نماینده رهبر در سپاه: مردم اجازه نمی‌دهند از موسوی و کروبی گذشت شود

علی سعیدی، نماینده آیت الله خامنه ای در سپاه پاسداران، تلاش ها برای رفع حصر  زهرا رهنورد، میرحسین موسوی و مهدی کروبی را «فضا سازی» خوانده و گفته است که «مردم» اجازه داده نمی دهند از آنها «گذشت» شود.

نماینده رهبر جمهوری اسلامی در گفت وگو با «تسنیم» که روز شنبه ۹ آذرماه منتشر شده، با اشاره به این که برخورد با میرحسین موسوی و مهدی کروبی « حداکثری» نبوده گفته است: «مجازات این دو نفر بیشتر از اینها بود و تنها شرایط کشور و رأفت اسلامی اقتضا کرد که این آقایان در این حد مجازات شوند.»

میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دو نامزد معترض به انتخابات ریاست جمهوری ایران در سال ۱۳۸۸،‌ به همراه زهرا رهنورد از بهمن سال ۱۳۸۹ تاکنون در حصر به سر می برند.

نماینده آیت الله خامنه ای در سپاه پاسداران در ادامه گفته است:« اصل جرم، سنگین است؛ اما در عین حال مجازات این افراد، مجازات حداکثری نبوده است.»

علی سعیدی با بیان این که «زمزمه‌های به گوش رسیده برای آزادی آنها فقط نوعی فضاسازی است،» گفته است: «مردم ما اجازه نمی‌دهند به همین سادگی از سران فتنه گذشت شود.»

شخصیت ها و رسانه های محافظه کار و نزدیک به رهبر جمهوری اسلامی از اعتراضات به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ایران در سال ۱۳۸۸ که دهها کشته برجای گذاشت، به عنوان «فتنه» یاد می کنند.

حسن روحانی در دوران تبلیغات انتخابات ریاست  جمهوری از تلاش برای رفع حصر و آزادی زندانیان سیاسی حمایت کرده بود. بعد از پیروزی وی در انتخابات ریاست جمهوری در ۲۴ خردادماه سال جاری شماری از چهره های اصلاح طلب از وی خواسته اند تا به وعده های خود در این زمینه عمل کند.

در همین زمینه،  محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت یازدهم، گفته بود، دولت حسن روحانی در سکوت خبری رفع حصر از چهره‌های اصلاح‌طلب و آزادی زندانیان سیاسی را دنبال می‌کند.

آقای نوبخت در گفت‌وگو با روزنامه اعتماد که روز پنج‌شنبه، هفتم آذر منتشر شد، خواستار اعتماد جامعه به وعده‌های حسن روحانی درباره گشایش فضای سیاسی در کشور شد و تاکید کرد که دولت در این مورد ترجیح می‌دهد به جای حرف زدن، عمل کند.

حصر خانگی میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی  به سومین سال خود نزدیک می‌شود و این در حالی است که تاکنون هیچ دادگاهی برای رسیدگی به اتهام‌هایی که علیه آنها ایراد می شود،  تشکیل نشده است.

اختیارات «رهبری» برای برخورد

نماینده رهبر جمهوری اسلامی در سپاه در ادامه همچنین گفته است:« این آقایان بزرگ‌ترین ضربه و لطمه را به یک انقلاب عظیم توحیدی در دوره ما وارد کردند؛ یعنی حقانیت را زیر سؤال بردند، به انقلاب و نظام تهمت زدند و بدترین اهانت‌ها را به ساحت مقدس یک انقلاب الهی و توحیدی وارد کردند.»

علی سعیدی همچنین با اشاره به این که « قطعاً این افراد مستحق مجازات شدیدتری بودند»، گفته است: «این از اختیارات رهبری است که در شرایط ویژه، مصالح اسلام را مدنظر قرار دهد و تصمیم بگیرد که با این رفتارها چه برخوردی به‌عمل آید.»

نماینده رهبر در سپاه می گوید: اگرچه درخواست بسیاری از مردم برخورد قاطع‌تر با این افراد بود، اما رأفت و رحمت الهی باعث شد آقایان با چند درجه تخفیف، در جایی تحت‌نظر زندگی کنند و از امکانات لازم برای ادامه زندگی‌شان برخوردار باشند.»

این اظهارات علی سعیدی به نوعی با اظهارات احمد جنتی ، دبیر شورای نگهبان در خصوص وضعیت میرحسین موسوی و مهدی کروبی شبیه است که گفته بود: آنها باید اعدام می‌شدند، اما «نظام بر آنها منت گذاشته و در خانه خود محبوس شده‌اند».

