سخنگوی دولت روحانی: رفع حصر از چهره‌های اصلاح‌طلب در دستور کار است

محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت حسن روحانی، می‌گوید که کابینه حسن روحانی در سکوت خبری رفع حصر از چهره‌های اصلاح‌طلب و آزادی زندانیان سیاسی را دنبال می‌کند.

آقای نوبخت در گفت‌وگو با روزنامه اعتماد که روز پنج‌شنبه، هفتم آذر منتشر شد، خواستار اعتماد جامعه به وعده‌های حسن روحانی درباره گشایش فضای سیاسی در کشور شد و تاکید کرد که دولت در این مورد ترجیح می‌دهد به جای حرف زدن، عمل کند.

وی اظهار داشت: «با توجه به رویکرد دولت، هر اقدامی که در مسائل سیاسی و رفع حصر و گشایش‌های امنیتی و سیاسی کشور مورد انتظار جامعه است، در دستور کار رییس‌جمهور قرار دارد».

حصر خانگی میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی، رهبران جنبش سبز و از چهره‌های شاخص اصلاح‌طلب به سومین سال خود نزدیک می‌شود در حالی که هنوز هیچ دادگاهی برای رسیدگی به اتهام‌های احتمالی آنها تشکیل نشده است.

در همین حال، علاوه بر اعتراض اصلاح‌طلبان و برخی دیگر از منتقدان جمهوری اسلامی به ادامه حصر خانگی، چهره‌هایی مانند اکبرهاشمی رفسنجانی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز رایزنی‌هایی را برای رفع حصر رهبران جنبش سبز انجام داده‌اند، چنان‌چه فرزندان موسوی و کروبی از قول او نقل کرده‌اند که به آیت‌الله علی خامنه‌ای گفته است: «اگر اتفاقی برای این محصورین رخ دهد ننگش برای همیشه بر دامن این نظام خواهد ماند و صلاح و خیر نظام در این است که هرچه زودتر از آنها رفع حصر شود».

اما در نقطه مقابل، برخی از مقامات محافظه‌کار جمهوری اسلامی هم بر ادامه حصر خانگی رهبران جنبش سبز تاکید می‌کنند از جمله احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان گفته است که آنها باید اعدام می‌شدند، اما «نظام بر آنها منت گذاشته و در خانه خود محبوس شده‌اند».

در این شرایط سخنگوی دولت از تمایل حسن روحانی به رفع حصر و گشایش فضای سیاسی سخن می‌گوید اما تاکید می‌کند که این تلاش‌ها در سکوت انجام می‌شود.

محمدباقر نوبخت به روزنامه اعتماد گفت: «در این دست موارد که جامعه منتظر اقدام دولت است گاهی بهتر است به‌جای پیگیری جزییات امور به دولت اعتماد کرد و گذاشت دولتمردان امور را پیش ببرند.»

وی افزود: «مردم با توجه به روحیاتی که از دکتر روحانی سراغ دارند باید به دولت تدبیر و امید اعتماد کنند.»

در انتخابات امسال ریاست جمهوری ایران که به پیروزی حسن روحانی انجامید،وی توانست که حمایت رهبران اصلاح‌طلب، مانند محمد خاتمی و جمعی از زندانیان سیاسی منتسب به جنبش سبز را جلب کند.

+68
رأی دهید
-5

رجب علی - تگزاس - امریکا
مطمئن باشید اگه میتونستن اعدامشان میکردند . هقای جنتی اگه راست میگففت محاکمشان میکردند و بعد اعدامشان میکردند .اما اینطور نیست .مگه به جرم راست گویی و حقیقت اعدامشان کنند .آقا فرمودند میرفتن و از طریق قانونی پیگیر تخلفات انتخابت میشدند همینکه اینان در حصر هستنداثبات حقانیت انان است چون طبق چه قانونی و محکمه و کدام حکم اسلامی می توان یکی را از آزادی محروم کرد؟بودنشان درحصر نشان نبود قانون و نبود اسلامی بودن میباشد بخاطر همین رهبران جنبش سبز کوتاه نیامده و نمی آیند ظاهرن امام حسین کشته شد و شکست خورد اما همه میدانند رسوای تاریخ شد .
جمعه 8 آذر 1392 - 15:41
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.