خنثی شدن "بمب‌گذاری" در خط لوله نفت آبادان

خبرگزاری‌های داخلی ایران یکشنبه (۱۰ آذر/ ۱ دسامبر) از کشف و خنثی شدن "توطئه بمب‌گذاری" در خط لوله نفت آبادان خبر دادند. بهرام ایلخاص‌زاده، فرماندار آبادان به خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا گفت که این بمب‌گذاری شنبه (۹ آذر/ ۳۰ نوامبر) توسط نیروهای امنیتی و انتظامی کشف و خنثی شده است.

محل بمب‌گذاری شمال تالاب شادگان، کیلومتر ۵۶ خط لوله نفت آبادان به ماهشهر عنوان شده است. پایگاه اطلاع‌رسانی اهواز نوین به نقل از یک منبع مطلع نوشته است که "گزارش‌های رسیده مبنی بر بمب گذاری" منجر به حضور به موقع نیروهای نظامی و انتظامی و "خنثی شدن این توطئه" شده است.

به نقل از این منبع مطلع "این توطئه" ساعت ۱۶:۴۵ دققیه بعداز ظهر شنبه با حضور نیروهای امنیتی کشف شده و در ساعت ۱۸ عصر "بدون هیچ گونه تلفات جانی ومالی به طور کامل خنثی شد".

درخواست تشکیل ستاد ویژه خطوط انتقال انرژهای استراتژیک

پیش از این چندین بار انفجارهایی در خطوط لوله انتقال نفت و گاز ایران رخ داده است. در سه سال گذشته خطوط انتقال گاز طبیعی ایران در استان قم، خطوط لوله ۵۶ اینچی انتقال گاز جنوب به مناطق شمالی کشور و همینطور خط لوله انتقال گاز ایران به ترکیه چندین با منفجر شدند.

آخرین انفجاری که از سوی مقامات جمهوی اسلامی تأیید شد، سال گذشته ۲۷ مهرماه در خط لوله گاز ایران به ترکیه‌، در خاک ترکیه رخ داد.

در پی این حادثه صادرات گاز طبیعی ایران به ترکیه قطع شد. حزب کارگران کردستان ترکیه، حزب پ‌.‌ک.ک، که آن زمان با دولت مرکزی ترکیه در نبرد بود، مسئولیت این حادثه را بر عهده گرفت.

مقامات جمهوری اسلامی ایران انفجارهای خطوط انتقال نفت و گاز داخل کشور را "توطئه گروهک‌های تروریستی" می‌خوانند.

اعضای کمیسیون انرژی مجلس پیشتر ضمن اشاره به اهمیت امنیت خطوط انتقال انرژی‌های استراتژیک مانند نفت و گاز، خواستار تشکیل یک ستاد کارشناسی برای پیشگیری از تکرار چنین حوادثی شده بود.

ناصر سودانی، نماینده اهواز از وزارت نفت خواسته بود با تخصیص اعتبار کافی، "اقدامات پیشگیرانه و رعایت اصول پدافند غیرعامل در تأسیسات نفت و گاز" را در اولویت کاری خود قرار دهد. وزارت نفت تا کنون خبری در مورد فعالیت خود در این زمینه منتشر نکرده است.

+54
رأی دهید
-13

Ukguy4u - لندن - بریتانیا
خیلی خبر خوبی بود. تجزیه طلب ها حسابی سوختن!
دوشنبه 11 آذر 1392 - 12:00
هستیا - شیراز - ایران
حالاخوبه خنثی شد سرمایه ملی دود نشد بره هوا
دوشنبه 11 آذر 1392 - 15:47
pariha - كويت - كويت
خبر خوبی بود به کوری چشم دشمنان ایران و ایرانی
‌سه شنبه 12 آذر 1392 - 09:36
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.