نان کشمش

مواد لازم:


مایه خمیر 1 قاشق سوپخوری
شیر گرم 450 میلی لیتر
کشمش 200 گرم
آب پرتقال 1 قاشق سوپخوری
جوزهندی 2/1 قاشق چایخوری
پوست پرتقال رنده شده 1 قاشق چایخوری
شکر 60 گرم
نمک 6 قاشق سوپخوری
کره آب شده 120 گرم
آرد 750 گرم
برای براق کردن سطح روی نان:
تخم مرغ زده شده 1 عدد
خامه 1 قاشق سوپخوری


طرز تهیه:


مایه خمیر را همراه 125 میلی لیتر از شیرگرم در ظرفی بریزید و 15 دقیقه کنار بگذارید تا مایه خمیر عمل بیاید. کشمش را با آب پرتقال، پوست پرتقال رنده شده و جوز هندی مخلوط کنید و کنار بگذارید. در ظرفی جداگانه باقیمانده شیر، شکر، نمک و نیمی از کره را با هم مخلوط کنید. بعد مایه خمیر عمل آمده را بیفزایید و با یک قاشق چوبی مخلوط را هم بزنید. سپس آرد را در سه مرحله به این مخلوط اضافه کنید و بعد از هر بار اضافه کردن آرد، مواد را خوب مخلوط کنید. دقت داشته باشید آرد را به آرامی به مواد اضافه کنید تا مواد خمیر شود و لطافت خود را حفظ کند.
خمیر مخلوط شده را 8 دقیقه ورز دهید و در ظرفی که با روغن چرب کرده اید بگذارید. روی خمیر را بپوشانید و حدود دو ساعت به آن استراحت دهید تا حجم آن کاملاً دو برابر شود.
بعد از استراحت، خمیر را از ظرف جدا کنید و حدود یک دقیقه آن را ورز دهید.خمیر را به دو قسمت مساوی تقسیم کنید و هر تکه از خمیر را به اندازه یک مستطیل 25 در 15 سانتیمتر باز کنید.
باقیمانده کره آب شده را روی خمیر برس بزنید و کشمش آماده را روی آن بپاشید. خمیر را محکم رول (لوله) کنید و داخل قالب لوف چرب شده بیندازید. خمیر را دوباره کنار بگذارید تا حجم آن دو برابر شود و بعد تخم مرغ را با خامه مخلوط کنید و با این مخلوط روی نان را برس بزنید. نان را داخل فر 200 درجه سانتیگراد 20 دقیقه بپزید و سپس حرارت را کم کنید و به180 درجه سانتیگراد برسانید و 20 دقیقه دیگر زمان دهید تا آن کاملاً بپزد.
نکته: از این مقدار خمیر، دو عدد نان به دست می آید. دقت داشته باشید نان بعد از اینکه از قالب جدا شد به پشت آن ضربه بزنید تا صدای طبل از آن شنیده شود. در واقع با این نشانه، مطمئن خواهید شد که نان شما پخته و آماده است. بعد از خنک شدن کامل نان، آن را برش دهید و میل کنید.

+13
رأی دهید
-4

goleshab - اوگسبورگ - المان
۶ قاشق غذاخوری نمک یعنی‌ چییییی ! بهتره اسمشو گلولهٔ نمک بذارند .
‌سه شنبه 19 آذر 1392 - 20:57
*Fanoos* - ایران - ایران
واقعا همینو بگو گلشب جونم
‌سه شنبه 19 آذر 1392 - 23:07
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.