ظریف: هدف ما بازگرداندن توان استراتژیک ایران است

سخنرانی آقای ظریف در یکی از سالن های کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران انجام شده

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در دانشگاه تهران سخنرانی کرده و گفته است که اولویت سیاست خارجی دولت حسن روحانی بازگرداندن توان استراتژیک ایران است که از پایان دولت محمد خاتمی تحلیل رفته بود.

این سخنرانی روز ۱۲ آذر (سوم دسامبر) در یکی از سالن های کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران انجام شده است.

آقای ظریف با اشاره به پرونده اتمی کشورش گفته است که "درطول چند سال گذشته برخی تلاش می کنند ایران را به یک مشکل ساختگی وا بدارند و از این مسیر مانع حضور فعال ایران در عرصه‌ی بین‌المللی شوند. اما سوال این است که چرا ۱۰ سال گذشته بدون حضور ایران مساله افغانستان حل نمی‌شد."

به گفته وزیر امور خارجه ایران، این کشور "در پایان ریاست جمهوری آقای خاتمی مهم‌ترین قدرت منطقه بود."

آقای ظریف گفته که به نظر او شرایطی که برای کشورش طی ۱۰ سال گذشته ساخته شده به "تخلیه استراتژیک ایران" منجر شده است.

او گفته "هدف ما در دولت یازدهم بازگرداندن تدریجی این توان استراتژیک است."

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در گزارشی که از سخنرانی آقای ظریف منتشر کرده می گوید برخی از دانشجویان حاضر در این مراسم از مفاد توافق ژنو و آنچه که توهین وزرای خارجه غربی به هیات ایرانی خواند به آقای ظریف انتقاد کردند و گفتند چرا محتوای مذاکرات منتشر نمی شود.

ایسنا می گوید یکی از این دانشجویان شیوه بازگرداندن پول حاصل از فروش نفت ایران را به صدقه دادن قسطی به ایران تشبیه کرد.

بر اساس گزارش ایسنا وزیر امور خارجه ایران در پاسخ به این دانشجو گفته است: "اینکه آقای [جان] کری [وزیر امور خارجه آمریکا] می‌گوید تاکنون هیچ‌کس تا این اندازه با من به تلخی صحبت نکرده بود، چرا به خودتان اجازه می‌دهید که نمایندگان ملت را تحقیر کنید. ما در مقابل خارجی‌ها می‌گوییم به شما اعتماد نداریم، شما باید اعتماد مردم ما را جلب کنید. چرا شما از طرف خارجی‌ها حرف می‌زنید."

وزیر خارجه ایران گفته: "ما پول نفت کشورمان را که به دلیل سیاست‌های غلط و ندانم‌کاری در اختیار غربی‌ها قرار گرفت پس می‌گیریم. آیا این توهین به مردم ما نبود که پول نفت‌مان را نمی‌توانیم به کشور بازگردانیم. آیا توهین به ملت ایران نبود که برای برگرداندن هر یک دلار پول این مردم، ۸ تا ۳۰ سنت پول به واسطه می‌دادیم تا پول خودمان را برگردانیم."

آقای ظریف در سخنرانی اش گفته "وقتی از ژنو برگشتم از همه‌ دولت‌های گذشته تشکر کردم. از همه‌ مذاکره‌کنندگان قبلی. اما بنا نداریم بعد از این‌که گروهی توان و حیثیت و آبروی‌شان را برای احقاق حقوق این ملت گذاشتند از آن‌ها مطالبه اتفاقاتی که در قبل افتاده است را داشته باشیم. این انصاف نیست. اگر پول کشور را قسطی برمی‌گردانیم این پول در گذشته مانده بود. اقلا ما آن را قسطی برمی‌گردانیم."

وزیر خارجه ایران در توضیح محرمانه ماندن محتوای مذاکرات گفته است: "مذاکره برای گرفتن منافع کشور است و برای پیشبرد اهداف شخصی من نیست که بخواهم در خبرها اعلام کنم. اگر نه، سوت و کف از این بیش‌تر می‌گرفتم... من به شما اطمینان می‌دهم که در این مذاکره ذره‌ای از حقوق این مردم کم نشد، کوتاه نیامدیم و ذره‌ای از عزت این مردم بزرگ را وا ندادیم. من این را به شما اطمینان می‌دهم. به قیمت همه چیز، مذاکره باید محرمانه باقی بماند."

آقای ظریف گفته "مذاکره‌ای که برای رادیو و تلویزیون و هورا و کف صورت گرفته باشد نمی‌تواند منافع ملی را تامین کند."

او در توصیف مذاکرات ژنو گفته "در شرایط بسیار نامناسب با قلدرترین آدم‌های دنیا مذاکره کردیم و سندی را گرفتیم که بتوانیم پخش کنیم."

بر اساس گزارش رسانه های ایران دانشجویان در میان صحبت های آقای ظریف با شعارهای متعددی از او حمایت می کردند و شعارهایی در مخالفت با روزنامه کیهان که منتقد اصلی سیاست خارجی دولت و مذاکرات ژنو بوده سر داده اند.

سخنرانی آقای ظریف در دانشگاه تهران یک روز پس از سفر او به سه کشور کویت، عمان و قطر و یک روز پیش از دیدار او از امارات متحده عربی انجام شده است.

+60
رأی دهید
-10

sayeh tars - لندن - بریتانیا
اصل مطلب رو گفته هدف این دولت هم منفعت و جیب خودشونه هست گور بابای ملت
‌سه شنبه 12 آذر 1392 - 20:00
derafshe kavyani - بیرمنگام - انگلستان
خفه شو مرتیکه وطن فروش،از توافق ژنو و زیر بار خفت و خواری رفتن تا چوب حراج زدن به خاک عزیز ایران در مورد جزیره ابوموسی برای همگان مسلم شد که هدف پلیدتون چی‌ هست.مرگ بر جمهوری ضد ایرانی‌ آخوندی
‌سه شنبه 12 آذر 1392 - 20:24
نوادا - تهران - ایران
derafshe kavyani - بیرمنگام - انگلستان/// هی کامنتتو می خونم هی متوجه نمی شم ! یعنی ذهن چقدر می تونه کوچیک باشه یا یک فرد تا چقدر می تونه عوام باشه؟؟؟
‌سه شنبه 12 آذر 1392 - 21:10
derafshe kavyani - بیرمنگام - انگلستان
نوادا - تهران - ایران دوست عزیز کامنتی که من گذشتم کاملا روشنه،اینکه تو متوجه نمیشی‌ باید مشکله درک مطلب داشته باشی‌
‌چهارشنبه 13 آذر 1392 - 00:08
perser68 - فلوریدا - امریکا
نوادا - تهران - ایران. تو اگه ماله کشی‌ نکنی‌ و مست از تعفن جمهوری نکبت اسلامی نباشی‌ میفهمی که کاملا میشه کامنت درفش کاویانی رو فهمید!!!تو برو یه اسم کاربری دیگه درست کن و بگذار تو کوزه آبش رو بخور!!!exam292تهران - ایران
‌چهارشنبه 13 آذر 1392 - 03:30
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.