صالحی: راکتور آب سنگین اراک مانند غنی‌سازی خط قرمز ماست

علی‌اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران.

معاون رییس جمهوری و رییس سازمان انرژی اتمی ایران، راکتور آب سنگین اراک را مانند غنی‌سازی اورانیوم «خط قرمز جمهوری اسلامی ایران» توصیف کرد.
 
به گزارش واحد مرکزی خبر، علی‌اکبر صالحی روز یکشنبه ۱۰ آذر در تهران، با اشاره به توافق اخیر با ۱+۵ بر سر برنامه اتمی ایران، هشدار داد: «اگر غرب نقض پیمان کند و دست به مقابله با ما بزند، ملت حماسه‌ای بالاتر از جنگ تحمیلی خواهد آفرید.»
 

این نخستین بار است که یک مقام ارشد ایرانی، از راکتور آب سنگین اراک، به عنوان «خط قرمز» جمهوری اسلامی در برنامه و مذاکرات اتمی ایران نام می‌برد.
 
پیش از این، مسئولان عالی‌رتبه ایران همواره تاکید داشتند که غنی‌سازی اورانیوم، خط قرمز جمهوری اسلامی به شمار می‌آید. در آخرین نمونه، عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه و از اعضای ارشد تیم مذاکره کننده ایران با ۱+۵، در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر، تصریح کرد که غنی‌سازی اورانیوم «تا ابد» خط قرمز ایران خواهد بود.
 
در توافق‌نامه میان نمایندگان ایران با اعضای گروه ۱+۵ شامل آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان، تهران متعهد شد که تا شش ماه، فعالیت‌های خود در تاسیسات غنی‌سازی سوخت نطنز، فردو و راکتور آب سنگین اراک را گسترش ندهد و علی‌اکبر صالحی در سخنان امروز خود گفت تعطیلی آب سنگین اراک، «بر خلاف توافق‌نامه ژنو» است.
 
رییس سازمان انرژی اتمی اینکه «گفته‌اند اراک را باید متوقف کنید چون منشاء پلوتونیوم است و می‌تواند در ساخت سلاح استفاده شود» را «یکی از دروغ‌های بزرگ» کشورهای غربی توصیف کرد.
 
آقای صالحی خطاب به کشورهای غربی گفت: «رفتار و گفتار شما نشان می‌دهد شما می‌خواهید ما راکتور آب سنگین اراک را نداشته باشیم یعنی می‌خواهید ما را از حق خودمان محروم کنید اما بدانید این خط قرمز ماست و به مانند غنی‌سازی هرگز از آن عدول نخواهیم کرد.»
 
به گفته کارشناسان اتمی، پس از راه‌اندازی رآکتور آب سنگین و تزریق سوخت هسته‌ای به آن، در درون سوخت مصرف شده، ماده‌ای به نام پلوتونیوم ۲۳۹ تولید می‌شود که می‌تواند از آن برای ساخت تسلیحات هسته‌ای استفاده کرد.
 
محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، ششم آذر و پس از امضای توافق با ۱+۵ گفت که روند ساخت و ساز در نیروگاه اتمی آب سنگین اراک همچنان ادامه دارد و توافق هسته‌ای با قدرت‌های جهانی٬ ایران را تنها ملزم به آن می‌کند که سوخت جدید در این نیروگاه تولید نکند.
 
در واکنش به این اظهارات، جن ساکی٬ سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده گفت مادامی که در این تاسیسات سوخت اتمی تولید نشده و راکتورش راه‌اندازی نشده است٬ دنبال کردن ساخت‌و‌ساز مانعی ندارد.

آمادگی روسیه برای ساخت یک نیروگاه هسته‌ای دیگر
 
علی‌اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران، همچنین از «آمادگی» روسیه برای ساخت یک نیروگاه هسته‌ای دیگر برای تولید سالانه چهار هزار مگاوات برق خبر داد.
 
آقای صالحی با اشاره به تکلیف مجلس شورای اسلامی برای تولید سالانه ۲۰ هزار مگاوات سوخت هسته‌ای، گفت که «با پیشرفت توافقنامه ژنو، سال آینده شاهد کلنگ زنی نیروگاه هسته ای دیگری در بوشهر خواهیم بود.»
 
رییس سازمان انرژی اتمی ایران، نیاز نیروگاه‌های هسته‌ای به مصرف سوخت هسته‌ای را از دلایل غنی‌سازی اورانیوم در ایران دانست و گفت: «اگر سوخت این نیروگاه‌ها تامین نشود و غرب یکدفعه استنکاف کند از دادن سوخت به ما، آنگاه ما باید چکار کنیم؟»
 
ایران هم‌اکنون دارای یک نیروگاه هسته‌ای ۱۰۰۰ مگاواتی در بوشهر است که قرارداد ساخت آن در سال ۱۳۵۵ امضا شد اما با گذشت حدود ۴۰ سال هنوز به طور کامل به پایان نرسیده است.

+25
رأی دهید
-28

bardia.kaviani - زوریخ - سوییس
شما ها هیچ وقت نمی گذارید که اب خوشی از گلوی این مردم پایین برود
یکشنبه 10 آذر 1392 - 12:30
a.ahooraei - کلن - آلمان
شما از کدوم ملت صحبت میکنید، مطمئناً اگه به ایران حمله بشه ملت اول رو سر خودتون می ریزن و بعد با دشمن سرزمین می جنگند.
یکشنبه 10 آذر 1392 - 16:55
amir-amir - تورنتو - كانادا
همون 3.5 درصد که در قرارداد اومده به کار بگیرید و آنقدر هم رجز خوانى نکنید که ما فلان و بهمان مى کنیم ملت ایران هیچ وقت راضى نبوده که صد ها میلیارد دلار خرج هسته اى شود در عوض جوانانش بیکار باشند, دشمن تراشى کنید گرانى و تورم سرسام آور باشد و نان آور خانواده مجبور شود که ٢ جا کار کند
یکشنبه 10 آذر 1392 - 17:54
کبالت3 - کرج - ایران
حالا اینقدر کرم بریز تا صاحب کرم رو پشیمون کنی کبلائی.
یکشنبه 10 آذر 1392 - 18:05
paksan - آمریکا - آمریکا
شما خفه شو لطفاً .. وزارت خارجه بودی گند زدی به این وزارت و حالا هم اینجا هستی خفه باش کسی نه به حرف شما نه به اداهای شما توجهی نداره و هرکی بهت گفته شروع به ساز مخالف زدن بکن احتمالاً از همون دولت قبلی و سپاه هستش که شما اجاره ای آنها هستی و روحانی باید این مردک لوده و بی اراده و حمال دیگران رو بزاره کنار تا بره دنبال همون دسمال کشی و واکس زدن و لیس زدن استخون مراکز قدرت تا شاید چیزی نصیبش بشه
یکشنبه 10 آذر 1392 - 18:51
سرسره - اهواز - ایران
الهی همتون برید به جهنم وهرچی ساختید خراب شه
یکشنبه 10 آذر 1392 - 20:50
ordak - بن - المان
روسیه دمش گرم، می خواد نیروگاه جدید براتون بسازه، حتما اینبار تا انقلاب مهدی تمام شدنش طول می کشه،زمانی هم که تموم شد بشر از منظومه شمسی محاجرت کرده،واقعا که پررو هستید بگید روسیه میخواد براتون ابگرمکن جدید بسازه
‌سه شنبه 12 آذر 1392 - 23:19
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.