«دستور جدید» نتانیاهو به موساد درباره ایران

میترا فرهمند ( اسرائیل )

رادیو فردا : روزنامه بریتانیایی ساندی تایمز در شماره یکشنبه دهم آذر از «دستور جدید» بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل به تشکیلات جاسوسی و اطلاعاتی این کشور در مورد ایران خبر داده است.

به گزارش این نشریه، نتانیاهو بویژه به موساد دستور داده است، میزان عمل ایران به توافق موقت هسته ای را که هفته گذشته میان ایران و قدرتهای جهانی امضا شد، بدقت رصد کند.

ساندی تایمز نوشت هدف این است که موساد مدارکی را در مورد انحراف احتمالی ایران از مفاد این پیمان بدست آورد تا اسرائیل آن را به قدرت ها منتقل کند و بویژه مانع از آن شود که دولت آمریکا با کاهش بیشتر تحریم ها علیه ایران موافقت کند.

بنیامین نتانیاهو با حملات لفظی شدید، توافق موقتی با ایران را که بامداد یکشنبه سوم آذر در ژنو بدست آمد، «اشتباه تاریخی» نامید و از گروه ۱+۵ به سختی انتقاد کرد.

بنوشته واشینگتن پست، باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا یکشنبه سوم آذر در تماس تلفنی با نتانیاهو از او خواست از انتقادهای علنی دست بکشد و بر هماهنگی با آمریکا و قدرت های دیگر در بخش نهایی مذاکرات اتمی با ایران تمرکز کند.

اما چهار روز پس از این درخواست اوباما، نتانیاهو پنجشنبه شب در مراسمی در بیت المقدس، گفت رسیدن ایران به جنگ افزار هسته ای «بزرگ ترین ظلمت و تاریکی» را برجهان حاکم خواهد کرد و «تهدید بزرگی برای دنیا خواهد بود».

نتانیاهو پنجنشنبه در تهدید نظامی تلویحی نیز گفت، اگر توافق نهایی، قدرت اتمی نظامی ایران را خنثی نکند، اسرائیل برای دنیا مانند شمعی عمل خواهد کرد که «برافروختن آن بر تاریکی غلبه کند» و «برای همه ملت ها روشنی بیاورد».

دستور نتانیاهو به تشکیلات اطلاعاتی و امنیتی کشورش برای دستیاب به «اسناد» در مورد «نقض» احتمالی ایران به تعهدات مندرج در تفاهم ژنو، در حالی است که هنوز این توافق وارد مرحله اجرایی نشده است.

بنیامین نتانیاهو هفته گذشته گفته بود، کشورش در مذاکرات مرحله نهایی با ایران نقش فعالی خواهد داشت.

یوسی کهن مشاور امنیت ملی اسرائیل در روزهای آینده راهی واشینگتن می شود تا به «هماهنگی» مواضع اسرائیل و آمریکا برای دور بعدی مذاکرات قدرت ها با ایران اقدام کند.

به گفته ناظران، اسرائیل می کوشد ناکامی سیاسی خود را در توافق هسته ای موقت بدست آمده با ایران، در ماههای آینده جبران کند تا مانع از مبدل شدن این شکست به یک تغییر راهبردی در منطقه شود.

همچنین مقامات اسرائیل در روزهای گذشته به نشریه آمریکایی تایم گفته بودند، موعد شش ماه دیگر که برای برگزاری رزمایش نظامی مشترک اسرائیل و آمریکا تعیین شد، عامدانه و در آستانه پایان موعد توافق شش ماهه موقت با ایران، انتخاب شده تا به ایران «پیام» داده شود که گزینه نظامی بروی میز است.

تاکید اسرائیل بر نقش فعال تر در مذاکرات مرحله نهایی قدرت ها با ایران در حالی است که محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران جمعه هشتم آذر در سفری یک روزه به قم گفت ایران هرگز در اتاقی که «نمایندگان رژیم صهیونیست» در آن باشند، حضور نخواهد داشت.

+23
رأی دهید
-70

Hamid411 - لس آنجلس - آمریکا
چه جور دستوری به یک نهاد أمنیتی سری هستش که سایت ایرانیان ازش خبر داره؟؟
دوشنبه 11 آذر 1392 - 00:35
قهوه تلخ - منجستر - انکلستان
زر زر زده یابو علفی ،،،همین ها با عربستان کثیف مارمولک خور ،،شاه رو بردن بخاطر مسله هسته ای ، نشا،،،،، شب درازه ،،،،بوتان یابو ،،،این دفعه. ارزو تون به درک میره
دوشنبه 11 آذر 1392 - 01:29
یا علی مدد - منچستر - انگلستان
نتانیاهو داره به خودش دلخوشی و آرامش میده !! مثل اینکه اگه دستور نمی داد اتفاق دیگه ای می افتاد !!
‌پنجشنبه 14 آذر 1392 - 03:56
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.