اظهارات احمد جنتی واکنش های گسترده ای در پی داشت. از جمله علی مطهری،‌ نماینده مجلس، گفته بود: این یک «اصل کلی است که حصر خانگی بدون محاکمه، ظلم است و ظلم بد و مذموم است و باید از مظلوم دفاع کرد»

باهنر: حاضر نیستند بگویند اشتباه کردیم

در همین حال، محمدرضا باهنر، نایب رییس مجلس، روز شنبه گفته است که میرحسین موسوی و مهدی کروبی حاضر نیستند که بگویند در خصوص اعتراضات اشتباه کرده اند.

محمدضا باهنر در گفت وگو با خبرگزاری فارس گفته است:«ما می‌گوییم آنها جنایت و ظلم کردند و حداقلش این است که بگویند ما اشتباه کردیم اما همین را هم حاضر نیستند بگویند بنابراین برخی‌ها چه توقعی دارند که می‌گویند حصر خانگی باید کم شود؟ حصر خانگی فردی که این همه ظلم کرده و حاضر نیست بگوید اشتباه کرده‌ام و یا حتی بگوید که من نبودم در حالیکه همه می‌دانیم آنها بوده‌اند.»

 علاوه بر اعتراض اصلاح‌طلبان و برخی دیگر از منتقدان جمهوری اسلامی به ادامه حصر خانگی، گفته می شود چهره‌هایی مانند اکبرهاشمی رفسنجانی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز رایزنی‌هایی را برای رفع حصر  زهرا رهنورد،‌میرحسین موسوی و مهدی کروبی انجام داده‌اند. در این زمینه، فرزندان موسوی و کروبی از قول او نقل کرده‌اند که به آیت‌الله علی خامنه‌ای گفته است: «اگر اتفاقی برای این محصورین رخ دهد ننگش برای همیشه بر دامن این نظام خواهد ماند و صلاح و خیر نظام در این است که هرچه زودتر از آنها رفع حصر شود».

