مرد مال باخته و کریم خان زند

مردی به دربار خان زند می رود و با ناله و فریاد می خواهد تا کریمخان را ملاقات کند. سربازان مانع ورودش می شوند. خان زند در حال کشیدن قلیان ناله و فریاد مردی را می شنود و می پرسد ماجرا چیست؟ پس از گزارش سربازان به خان ؛ وی دستور می دهد که مرد را به حضورش ببرند. مرد به حضور خان زند می رسد.

خان از وی می پرسد که چه شده است این چنین ناله وفریاد می کنی؟

مرد با درشتی می گوید دزد ، همه اموالم را برده و الان هیچ چیزی در بساط ندارم.

خان می پرسد وقتی اموالت به سرقت میرفت تو کجا بودی؟
مرد می گوید من خوابیده بودم.

خان می گوید خب چرا خوابیدی که مالت را ببرند؟

مرد در این لحظه پاسخی می دهد آن چنان که استدلالش در تاریخ ماندگار می شود و سرمشق آزادی خواهان می شود .

مرد می گوید : چون فکر می کردم تو بیداری من خوابیده بودم!!!

خان بزرگ زند لحظه ای سکوت می کند و سپس دستور می دهد خسارتش از خزانه جبران کنند. و در آخر می گوید این مرد راست می گوید ما باید بیدار باشیم.

+220
رأی دهید
-3

منوچهری - کرمان - ایران
البته در مورد الان ما صدق نمیکنه!! هرچی رهبر ما بیشتر بیدار باشه بیشتر مارو می چاپه.. همون بهتر که دزدا ببرن حداقل کمی برای خودمون باقی میگذران....
‌پنجشنبه 7 آذر 1392 - 13:39
کبالت3 - کرج - ایران
داستانهای زیادی از سادگی و در عین حال رک و راستی و تنفر از چاپلوسی کریمخان نقل شده از جمله مباحثه کریمخان با ملائی که داستان ظهور وچگونگی خر دجال رو خدمت شاه میگفته-- عرض نمودند: «میان دو گوش آن خر، یک فرسخ و میان دو دست و پاهایش دو فرسخ می‌باشد. یک دست و پا به پشت کوه جانب راست و یک دست و پا به پشت کوه جانب چپ می‌گذارد و می‌رود. فرمود:« .ایه‌های بزرگش در میان دو کوه، گیر خواهد نمود.» و بسیار خندید ... -از کتاب رستم‌التواریخ، محمدهاشم آصف،.
‌پنجشنبه 7 آذر 1392 - 15:19
mansoor49 - شیراز - ایران
شیرازی بوده خب
جمعه 8 آذر 1392 - 06:57
fred1540 - هرنه - بلژيك
با سلام از قدیم گفتن به در بگو که دیوار بشنوه ولی‌ بر عکس شده دیوار ما موش داره و موش هم گوش داره حالا کجاست گوش شنوا تا زمانی‌ که به عین آقایان بخواهی راه و روش قانون مداری و برابری آزادی رو به آخرین شکل آسان درس بدی ۸۰سال طول خواهد کشید که کشور ایران در عین زمینه ۸۰ سال از کشورهای پیشرفته و در حل گسترش عقب مونده نمونه ترکیه که کشور همجوار ایران و هیچ گونه صنعتی‌ نداره اگر آفتابه بخواد صدر کنه لوله آفتابه تو راه می‌افته ما از اون کشور نیم قرن ۵۰ سال عقب هستیم مملکت ما اکثر کسانی که در سرع منصب کار و شغل هستن باید ....
جمعه 8 آذر 1392 - 16:38
Ghooloo - آبادان - ایران
نکته آموزنده ای برای دولت مردان و مسئولین حکومتی بود ولی عمق زبان بازی و استفاده از سلاح زبان یعضی از اشخاص برای رسیدن به اهدافشان را میرساند! آفرین
جمعه 8 آذر 1392 - 16:52
Ghooloo - آبادان - ایران
کبالت جان این خر دجال هم عجب موجود عجیب الهویتی است عینِ هو شاقل میرزای خودمونه که با یک اسم کاه و یونجه زیاد میخوره و قدمهای چند فرسخی برمیداره و یهو موتور می سوزونه! حالا ببینیم که صمد آقا شده بعد از چند فرسخ باز آب و روغنش قاطی میشه کبلائی ;-)).
جمعه 8 آذر 1392 - 16:54
کبالت3 - کرج - ایران
قولو-درود بر تو این برادر رو زیارت کردم تبریک آیدی صفر کیلومتر یاتاقان زده رو البته با یه دست گل بهش گفتم که ظاهرا حذف شد انشاالله ایندفعه بیاری حق تعالی از ده بالا با کلی اطلاعات اومده باشه هر چند ایندفعه هم زده به فیس بوک مردم و کامنت کپی زده شاه الله دیگه کبلائی.
شنبه 9 آذر 1392 - 16:32
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.