'لگام'؛ فراخوانی برای لغو اعدام در ایران

تجمع خانواده برخی محکومان به اعدام در مقابل مجلسگروهی از چهره‌های سرشناس منتقد حکومت ایران با انتشار فراخوانی خواهان تلاش برای محدودیت و "لغو گام به گام اعدام" در ایران شده‌اند، آنها به ویژه خواسته‌اند که اجرای مجازات سنگسار و همچنین اعدام در ملاءعام در ایران متوقف شود.

امضاکنندگان این فراخوان نوشته‌اند: "ترویج و نهادینه کردن خشونت، مردم هر جامعه را از حرکت در مسیر بایسته‌ خویش باز می‌دارد" و "جامعه‌ای که تنش و تندی را از زمان زایش با زندگی مردم خویش در آمیزد به پیری زودرس دچار خواهد شد."

بابک احمدی ،سیمین بهبهانی، علیرضا جباری، فریبرز رئیس دانا، پروین فهیمی، اسماعیل مفتی‌زاده، محمد ملکی و محمد نوری زاد این فراخوان را امضا کرده‌اند و خواسته‌اند که آموزش و سیاست‌های تربیتی جایگزین مجازات اعدام شود.

فریبرز رئیس‌دانا، اقتصاددان برجسته و فعال سیاسی، به بی‌بی‌سی فارسی گفت: "برخی می‌گویند اعدام ناشی از وجود شرایط نابهنجار اجتماعی است، می‌توان طور دیگری هم دید و گفت شرایط نابهنجار اجتماعی ناشی از سیاست‌های غلط‌هایی مثل مجازات اعدام است."

ایران بالاترین نرخ سرانه مجازات اعدام در جهان را دارد و اجرای گسترده احکام اعدام یکی از مسائل مورد انتقاد فعالان حقوق بشر و مخالفان حکومت است.

بنیان‌گذاران حرکت "لغو گام به گام اعدام (لگام)" به ویژه می‌خواهند مجازات اعدام برای کسانی که پیش از سن قانونی مرتکب قتل شده‌اند لغو شود و همچنین مجازات‌هایی نظیر قطع دست و پا لغو شوند.

آنها در فراخوان خود نوشته‌اند: "ما تمامی ایرانیانی که خواهان کاهش و حذف روش‌های خشونت افزا در جامعه هستند را به یاری می‌طلبیم تا با همراهی و پشتیبانی از کارزار لغو گام به گام اعدام، بر ترویج شیوه های خشونت آمیز در کشورمان لگام زنیم."

فریبرز رئیس‌دانا گفت به رغم اینکه خود خواهان لغو فوری مجازات اعدام است با خواست دیگر امضاکنندگان فراخوان موافقت کرده است. او گفت استدلال آنان برای "لغو گام به گام" مجازات اعدام این است که ممکن است هم‌اکنون در جامعه مخالفت‌هایی با لغو کلی مجازات اعدام وجود داشته باشد.