+7
رأی دهید
-74

arian1 - ابادان - ايران
واقعا این ملاها وقتی صحبت از مردم میکنند دقیقا کدام مردم منظور انها است. همان مردمی که درزندانها بی گناه یا شکنجه ی شوند یا اعدام ویاهر روز به هر شکلی سرکوب می شوند وهیچ حق وحقوقی از نگاه همین ملاها ندارند ویا شاید عده ایی بسیجی وساندیس خور واقازاده ها ودارو دسته چاقو کش ودزد ومفتخوران حکومتی.
شنبه 9 آذر 1392 - 23:08
Hamid411 - لس آنجلس - آمریکا
همیشه این موجود منحوس انگل آشغال بنام آخوند از غیر مایه میذاره، یا خودشو جای خدا مینشونه (نماینده الله ساختگی) یا اگر باد اینجوری بیاد نماینده مردم! آخه مردک تو چیکاره حسنی که از مردم نقل قول میکنی؟؟
شنبه 9 آذر 1392 - 23:29
samuk66 - لندن - انگلستان
از قول مردم حرف نزن ، اگر ما ایرانی‌‌ها یه کم عرضه داشتیم به اما میگفتیم که مردم چی‌ میخوان...
شنبه 9 آذر 1392 - 23:36
آزاد10 - آلمان - المان
مردم شما شاید سر هم چند هزار نفر بشوند آنهم به خاطر ساندیس. اگر از مردم ایران بپرسید نظر دیگری دارند.
شنبه 9 آذر 1392 - 22:47
فريادزيره آب - اهواز - ایران
توبی خودمیکنی که جای ماتصمیم میگیری؛اگه نظرمامردم مهم بودکه بایدمیر حسین سال 88ریس جمهور میشد؛درضمن اگه بگن اشتباه کردیم که خیانت کردن به کسانی که بی گناه توسط شماها کشته شدن؛زنده بادمیرحسین که دیگه حاضرنیست باحکومت شماهمکاری کنه
شنبه 9 آذر 1392 - 23:03
نازک بین - شفیلد - انگلستان
از آقای سعیدی باید سئوال کرد از کدام مردمی صحبت میکنی از 18 میلیون نفری که رأی به اجرای عدالت دادند یا آن 2 میلیونی که خواهان ادامه راه احمدی نژادبودند تازه از آن 2میلیون نفر هم تعداد زیادی مصلحتی و یا برای حفظ منافع شان به جناح تند رو رأی دادند. در ثانی میزان جرم و بذه را دادگاه صالح تعیین میکند نه مردم عادی و اگر قرار باشد هر مسئولی در کنار حوزه کاریش به مسائل قضائی هم وارد شود و نظریه اش را ابراز یا اعمال نماید پس کار آن دستگاه عریض و طویل قضائی چه خواهد بود.
شنبه 9 آذر 1392 - 23:45
رجب علی - تگزاس - امریکا
اینان به مولایشان حسین بن علی اقتدا کرده اند .هیهات من نزله
شنبه 9 آذر 1392 - 23:50
فضول میرزا - استكهلم - سوئد
آخوند ابله، خودتو بیشتر از اونی که هستی به خریت نزن! اگه راست میگی یک همه پرسی راه بیندازید تا جواب خیلی چیزها را از همین مردم بشنوید!
شنبه 9 آذر 1392 - 23:52
kami_81 - مالمو - سوئد
غلط کردی از دهن من حرف زدی من کی چیزی گفتم بزغاله
شنبه 9 آذر 1392 - 23:21
Omidjaber - سایتاماکن - ژاپن
لطفاً از قول مردم حرف نزنید این ملت از گسی بدش نمی اید این همین شماها هستید که همه چیز را بهم ریختید و از قول مردم حرف می زنید به حال این ملت چه فرقی می کند وقتی که همه دارن می گویند زندانیهای سیاسی را ازاد کنید ولی تا رهبر نخواهد حرف مردم را گسی گوش نمى دهد ولی اگر مردم بگویند ازاد نشوند چون رهبر می خواهد ازاد شوند همه ازاد میشوند پس در این مملکت تعداد اندکی هستند که قدرت را در دست گرفتند و هر چی که خودشان می خواهند همان بایستی شود اینجا ما مردم فقط مثل مترسک هستیم از دید این اقایان. تا زمانی که این قدرت نمائی ها و کینه دوزی ها وجود داشته باشد بهشت جهنم می شود ولی حیف واقعاً حیف مملکت به این خوبی داریم مردم به این خوبی داریم ثروت نفت طلا وخیلی چیزهای دیگر داریم گشور و ملت همه بایستی در سختی و فشار زندگی کنند فقط به خاطره یک تعداد اندک ادمهای خودخواه و کینه دوز و افراطی.
یکشنبه 10 آذر 1392 - 00:25
farhad352 - تهران - ایران
کدوم مردم با توی ـ... حرف زدند حرام خور.
یکشنبه 10 آذر 1392 - 01:42
هستیا - شیراز - ایران
حالا همه ی اینا به کنار واسه چی زهرا رهنوردو گرفتین اگه خیلی مردین اونو حداقل ازاد کنین فقط زورتون به ادمای بی دفاع میرسه
یکشنبه 10 آذر 1392 - 07:35
acemeace - کلن - آلمان
همه همه چیزو گفتند، هیچ چیزی واسه من نموند ؛-)
یکشنبه 10 آذر 1392 - 07:53
kolah-ghermezi - ونکوور - کانادا
رژیم ایران: از قول مردم!!!!!!. آمریکا: از قول جامعه جهانی‌!!!!!! این دو تا دولت سرویس کردن مردم ایران و دنیا رو.
یکشنبه 10 آذر 1392 - 08:20
یا علی مدد - منچستر - انگلستان
این آقای علی سعیدی همونه که از باب پاچه خواری گفته بود که آقای خامنه ای که می خواست از رحم مادرش بیآد بیرون ، گفت یا علی !! علی سعیدی خیلی آدم مزخرفیه !! آخه مردک اون مردم کیها هستند ؟! چند نفر هستند ؟! می تونی یه آماری بدی ؟! چقدر آدم باید از اینها مزخزف بشنود !؟ اون جائی که می خواهند غلطی بکنند می گویند مردم ! گویا مردم از نظر سعیدی فقط همانهائی هستند که به جلیلی رای دادند !؟.... /// رای به روحانی یعنی مردم خلاف نظر شما گفتند و دوست دارند که زندانی سیاسی در کشور نباشه اینها که حتی محاکمه هم نشده اند و بر خلاف قانون اساسی کشور در حبس خانگی هستند !! چقدر شما بی انصاف و گستاخ هستید !؟
یکشنبه 10 آذر 1392 - 14:46
کبالت3 - کرج - ایران
این قبیل مردم که تو میگی فقط جلو دانشگاه تهران بعد از نماز جمعه عمل میاد همه هم کیسه و جانماز بدست میگی نه از حاج زرررغام بپرس کبلائی.
یکشنبه 10 آذر 1392 - 19:03
amooojoghdeshakhdar - ونیز - ایتالیا
تورو باید از .. دار زد تا بفهمی مردم چی‌ میخوان
یکشنبه 10 آذر 1392 - 20:20
زوربا - اصفهان - ایران
اعتماد به نفس ملایان در دروغگویی و رذالت واقعا بی نظیر است.همیشه در حماقت خود از مردم مایه میگذارند.اگر راست می گوید رفراندومی آزاد از محبوبیت نظام ننگین تان برگزار کنید.
دوشنبه 11 آذر 1392 - 07:47
shady_sho - تهران - ایران
شما خیلی... که از طرف ما مردم صحبت میکنی مردک دغلباز مگه ما مردم کرولالیم که تو ننگ شدی تریبون ما؟؟؟
دوشنبه 11 آذر 1392 - 17:13
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.