کری: امنیت اسرائیل از اولویت‌های اصلی ما در مذاکره با ایران است

جان کری، وزیر خارجه آمریکا، در جریان سفرش به اسرائیل تاکید کرده که در مذاکره با ایران درباره برنامه هسته‌ای آن کشور امنیت اسرائیل از جمله اولویت‌های اصلی است.

آقای کری پس از دیدارش با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در جمع خبرنگاران گفت: "تاکید می‌کنم که امنیت اسرائیل در این مذاکرات اولویت اصلی ما است."

وزیر خارجه آمریکا این سخنان را در حالی بیان کرده که اسرائیل تاکنون واکنش تندی در قبال توافقنامه مقدماتی امضا شده بین ایران و گروه ۱+۵ در در ژنو داشته است.

آقای نتانیاهو از این توافق به عنوان "اشتباهی تاریخی" نام برده بود.

آقای کری همچنین گفت: "تحریم‌های اصلی علیه بخش نفت و بانکداری ایران قطعا بقوت خود باقی است و تغییری نکرده است. ما به تلاش‌های خود برای این که این تحریم‌ها به نحو موثری از طریق وزارت خزانه‌داری و نهادهای مربوطه در آمریکا عملی شود، می‌افزاییم."

آقای کری در بخش دیگری از سخنانش افزود: "آمریکا تمام توانش را بکار می‌بندد تا از پایان یافتن احتمال تسلیحاتی شدن برنامه هسته‌ای ایران مطمئن شود."

وزیر خارجه آمریکا در بخش دیگری از سخنانش گفت: "ما با نتایج نهایی که توافق با ایران باید داشته باشد، موافقیم و برای آن که بتوان به توافقی جامع دست یافت ظرف روزهای آتی به طور مستمر و از نزدیک با دوستان اسرائیلی‌مان مشورت می‌کنیم."

آقای کری روز گذشته با هدف شتاب دادن به مذاکرات صلح فلسطینیان و اسرائیل به این کشور وارد شد.

اسرائیل مکررا نسبت به امضای توافقنامه با ایران هشدار داده و از جامعه جهانی خواسته تا فشار تحریم ها بر ایران را کاهش ندهند.

اسرائیل همچنین تهدید کرده در صورتی که نیاز باشد بطور یکجانبه به ایران حمله نظامی خواهد کرد.


توافق با ایران "بسیار بسیار سخت" است

پیشتر نیز وندی شرمن، معاون وزیر خارجه آمریکا در کلیک اظهاراتی توافق نهایی با ایران بر سر برنامه هسته‌ای این کشور را "بسیار بسیار سخت" خواند.

خانم شرمن، نماینده ارشد آمریکا در گروه ۱+۵ در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی پی‌بی‌اس آمریکا گفت که برچیدن بخش‌های زیادی از تاسیسات هسته‌ای ایران از شرایط رسیدن به یک توافق نهایی با این کشور خواهد بود.

خانم شرمن در عین حال گفت وضع هرگونه تحریم بیشتر علیه ایران، توافقنامه شش‌ماهه را تضعیف خواهد کرد و به ایران "بهانه‌ای برای سرباز زدن از این توافق خواهد داد."

ایران و قدرت‌های جهانی، حدود دو هفته پیش، در پی مذاکراتی فشرده در ژنو سوئیس سرانجام به یک توافق مقدماتی دست پیدا کردند که بر اساس آن تلاش خواهند کرد که در ظرف شش ماهه آینده در مورد برنامه هسته‌ای ایران به یک توافق نهایی دست پیدا کنند.

+12
رأی دهید
-17

سلطنت طلب - ابوظبی - امارات متحده عربی
آقای کری خودتون بهتر از هر کس دیگه ای میدونید تنها کسی که به امنیت اسرائیل کمک خواهد کرد همین حکومت صفوی اخوندیست که پدید آمده از بطن همین یهودیان هست . عبدالله بن سباء یهودی یمنی کسی که تظاهر به اسلام کرد ولی نفاق و مذهب تشیع را به وجود آورد این گفته بنده نیست لطفا به کتب صفوی ها رجوع کتید مانند بحار الانوار .غیبه النعمانیه . وسایل الشیعه . یک یهودی این مذهب خرافی را به وجود آورد و اسماعیل صفوی آن را تثبیت و گسترش داد . پس صهیونیست و صفویست برادران یک دیگر هستند که سعی در بیثبات کردن امنیت منطقه و کشورهای مسلمان دارند لطفا به جنگ زرگری ادامه ندهید چون همه میدانند
جمعه 15 آذر 1392 - 09:10
hamed-irooni - سیستان - ایران
سلطنت طلب - ابوظبی - امارات متحده عربی ای وهابی ناعزیز اگه راست میگی چرا هم کیشات که سوریه مشغول انجام انواع و اقسام جهاد هستند نمیرن چند کیلومتر پایین تر و یه جبهه در مقابل اسراییل درست کنند؟ اصلا کل توان ایران مقابل اهل سنت منطقه!!!! ولی بازم یه گروه مثل حزب الله رو مقابل اسراییل داره
جمعه 15 آذر 1392 - 12:42
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.