انتقاد لاریجانی از عملکرد دولت احمدی‌نژاد در اجرای هدفمندی یارانه‌ها

علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی، روز یکشنبه بار دیگر عملکرد دولت احمدی‌نژاد در زمینه اجرای هدفمندی یارانه‌ها را به باد انتقاد گرفت و او را به سوء مدیریت متهم کرد.

آقای لاریجانی که اختلاف‌هایش با محمود احمدی‌نژاد، پیش از این نیز از عرصه مجلس به رسانه‌ها کشیده بود، در جلسه علنی مجلس افزود که «اگر بودجه جاری کشور تا این حد متورم نبود»، کشورهایی که وی آنها را «زیاده‌خواه» نامید، «می‌توانستند نسبت به مساله هسته‌ای ایران تا این حد گردن‌کلفتی بکنند؟»

رییس مجلس شورای اسلامی، از پرداختن به جزییات این امر خودداری کرد.

علی لاریجانی در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد یکی از اصلی‌ترین منتقدان وی در درون حکومت ایران بود. از جمله در مهرماه سال گذشته که قیمت ارز در بازار ایران افزایشی بی‌سابقه داشت و در حالی که دولت وقت، تحریم‌های بین‌المللی را دلیل اصلی نابه‌سامانی بازار عنوان می‌کرد، آقای لاریجانی، سیاست‌های اقتصادی دولت را عامل اصلی بحران اقتصادی دانست.

انتشار فیلمی از جلسه خصوصی فاضل لاریجانی، برادر رییس مجلس و سعید مرتضوی در جلسه رای اعتماد به شیخ الاسلامی، وزیر کار، نیز باعث تیره تر شدن رابطه آقای لاریجانی با احمدی‌نژاد شد و او در سخنانی، رییس جمهوری وقت ایران را به «عدم رعایت شئونات جمهوری اسلامی» متهم کرد.

علی لاریجانی در سخنان پیش از دستور روز یکشنبه مجلس، از بودجه تورمی گرفته تا گسترش کمی دولت و از افزایش هزینه‌های جاری کشور تا عوام‌زدگی در اجرای هدفمندی یارانه‌ها، به طور تلویحی و بی‌آنکه نام احمدی‌نژاد را ذکر کند، عملکرد دولت‌های نهم و دهم را مورد حمله قرار داد.

وی بودجه فعلی کشور را «متورم» خواند و گفت:‌ «همه دولت‌ها در ادوار مختلف پس از انقلاب، از کوچک کردن دولت و کاهش هزینه جاری سخن گفتند. سوال اینجاست که کدام موفق شدند؟»

به گفته رییس مجلس شورای اسلامی، امروزه درآمد کل ایران، برابر با هزینه جاری اداره‌های دولتی شده و پولی برای عمران کشور باقی نمانده است.

علی لاریجانی ریشه این وضع را کشمکش‌ها در عرصه سیاست داخلی نامید و گفت:‌ «کسی شجاعت برای اقدام ندارد».

رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه سخنان تند خود علیه کابینه‌های محمود احمدی‌نژاد، باردیگر بدون ذکر نام وی، اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها را به شدت مورد حمله قرار داد.

خبرگزاری مهر از قول علی لاریجانی نوشت: «اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها، گرفتار افکار پوپولیستی و عوام‌زدگی شد و به جای مجال برای توسعه کشور، هزینه‌های جاری را دست‌کم ۲۷هزار میلیارد تومان افزایش داد».

وی این نکته را هم مطرح کرد که «سال‌هاست سیاست اصل ۴۴ [قانون اساسی] ابلاغ شده و قانون آن به تصویب رسیده، ولی آیا واقعا امروز صنعت و اقتصاد کشور در دست ملت است یا سایه بخش‌های دولتی و شبه‌دولتی همچنان اقتصاد را به بیماری مزمن کم‌بهره‌گی مبتلا کرده است؟»

علی لاریجانی پس از توصیه‌هایی به نمایندگان در مورد چگونگی برخورد با لایحه بودجه سال آینده، ساختار سازمان ملل متحد و نهاد‌های وابسته به‌آن را هم مورد انتقاد قرار داد و گفت:‌«تشکیلات سازمان ملل، چه آژانس [بین‌المللی انرژی اتمی] و چه شورای امنیت که با کمک‌های کشورهای [عضو] و از‌جمله ایران اداره می‌شوند، تصمیم به تحریم ایران و [اعمال] این همه فشار بر ایران گرفته‌اند».

+24
رأی دهید
-9

paksan - آمریکا - آمریکا
سالی یک بار از غارش میاد بیرون و می ره بالا منبر بعد باز میره تو آخورش تا سال بعد. اون موقع که این چیزها رو می دیدی باید دهن باز میکردی نه الان که کار از کار گذشته و میلیاردها دلار به باد رفته .نکنه فک میکنی اگر این حرفا رو بزنی مردم شما رو شریک جرم گرگ نمی دونن.مجلس شما شریک جرم و روباه داستان دولت متقلب قبلی است و با این حرفها چیزی عوض نمیشه و همه می دونن مجلس به بهانه های مختلف تبدیل به مقرر دولت فاسد شده بود و بیشتر وکلایی که بنام مردم رفتند اونجا رو دولت خریده بود و شما هم اگر داستان فساد برادرتون برملا نمیشد الان به به و چه چه می کردید از بس که منفعت بردید از دلارهای بی صاحب مثل بسیج و سپاه و برادران قاچاقچی که هر چه خواستند در دولت قبل بدست آوردن و اصل44 باعث شد بهترین و سودده ترین شرکتهای دولتی رو صاحب بشوند وزیرنفت داشته باشند و خلاصه همه آنچه قبلاً با قلدری مخفیانه انجام می دادند علنی و قانونی انجام دادن و شما آقای لاریجانی متهم ردیف دوم این فسادها هستید
دوشنبه 11 آذر 1392 - 20:51
sama128 - شیراز - ایران
چند روز پیش داشتم یه سرچی در اینترنت می کردم مطالب جالبی در همین رابطه دیدم که بد نیست همه دوستان هم بدونند : توی گوگل بزنید انتصاب هایی از جنس دوستی در شستا کلی مطلب میاره که جالب میتونید بخونید و کلی بخندید به این تشکیلات بی در و بی پیکر و بی حساب و کتاب دوستان عزیزم اگر اسم مدیر عامل مرتبط با اونو پیدا کنید و سرچ کنید مطالب خنده دار جالبی را می بینید که از خنده روده بر میشد و کلی میخندید تازه می فهمید تامین اجتماعی چه جای باحالی برای این افراد. ++++++ لطفا مثبت بدید تا همـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــه ببینند و فیض ببرند از این گلی که به سر تامین اجتماعی زده شده است ++++++++++++++++++++++یادتون نره - زیاد هم کششششششششششش ندید مثل 3000 میلیارد کش میاد.
‌سه شنبه 12 آذر 1392 - 12:52
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.