سلاح‌های شیمیایی سوریه در دریا و روی یک کشتی نابود خواهد شد

بی‌بی‌سی مطلع شده سلاح‌های شیمیایی سوریه در دریا و روی یک کشتی پشتیبانی نیروی دریایی آمریکا نابود خواهد شد.

منابع مطلع به بخش خبری نیوزنایت بی‌بی‌سی گفته‌اند یک کارخانه سیار بر عرشه کشتی باری MV Cape Ray، با روش‌های شیمیایی (هیدرولیز) این مواد شیمیایی را آنقدر رقیق خواهد کرد که دیگر خطرساز نباشند.

تخمین زده می‌شود پس‌آب حاصل از خنثی کردن این سموم شیمیایی بالغ ۷.۷ میلیون لیتر شود که برای حمل آن به ۴۰۰۰ مخزن نیاز است.

فردا آخرین مهلت برای تعیین محلی برای انتقال این پسماندها است؛ البته بعد از خنثی سازی پسماند حاصل شبیه فاضلاب معمولی صنعتی خواهد بود.

سازمان منع سلاح‌های شیمیایی (OPCW) که مسئول امحا سلاح‌های شیمیایی سوریه است آخرین روز سال میلادی جاری را بعنوان آخرین مهلت برای نابودی ذخایر شیمیایی سوریه در نظر گرفته است.

جامعه بین‌المللی ذخایر شیمیایی سوریه را اضطراری‌ترین خطری تلقی می‌کند که امنیت جهانی را تهدید می‌کند.


مقداری از این ذخایر به آلبانی حمل شده اما بعد از تظاهرات طرفداران محیط زیست در آلبانی، این کشور از قبول آنها سرباز زده و خواستار انتقال مواد منتقله به محلی دیگر شده است.

تخمین زده می شود مجموعه سلاح های شیمیایی سوریه (سلاح آماده یا ماده اولیه) حدود ۱۳۰۰ تن است و ارتش این کشور این ذخایر را در نقاط مختلفی گرد آورده است.

ارتش سوریه بخش قابل توجهی از این سلاح‌ها را بشکل ماده اولیه نگهداری کرده؛ چرا که آن را از دسترس افراد یا گروهها دور نگه می‌دارد ولی می‌توان آنها را به اسانی برای استفاده آماده کرد.

اینکه گازهای اعصاب مثل سارین و VX بشکل سلاح آماده نیست تا حدی کار سازمان منع سلاح‌های شیمیایی را آسانتر می کند.

اما مشکل فقط خنثی‌سازی و امحا این مواد نیست. هیچ کشوری حاضر نیست انتقال این مواد به بیرون سوریه را بر عهده بگیرد یا امنیت آن را تضمین کند؛ بنابراین ارتش سوریه مجبور شده خود این کار را به عهده بگیرد.

در حال حاضر سازمان منع سلاح‌های شیمیایی این مواد را از سوریه به لبنان حمل می‌کند تا ارتش سوریه آنها از لبنان به بندری در دریای مدیترانه منتقل کند.

هنوز روشن نیست آیا کشتی باری MV Cape Ray خود به این بندر عزیمت می کند تا محموله را تحویل بگیرد یا تعدادی کشتی باری کوچکتر بدون پرچم آمریکا مخازن را تحویل می‌گیرند و به MV Cape Ray منتقل می‌کنند.

با این حال مهمترین سوال این است که چگونه می توان امنیت این مواد شیمیایی را تامین کرد و اگر کشتی های حامل آنها هدف حمله قرار بگیرند چه اتفاقی خواهد افتاد.

یی به این کشور معترضندچند روز پیش احمد اوزومجو رییس سازمان منع سلاح‎های شیمیایی به شبکه الجزیره گفته بود نابود کردن این مواد در دریا راهی امن است که می‌تواند کاملا بر اساس مقررات و ضوابط بین‌المللی صورت بگیرد.

آقای اوزومجو گفته بود در این صورت باید آمریکا نقش اصلی را در اجرای آن بعهده بگیرد.

نابودی این ذخیره سلاح شیمیایی در سوریه زیر نظر گروهی از کارشناسان سازمان منع سلاح‌های شیمیایی (OPCW) انجام می‌گیرد که به همین دلیل این سازمان برنده جایزه صلح نوبل هم شده است.

این نخستین باری است که از این سازمان خواسته شده تا بر نابودی سلاح‌های شیمیایی نظارت داشته باشد.

بر اساس قطعنامه سازمان ملل باید تجهیزات تولید و ذخایر سلاح شیمیایی در سوریه تا نیمه سال ۲۰۱۴ کاملا منهدم شوند.

این قطعنامه پس از آن صادر شد که در درگیری‌های دولت سوریه با مخالفان از سلاح شیمیایی استفاده شد و این اعتراض شدید جامعه بین‌المللی را برانگیخت.

بر اساس گزارش بازرسان سازمان ملل روز سی‌ام مرداد در غوطه در نزدیکی دمشق از گاز سارین استفاده شد که صدها نفر را کشت.

پس از آن، بر اساس توافقی که بین آمریکا و روسیه صورت گرفت حکومت سوریه اطلاعات مربوط به سلاح‌های شیمیایی خود را در اختیار این سازمان قرار داده و از دولت سوریه خواسته شد تا عهدنامه ممنوعیت سلاح‌های شیمیایی بپیوندد.

+12
رأی دهید
-2

mehrdad58 - لندن - انگلیس
آخه موجودات دریایی‌ و ماهی‌‌ها چه گناهی کردن که باید دریا رو هم آلوده کنید ! انسانهای احمق
جمعه 8 آذر 1392 - 12:15
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.