نخستین کتاب چاپی آمریکا به قیمت ۱۴ میلیون دلار حراج شد

کتاب "Bay Psalm" نخستین کتابی به شمار می‌رود که در آمریکا چاپ شده است. این کتاب که در اصل ترجمه‌ای از زبان عبری بوده، در یک حراجی به قیمت ۱۴ میلیون دلار فروش رفت و گران‌ترین کتاب چاپی جهان لقب گرفت.

کتاب "Bay Psalm" در اصل یک مزامیرنامه است که توسط مهاجران پیوریتن (گروهی از دینداران انگلیسی) از زبان عبری به انگلیسی ترجمه و در سال ۱۶۴۰ در کمبریج واقع در ایالت ماساچوست چاپ شد. در آن زمان این منطقه جزو مستعمرات بریتانیا به شمار می‌آمد.

از این کتاب ۱۷۰۰ نسخه در آن زمان به چاپ رسید که امروزه تنها ۱۱ نسخه از آن موجود است.

در جریان یک حراجی که توسط بنگاه ساتبیز در نیویورک ترتیب داده شد، این کتاب که به صورت دستی صحافی و در جلدی چرمی پیچیده شده، در نهایت با قیمت ۱۴ میلیون دلار به فروش رفت. قیمت پایه این کتاب ۶ میلیون دلار بود و کارشناسان بنگاه حراجی ساتبیز قیمت نهایی آن را بین ۱۵ تا ۳۰ میلیون دلار تخمین زده بودند.

هر چند این حراجی در پایان نتوانست انتظارات ساتبیز را از قیمت فروش نهایی برآورده کند، اما با این همه رکورد گران قیمت‌ترین کتاب چاپی تاریخ را از آن خود کرد.

این رکورد تا پیش از آن به نسخه‌ای از کتاب "پرندگان آمریکا" نوشته جان جیمز اودوبان، پرنده‌شناس فرانسوی−آمریکایی تعلق داشت که در سال ۲۰۱۰ به قیمت ۱۱ میلیون و پانصد هزار دلار به فروش رفت.

این کتاب در سال ۱۸۲۷ در بریتانیا به چاپ رسیده بود.

کتاب دست‌نویس داوینچی، گران ‌قیمت‌ترین کتاب تاریخ

خریدار کتاب "Bay Psalm" دیوید روبن استاین، بانکدار و میلیاردر آمریکایی است. او اعلام کرده است که این کتاب را تنها برای خود نگه نخواهد داشت و با امانت دادن به موزه‌ها این امکان را فراهم خواهد آورد تا علاقمندان بتوانند آن را از نزدیک ببینند.خریدار کتاب Bay Psalm دیوید روبن استاین، بانکدار و میلیاردر آمریکایی استاین کتاب تا کنون جزو دارایی‌های کلیسای قدیمی "Old South" در شهر بوستون به شمار می‌رفت.

مسئولان کلیسا برای تأمین هزینه‌های مرمت و بازسازی ساختمان این کلیسا تصمیم به فروش این کتاب گرفتند.

رکورد گران‌قیمت‌ترین کتاب تاریخ هم اینک در اختیار "Codex Leicester" است. این کتاب در برگیرنده ‌طرح‌ها، یادداشت‌ها و نقاشی‌های لئوناردو داوینچی است. بیل گیتس، بنیانگذار شرکت مایکروسافت ۱۹ سال پیش این کتاب دست‌نویس را به قیمت ۳۰ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار خرید.

+10
رأی دهید
-1

be_pa.khaste - هارلم - هلند
۴ روز دیگه آمریکا میگه تمدن اول دنیا ما بودیم بعد هالیوود هم یه فیلم می‌سازه که اثباتش کنه
جمعه 8 آذر 1392 - 11:22
نرگسس - بلخ - افغانستان
چرا بعضی جا ها بجای حرف s حرف f چاپ شده. مثلا also را نوشتند alfo، یا بجای discourse نوشتند difcourfe...؟ انگلیسی قدیم این شکلی بوده یا اشتباه در چاپ است؟ کسی میداند؟
جمعه 8 آذر 1392 - 13:36
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.