ژیلا مهرجویی، طراح صحنه و لباس، درگذشت

ژیلا مهرجویی فعالیتش در سینما را به عنوان منشی صحنه با فیلم "چشمه" آربی آوانسیان آغاز کرده بود

ژیلا مهرجویی، طراح صحنه و لباس، بامداد جمعه، ۸ آذر (۲۹ نوامبر) در تهران درگذشت.

خانم مهرجویی که به تازگی تحت جراحی قلب قرار گرفته بود، هنگام مرگ ۶۸ سال داشت.

او فارغ التحصیل رشته کارگردانی از مدرسه عالی تلویزیون و سینما در سال ۱۳۵۱ بود و در رشته جامعه‌شناسی سینما از دانشگاه اوت اتور پاریس فوق لیسانس گرفته بود.

ژیلا مهرجویی در طول سالهای فعالیتش با کارگردان هایی چون داریوش مهرجویی (برادرش)، بهمن فرمان آرا، عباس کیارستمی و رخشان بنی اعتماد همکاری کرد.

"اجاره نشین ها"، "هامون"، "بانو"، "سارا"، "لیلا"، "بوی کافور، عطر یاس" و "ننه گیلانه" از جمله فیلم هایی است که او طراحی صحنه و لباس آنها را برعهده داشت.

ژیلا مهرجویی در هجدهمین جشنواره فیلم فجر برای "بوی کافور عطر یاس" و در بیستمین جشنواره فجر برای فیلم "خانه ای روی آب"، سیمرغ بلورین بهترین طراحی صحنه و لباس را گرفت.

او همچنین در بیست و ششمین دوره جشنواره فجر برای فیلم "آتش سبز" سیمرغ بلورین بهترین طراحی صحنه و لباس را به صورت مشترک با شعله نواب تهرانی دریافت کرد.

خانم مهرجویی سال گذشته در گفتگویی با خبرگزاری میراث فرهنگی گفته بود که برای اینکه طراحان صحنه در کار خود به شناخت جامعی از محیط پیرامون خود برسند، " اول از همه باید بسیار با ادبیات کشورمان آشنا باشند. کتاب بخوانند. رمان‌های ایرانی بخوانند و با فضاهای ایرانی در هر نقطه‌ای آشنا بشوند. جغرافیای انسانی کشور و مختصات تاریخی‌مان را بدانند و جهان‌بینی بالایی نسبت به پیرامون خود داشته باشند. به راحتی از کنار هیچ چیزی گذر نکنند. پشتکار داشته باشند و هیچ گاه نگویند این کار را نمی‌توانم انجام دهم. و بعد از خواندن و اضافه کردن به علم خود باید آنقدر آزمون و خطا بکنند و کار بکنند و شاگردی بکنند تا به یک نتیجه خوب برسند."جمعی از هنرمندان به یادبود خانم مهرجویی مقابل خانه سینما گرد آمدندنوشتن سناریو و ترجمه کتاب هایی از فرانسه و انگلیسی از دیگر فعالیت های خانم مهرجویی بود. او در فرانسه نمایشگاه هایی از لباس های سنتی ایرانی برگزار کرده بود.

مراسم تشییع پیکر ژیلا مهرجویی روز شنبه برگزار شد و پیکرش در طالقان به خاک سپرده شد.

+5
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.