح بخش خصوصی ایران هستند.

+37
رأی دهید
-2

davood63 - تهران - ایران
تجارت با آمریکا خیلی‌ بهتر ازچین و روسیه وکشورهای دست دوم با اجناس بنجل هستش زودتر روابط رو برقرار کنید ،،،،
جمعه 15 آذر 1392 - 18:14
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.