کامیون حامل مواد خطرناک رادیواکتیو در مکزیک ربوده شد

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از ربوده شدن یک کامیون با محموله "به‌شدت خطرناک" رادیواکتیو در مکزیک خبر داد. این کامیون در حالی که در مسیر انبار زباله‌های رادیواکتیو در حرکت بود ربوده شد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید، دولت مکزیک روز چهارشنبه (۴ دسامبر/ ۱۳ آذر) آژانس را در جریان ربوده شدن کامیونی با محموله "به‌شدت خطرناک" رادیواکتیو قرار داده است.

بنا بر اظهارات مقام‌های امنیتی مکزیک، این کامیون که حاوی محموله کبالت ـ ۶۰ بود، روز دوشنبه (۲ دسامبر) در حالی که از بیمارستانی در شهر شمالی تیخوانا (Tijuana) به سوی انبار زباله‌های اتمی، واقع در تپوخاکو (Tepojaco) در نزدیکی مکزیکوسیتی در حرکت بود ربوده شد.

آژانس می‌گوید، به هنگام سرقت، محموله رادیواکتیو "کاملا ایمن" بود. اما اگر وضعیت حفاظتی کبالت ـ ۶۰ درست نباشد این ماده به‌شدت برای انسان خطرناک خواهد بود.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرده که از طریق سازمان امنیت هسته‌ای مکزیک (CNSNS) در جریان این امر قرار گرفته است. مقام‌های مکزیک در جست‌وجوی این محموله‌اند و با صدور بیانیه‌ای به مردم نیز هشدار داده‌‌اند.

خطر تولید بمب کثیف

در گزارش خبرگزاری فرانسه آمده که مواد رادیواکتیو سرقت‌شده به لحاظ تئوریک قابل استفاده برای ساخت "بمب کثیف" است؛ وسیله منفجره‌ای که بعد از انفجار مواد رادیواکتیو را در سطح وسیعی پخش می‌کند.

گزارش با تأکید بر این که کشنده بودن چنین وسیله‌ای بسیار کمتر از بمب اتمی است اضافه می‌کند، اما ساخت این وسیله بسیار راحت‌تر از ساخت بمب هسته‌ای است.

کارشناسان همواره نسبت به وجود مقادیر زیادی از چنین موادی در بیمارستان‌ها، دانشگاه‌ها و کارخانه‌های سراسر جهان در صورتی که از ایمنی کافی برخوردار نباشند هشدار داده‌اند.

تنها در سال گذشته ۱۷ مورد مالکیت غیر قانونی و تلاش برای ربودن مواد هسته‌ای و ۲۴ مورد دزدی و مفقود شدن چنین موادی از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش شد.

+18
رأی دهید
-4

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.