ظریف: ایران در «گام نهایی»، نیاز به غنی‌سازی را خود تعیین می‌کند

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، می‌گوید زمانی که مرحله نهایی توافق هسته‌ای ژنو فرا برسد، تهران خود میزان نیاز کشور به غنی‌سازی اورانیوم و چگونگی آن را تعیین می‌کند.

در همین حال حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، نیز در مصاحبه‌ای اعلام کرد که تعطیلی تاسیسات هسته‌ای ایران همواره «خط قرمز» جمهوری اسلامی در مذاکرات با قدرت‌های جهانی خواهد بود.

بر اساس گزارش خبرگزاری مهر، محمدجواد ظریف روز جمعه، ۸ آذر، در جمع خبرنگاران درباره توافق‌نامه هسته‌ای میان ایران و قدرت‌های جهانی گفت که مرحله نهایی توافق‌نامه ژنو «یک وضعیت دائم» نیست و با پایان یافتن آن باید با برنامه هسته‌ای ایران مانند دیگر کشورهای هسته‌ای، مثلا ژاپن، برخورد شود.

به گفته او، یکی از مسائل اساسی درباره توافق‌نامه تعیین مدت زمان مرحله نهایی آن است، اما در این مرحله آن‌ چه قطعی خواهد بود ادامه غنی‌سازی است، اگرچه «باید مشخص شود این غنی‌سازی چگونه و در چه چارچوبی باشد که هنوز در این زمینه توافقی صورت نگرفته است».

خبرگزاری مهر می‌نویسد، از محمدجواد ظریف پرسیده شده «در یکی از بندهای توافق‌نامه ژنو آمده که در گام نهایی درصد غنی‌سازی بر اساس نیاز ایران تعیین می‌شود که آیا این نیاز ایران را گروه ۱+۵ تعیین می‌کند».

آقای ظریف نیز در پاسخ گفته است: «ما همواره گفته‌ایم در گام نهایی نیازمان را خودمان تعیین می‌کنیم... به کسی اجازه نخواهیم داد برای ما تشخیص دهند که نیاز ما چقدر است، اما گفته‌ایم که این مورد قابل مذاکره است، مثلا اگر قرار باشد در تفاهمی، برنامه غنی‌سازی در سطح منطقه باشد در خصوص ساز و کار آن گفت‌وگو کنیم.»

این در حالی است که توافق‌نامه شش ماهه هسته‌ای میان ایران و قدرت‌های جهانی که روز سه آذر در ژنو سوئیس منعقد شد تاکید می‌کند که مرحله نهایی «متضمن یک برنامه غنی‌سازی است که طرفین آن را تعریف می‌کنند»، برنامه‌ای که «با موافقت طرفین و منطبق با نیازهای عملی» دامنه و سطح فعالیت‌های غنی‌سازی، ظرفیت غنی‌سازی و مکان‌های غنی‌سازی اورانیوم در ایران را تعیین خواهد کرد.

اما در رخدادی دیگر، حسن روحانی، رئیس دولت ایران، گفت‌وگویی با نشریه بریتانیایی فایننشال تایمز انجام داده که در آن تاکید می‌کند ایران هیچ‌گاه تاسیسات هسته‌ای خود را تعطیل نخواهد کرد.

این گفت‌وگو روز جمعه، ۸ آذر، منتشر شده و در بخشی از آن، خبرنگار فایننشال تایمز با اشاره به مذاکرات هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی می‌پرسد، آیا تعطیلی تاسیسات هسته‌ای ایران «خط قرمز» آن خواهد بود که آقای روحانی در پاسخ می‌گوید: «۱۰۰ درصد.»

حسن روحانی پیش از این نیز تاکید کرده بود که «حقوق هسته‌ای در چارچوب مقررات بین‌المللی و غنی‌سازی در خاک ایران» از خط قرمزهای جمهوری اسلامی است.

+39
رأی دهید
-14

SHAHRYAR-KHAN - مونترال - كانادا
. ساعت ۴ صبح به وقت ژنو مذاکرات با موفقیت پایان یافت ،یکی‌ از بزرگترین دست آوردهای این توافقنامه که با تلاش هیئت ایرانی‌ ،و همکاری خانم اشتون صورت گرفت , تبدیل کردن بند :.. خوردن متناوبی‌ پسگردنی آبدار از دست یکایک اعضای۱+۵ ،.. به : لیسیدن کلیه سرویسهای دستشویی ساختمان نشست ژنو توسط هیئت ایرانی‌. بود ،با وجود کمردرد و تعداد زیاد سرویس دستشویها بالاخره کاربا اقتدار و تدبیر و شایستگی کامل تمام شد .این دست آورد عظیم را تبریک میگم. و منالله توفیق ،خدا نگهدار ./ آق جوات ظریف.
شنبه 9 آذر 1392 - 11:47
biparva-jan - تهران - ایران
هدف از انجام گفتگوها صرفا باید اثبات صلح امیز بودن برنامه اتمی باشد. اگر سلاح هسته ای مسئله واقعی غرب با برنامه اتمی ایران است دلیلی برای به نتیجه نرسیدن گفتگوها وجود ندارد. اگر برنامه هسته ای بهانه است برای تحریم و تحت فشار قرار دادن مردم با هدف کشاندن انها به خیابان ها ، مشکل هسته ای هیچ گاه حل نخواهد شد.
شنبه 9 آذر 1392 - 12:37
zavareh - رودسر - ایران
چطور ما مردم نمیتوانیم بفهمیم که این اجارم و فرومایگان حکومت اشغالگر برای بار هزارم است که دارند سر ما شیر میمالند؟
شنبه 9 آذر 1392 - 13:06
اذرئ ایرانئ اصل - باکو - ایران
اقائ ظریف مزدور مردم احمق نیستن....هارت و پورت الکئ نکنن..غنئ سازئ را شاه قرادادشو بسته بود شما خرابش کردید بعد از ده سال تحریم و بدبختئ که به ملت وارد کردید...
شنبه 9 آذر 1392 - 13:02
biparva-jan - تهران - ایران
تو که از مردم حرف میزنی جناب اذری ایرانی جان. اگر یه نگاهی به فیس بوک ظریف بنداری میفهمی که همین مردمی که شما سنگشون رو به سینه میزنید بسیار به اقای ظریف علاقه مند هستند. برای احترام به مردم هم که شده به اقای ظریف بی احترامی نفرمایید.
شنبه 9 آذر 1392 - 15:44
armin parsi - منچستر - انگلستان
تbiparva-jan - تهران - ایران. اکی ما باید چوب شماو امثال شما را بخوریم اگر قرار بود به این شکل کوتاه بیایند از اول اینکار را میکردند که نه تحریمی می شد ونه اینقدر ضرر و زیان عاید ما می شد
شنبه 9 آذر 1392 - 20:34
perser68 - فلوریدا - امریکا
biparva -jan - تهران - ایران. شما هم انقدر ماله نکش!!!چند میلیون نفر تو فیسبوک آقای تو تشریف دارند که با مردم ایران جمع میبندی؟
شنبه 9 آذر 1392 - 21:03
سرسره - اهواز - ایران
ببند گاله رو بابا ساخت وپاخت کردین وخندیدین به ریش اون بسیجیهایی که میگفتند صد سال هم تحریم بشیم مردم ایستادند اره ارواح عمتون هیچی نیستین فقط برای مردم توسری خور ایران عربده کشی میکنید
شنبه 9 آذر 1392 - 22:55
nasl sokhta - لندن - انگلیس
مرتیکه شیاد تو چقدر دروغ میگی‌
یکشنبه 10 آذر 1392 - 06:53
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.