احمدی‌مقدم: استفاده مسئولان از فیس‌بوک عبور آرام آرام از خط قرمز است

اسماعیل احمدی‌مقدم، فرمانده کل نیروی انتظامی ایران، از استفاده برخی مسئولان دولتی از شبکه اجتماعی فیس‌بوک انتقاد کرده و این کار را «عبور آرام آرام از خط قرمز» توصیف کرده است.
 
آقای احمدی‌مقدم روز دوشنبه ۱۱ آذر گفته است: «این روش که برخی مسئولان آرام آرام شروع به عبور از خط قرمز کرده و وارد فضاهایی می‌شوند که استفاده از آن برای شهروندان ممنوع است، چیز خوبی نیست و همه باید در این زمینه رعایت کنند.»
 
هم‌اکنون تعدادی از وزرای دولت حسن روحانی مانند محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه، بیژن زنگنه، وزیر نفت و اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهوری در فیسبوک فعال هستند.
 
تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی مانند محمدرضا باهنر، نایب رییس مجلس نیز عضو فیس‌بوک هستند. حتی دفتر علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی هم در فیس‌بوک و هم در توییتر فعال است.
 
تاکید فرمانده کل نیروی انتظامی بر ممنوعیت استفاده از فیس‌بوک برای شهروندان در حالی بیان شده که رییس مرکز آمار و انفورماتیک قوه قضائیه، ممنوعیت عضویت در فیس‌بوک را رد کرده است.
 
به گزارش همشهری آنلاین، حمید شهریاری گفته است: «ما با شبکه فیس‌بوک مخالف نیستیم بلکه با فسادی که در این شبکه انجام می‌گیرد و اقداماتی که علیه امنیت ملی در آن شکل می‌گیرد مخالفیم.»
 
آقای شهریاری افزوده که «عضویت در فیس‌بوک جرم نیست» اما «کاری که در این شبکه اجتماعی انجام می‌گیرد جرم است.»
 
اما فرمانده نیروی انتظامی کل کشور گفته که «نگاه ما به بحث اینترنت و استفاده از شبکه‌های اجتماعی، نگاهی مبتنی بر فرصت‌محوری است» ولی «برخی مسئولان باید به خاطر داشته باشند که با زیر پا گذاشتن قوانین راه را بر تخطی از قوانین هموار نسازند.»
 
با وجود این اظهارات، اسماعیل احمدی‌مقدم نیز تاکید کرده که «حضور در فضای مجازی جرم نیست، اما ابزار و نحوه استفاده از آن ممکن است به گونه‌ای باشد که منجر به عمل مجرمانه شود.»
 
فرمانده نیروی انتظامی در توضیح این مسئله گفته است: «همان طور که خرید اینترنتی عملی مجرمانه نیست، اما ممکن است از طریق همین سامانه، برداشت غیرمجاز اینترنتی صورت گیرد که این یک جرم است و پلیس با آن برخورد می‌کند.»
 
شبکه‌های اجتماعی فیس‌بوک و توئیتر که میلیون‌ها ایرانی عضو آنها هستند، از سوی دستگاه های امنیتی و مخابراتی ایران فیلتر هستند اما بر سر رفع یا ادامه فیلترینگ آنها در میان مسئولان حکومتی و چهره‌های بانفوذ اختلاف نظر وجود دارد.
 
علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، از حامیان رفع فیلتر فیس‌بوک است و گفته که به عقیده او، «عضویت در این شبکه اجتماعی جرم نیست و کسانی که عضو آن هستند ارتباطات سالم و درستی دارند.»
 
اما فاطمه رهبر، از نمایندگان اصولگرای مجلس، با انتقاد از تلاش‌ دولت حسن روحانی برای رفع فیلتر فیس‌بوک گفته که این مسئله در مجلس پیگیری می‌شود.
 
آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی، از مراجع تقلید شیعه نیز از علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به علت «اصرار به رفع فیلتر فیس‌بوک» انتقاد کرده و پرسیده است که این اصرار «چه معنایی دارد؟»

دولت ایران، به گفته نهادهای بین‌المللی مدافع آزادی اطلاعات، از بزرگترین دشمنان اینترنت در جهان است.

+6
رأی دهید
-51

کبالت3 - کرج - ایران
مشتی جای اینکه مداد قرمز دست بگیری و دور این و اون خیط قرمز بکشی یه سر برو تو شهر ببین چه خبره از قورباغه تا سوسک حموم همه در حال هفتیر کشی و زور گیری و تجاوز و بکش بکشن فیس بوک میس بوک برا فاطی تنبون نمیشه کبلائی.
دوشنبه 11 آذر 1392 - 21:03
mammal - لندن - انگلیس
اگر جرم هست پس اول برین آن رهبرتان را بندازین زندان، چون آنهم پروفایل داره در فیس‌بوک
دوشنبه 11 آذر 1392 - 22:23
مهم - بروكسل - بلزيك
من کوشتهٔ خط قرمزتون هستم حمصهین قرمز هم نیست فکر یه رنگ دیگه باشید یا نیستید ز‌ر بی‌خود نزنید
دوشنبه 11 آذر 1392 - 22:31
azadi-iran - وین - لااتریش
تنها مردم ایران مقصر هسنتد که اشغال گران ادم کش ریشو قرون وسطایی به ایران حکومت می کنند.
دوشنبه 11 آذر 1392 - 22:35
سرسره - اهواز - ایران
کبالت3-کرج اخه این چیزا برای اینا مهم نیست جون خودشون وخونوادشون سلامت باشه مردم به اتیش این حکومت بسوزن ازخدا خواسته شونم هست هرچی جوونها گرفتارتر ودسترسی به اطلاعات ازاد برای اونها سختتر بشه به نفع اینهاست
دوشنبه 11 آذر 1392 - 23:28
perser68 - فلوریدا - امریکا
سرسره - اهواز - ایران. دقیقا و هر چی‌ مردم جامعه گرفتار تر باشند این بوگندو‌ها بیشتر فرصت دزدی و کلاشی و رمالی و قاچاق و راند خواری و آدمکشی دارن!!!
‌سه شنبه 12 آذر 1392 - 01:23
farzad power - لوس انجلس - امریکا
شما وظیفت حفظ امنیت در داخل شهر, نه اظهار نظر در این موارد.
‌سه شنبه 12 آذر 1392 - 07:09
omidvaran - نورکل - امریکا
اینروبرای مردم میگی که چی ؟ برای مردمی که اینترنت ذغالی دارن یکساعت طول میکشه که یک صفحه روبازکنن وهمه چی براشون فیلتره گفتن اینا یعنی نعل وارونه زدن وادرس اشتباهی دادن اگه راست میگی و تو خرفات جدی هستی وزورت هم میرسه برو به مقامات بگو تا با یه پس گردنی از اتاق بندازنت بیرون
‌سه شنبه 12 آذر 1392 - 03:45
واقع بین ایرانی - هامبورگ - المان
از فرورفتگی پیشانی این بزرگوار معلوم است که از حامیان اسلام ما مسلمین جهان هستند انشائالله بحول قلوه الهی این سزدار بزرگ اسلام بر کلیه مشکلات غلبه خواهد کرد وکشور اسلامی ما را از وجود کفار پاک خواهد نمود انشائالله
‌سه شنبه 12 آذر 1392 - 08:18
sasan1309 - رفسنجان - ایران
معلوم نشد کی مسیوله ؟ وزیر بالاتره یا اژان؟!
‌سه شنبه 12 آذر 1392 - 10:24
perser68 - فلوریدا - امریکا
کبالت3 - کرج - ایران. سوسک حموم جیگری بود کبلائی((:
‌سه شنبه 12 آذر 1392 - 01:26
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.