+104
رأی دهید
-7

آزاد10 - آلمان - المان
خوب اگر اعدام به کلی لغو بشه خیلیها به جای مراجعه به پلیس و دادگاه خودشون اقدام به مجازات می کنند، اتفاقی که سالهاست در ترکیه میافته باعث درگیریهای قبیله ای هم شده. اما فکر میکنم زمینه های اجتماعی برای منع اعدام در ملا عام و منع سنگسار وجود داره.
شنبه 9 آذر 1392 - 16:01
bineshaan - لندن - انگلیس
آزاد10 - آلمان - المان:پسندیده گفتی. شرایط برای حذف کامل اعدام هنوز در ایران مهیا نیست ولی میشه اعدام در مقابل عموم رو ریشه کن کرد.
شنبه 9 آذر 1392 - 16:29
eddy59 - مونیخ - آلمان
اعدام باید باشه اما نه در ملا عام من با شما موافقم آزاد10 - آلمان - المان
شنبه 9 آذر 1392 - 16:49
ذوالفقار علی - اسلام - ایران
چرا اعدام نباشه کسی که به ناموس دیگران تجاوز میکنه باید اعدام بشه این فریبرز دانا به دخترش تجاوز کنن خودش رفدار اعدام میشد
شنبه 9 آذر 1392 - 17:12
perser68 - فلوریدا - امریکا
اعدام به هر دلیل و به هر شکل باید لغو بشه!!!با اعدام و گرفتن عضوی از یه خانواده، خانواده و بستگان و دوستان اعدامی دچار بحران و مشکلات روحی‌ و روانی‌ خواهند شد که تاثیر بدش رو به خصوص روی جامعه خواهد گذاشت!!!به خونواده‌هایی‌ نگاه کنیم که قاتلان مقتول رو عفو کردند و باعث به هم ریختن اساس خانواده‌های بیشتری نشدند!!!با اعدام مقتول زنده نمی‌شه و با اعدام قاتل به اندازه لازم تنبیه نمی‌شه و با اعدام فرصت به اعدامی برای جبران اشتباهش داده نمی‌شه!!!و چه بسا که افرادی اعدام شدند که بی‌ گناه بودند و دیگه نمی‌شه به عقب برگشت و باعث ایجاد خشونت بیشتر خواهد شد!!!اعدام یه قتل عمد دولتی هست و بس!!!
شنبه 9 آذر 1392 - 20:52
آزادی برای ایران - اشتوتگارت - آلمان
حکم اعدام بدون هیچ دلیل و بحثی‌ باید برچیده بشه.امروز بهتر از فردا هست.
شنبه 9 آذر 1392 - 22:33
kami_81 - مالمو - سوئد
خاک تو سرتون که شعورتون اینقدره که میگید اعدام باید باشه و ادعای دیموکراسی هم میکنید فردا نوبت خودت یا یکی از خانوادت میشه بعد بگو اعدام باید باشه ملتی نفهمی داریم واقعا
شنبه 9 آذر 1392 - 23:30
perser68 - فلوریدا - امریکا
کسایی که با صدای بلند از اعدام دفاع میکنند لطفا این لینک رو ببینن که چطور مادر و پدر اعدامی به بد‌ترین شکل ممکن دارن التماس می‌کنن و اعدامی خودش مثل یه منجمد داره به پای چوبه دار میره!!!هیچ کس قاتل یا قاچاقچی به دنیا نمیاد و باید علت‌ها رو جستجو کرد!!!https://www.youtube.com/watch?v=1-cIyJ8d7mM
شنبه 9 آذر 1392 - 23:58
عقل وهوش - اصفهان - ایران
اتفاقا اعدام حکم بسیار مفید وبازدارنده ای هم هست که برای بعضی جرمها ازقبیل قتل عمد خیلی هم ضروری هست که در قرآن هم آمده خیال پردازانی که حرف از لغو اعدام میزنند فکر میکنند جامعه باید نون مفت داشته باشه که به حیوان صفتانی که آرامش وامنیت دیگران راسلب میکنند بدهد با قاتلین زنجیره ای مانند خفاش شبها وامثالهم که ده ها زن را ربوده وبه قتل میرساندن وآدم ربایان وقاچاقچیان واز این نوع خلافکارها هیچ حکمی سزاوار تر از اعدام نیست تازه یک قاتل مزدور میتواند جان ده ها انسان بیگناه را بگیرد ولی فقط یکبار اعدام میشود
یکشنبه 10 آذر 1392 - 07:28
*Fanoos* - ایران - ایران
نه به اعدام نه به خشونت مــــــــــا هــــــــستیم ..perser68 - فلوریدا - امریکا. با کامنت شما دوست عزیز موافقم مثل همیشه زیبا گفتید دروووود بر شما دوست عزیز ++++++
یکشنبه 10 آذر 1392 - 10:30
perser68 - فلوریدا - امریکا
*Fanoos* - ایران - ایران. فانوس جان مرسی‌ از تو...دقیقا!!!نه به اعدام و نه به خشونت،ما هستیم. هر کجای ایران که هستی‌ سری سبز، تنی گرم و دلی‌ شاد داشته باشی‌((-:
یکشنبه 10 آذر 1392 - 17:07
eshgeman iran - ایران - ایران
اگرهمین خانواده ها که می گویند اعدام چرا؟ همینها فرزندان خودشان کشته شده بودند می آمدن پلاکارد د ست بگیرند وبوق کرنا کنند. اون خانم بهبهانی وامثالهم که دردامان کشورهای غربی لاف می زنند اگرفرزنددلبندشان موردتجاوز قرار بگیرد وبعد جسداورا بسوزانند آیا حاضرند ازخون فززندشان بگذرندوبه قاتل او جایزه بدهند؟
یکشنبه 10 آذر 1392 - 23:10
*Fanoos* - ایران - ایران
perser68 سپاسگذارم از شما دوست نازنینم .همچنین متقابلا منم همین آرزو رو برای شما دارم .پاینده و سرافراز باشید
دوشنبه 11 آذر 1392 - 21:08
Ghooloo - آبادان - ایران
*Fanoos* - ایران - ایران_ بس است اینهمه دلقکبازی و دغلبازی! شاید دیگران فراموش کرده باشند ولی ما که فراموش نکردیم که برای اعدام قاتل روح الله داداشی، نوجوانی که ۱۸ سالش هم نشده بود چگونه پرچمدار اعدام شده بودی و چه سینه ای برای اعدام این نوجوان چاک میدادی! چند رویی تا چه حد؟! واقعاً که خجالت هم خوب چیزیه!
دوشنبه 11 آذر 1392 - 21:30
*Fanoos* - ایران - ایران
آبادانی !!! دیگه واقعا ,برام ثابت شد یکی از عقده ترین افراد سایت هستی !! آن کسی که باید شرم کنه و خجات بکشه باور کن تویی !!! میدونی چرا؟! چون بیکار تشریف داری و منی که عمرا کاری به کار تو ندارم پی در پی به دنبال کامنت هایی من هستی که ببینی چی گفتم و سریعا بیایی .. بزنی !!!هیچ وقت بخودت نگو ایرانی عمرا تو یک هموطن ایرانی نیست چون برام اثبات شده !!! دیگرم ساکت شو و به فکر اصلاح شخصیت زشتت باش !!!.
جمعه 15 آذر 1392 - 12:14
Ghooloo - آبادان - ایران
از دوشنبه تا جمعه فکر کردی که این را بگویی؟ گفتی این صفحه داره جمع میشه یه چیزی بگم دلم حال بیاد! من چی میگم اون چی میگه! (یادی از شادروان منوچهر نوذری عزیز). من میگم چرا اون موقع که نوجوان مردم را میخواستند اعدام کنند اینجا انقلاب را انداخته بودی که حقش است و باید اعدام شود با آن همه خشونت؟ اون میگه آبادانی! من میگم چرا اینقدر دوریی و تظاهر؟ اون میگه عقده ای! من میگم آخه تو تا حالا اینجا جز واسه خوردن و آخ جون فلفل آخ جون ترشی مگر نظر دیگری هم دادی؟ اون میگه هر جا که اسم من میاد سایه مو با تیر میزنی! هر جا که اسم من میاد چرا منو رسوا میکنی! هر جا که اسم من میاد ماسک از چهره ام وا میکنی!
شنبه 16 آذر 1392 - 02:43
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.