آمریکا ادامه برخی ساخت‌و‌سازها در نیروگاه اراک را بلامانع دانست

پس از تاکید ایران بر ادامه ساخت و ساز در نیروگاه اراک٬ آمریکا گفت مادامی که در این تاسیسات سوخت اتمی تولید نشده و رآکتورش راه‌اندازی نشده است٬ دنبال کردن ساخت‌و‌ساز مانعی ندارد.

جن ساکی٬ سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده ششم آذرماه در واکنش به اظهارات وزیر خارجه ایران در مورد دوام ساخت و ساز در نیروگاه اتمی آب سنگین اراک٬ گفت: «آنچه آقای ظریف گفت این بود که ظرفیت تاسیسات اراک افزایش پیدا نخواهد کرد. این بدان معناست که هیچ سوخت هسته‌‌ای در این مرکز تولید نخواهد شد و هیچ دستگاهی نصب نخواهد شد. اما ساخت و ساز در آن‌جا ادامه خواهد داشت.»

خانم ساکی افزود: «ما دقیقا نمی‌دانیم منظور آقای ظریف از ساخت و سازی که در اظهاراتش به آن اشاره کرد٬ چیست٬ اما هیچ فعالیتی بر روی رآکتور صورت نخواهد گرفت٬ هیچ کاری در جهت تولید سوخت برای این رآکتور انجام نخواهد شد و این رآکتور مورد هیچ آزمایشی قرار نخواهد گرفت.»

محمد جواد ظریف ششم آذرماه گفت که روند ساخت و ساز در نیروگاه اتمی آب سنگین اراک همچنان ادامه دارد و توافق هسته‌ای با قدرت‌های جهانی٬ ایران را تنها ملزم به آن می‌کند که سوخت جدید در این نیروگاه تولید نکند.

به دنبال این اظهارات خبرگزاری رویترز اظهار کرد که ساخت‌و‌ساز در نیروگاه اراک برخلاف توافق با قدرت‌های غربی در رابطه با توقف فعالیت‌ها است٬ اما سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در سخنان خود دوام ساخت و ساز در این نیروگاه را تا زمانی که سوختی در این نیروگاه تولید نشده و رآکتور راه‌اندازی نشده٬ بلامانع دانست.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا خاطرنشان کرد: «ایرانی‌ها برای دایر کردن رآکتور اراک نیاز به سوخت دارند. برای همین است که یکی از اهداف ابتدایی ما توقف تولید سوخت مرتبط با نیروگاه اراک بود. بدون تولید کافی سوخت٬ آن‌ها نمی‌توانند این رآکتور را راه‌اندازی کنند.»

ایران پیش از این اعلام کرده بود که تصمیم دارد نیروگاه اتمی آب سنگین اراک را تا سال آینده افتتاح کند.

به گفته مقامات جمهوری اسلامی، هدف از فعالیت این رآکتور تنها ساخت ایزوتوپ‌های پزشکی است، اما کشورهای غربی می‌گویند که این رآکتور می‌تواند پلوتونیوم نیز تولید کند که در کنار اورانیوم غنی‌شده می‌تواند برای تولید بمب هسته‌ای به کار گرفته شود.

+36
رأی دهید
-6

Hojati 47 - استکهلم‌-سوئد - استکهلم‌-سوئد
من نمیدونم چرا این امریکیها همش دنبال جرو جنجال هستند مگه به غیر از خودتون تا حالا کسی‌ رو سره مردم بمب اتم انداخته که این همه جنجال به پا کردین ؟؟؟؟؟؟؟مگه به غیر از خودتون کسی‌ جایی رو نابود کرده..از ویتنام گرفته تا عراق و افغانستان ::
‌پنجشنبه 7 آذر 1392 - 11:38
MartinT - هایدلبرگ - آلمان
منظورش رو من میدونم چیه،منظورش ساختن در و دیوار دور نیروگاه اراک،منظورش عوام فریبی مردم داخل و بعضی‌ از ایرانی‌های خارج هست ،که باید به حال خودشون گریه کنن نه این که خوشحال باشن،(اینها متوجه نیستن که ما الان در مساله اتمی‌ بعد از به هدر دادن میلیاردها دلار دوباره به نقطه صفر رسیدیم،این خوشحالی‌ داره؟؟؟
‌پنجشنبه 7 آذر 1392 - 13:15
کبالت3 - کرج - ایران
خوب وقتی قراره چیزی تولید نکنه و فعالیتی نداشته باشه ساخت و ساز برای چیه شاید میخواد تغییر کاربری بده و آب معدنی تولید کنه کبلائی.
‌پنجشنبه 7 آذر 1392 - 15:30
paksan - آمریکا - آمریکا
جهت اطلاع دوستانی که مثل آدمهای بی خبر از همه جا مطلب می نویسند: آمریکا نگرانی خاصی نداره این کشورهای منطقه هستند که به آمریکا فشار میارن .رفتار زشت سخنرانی های نژاد پرستانه و روابط بد خامنه ای با کشورهای منطقه بخاطر قدرت طلبیش و حس غرورش نسبت به کشورهای اطراف در این بیست سال باعث شده که حتی عراق امروز منافعش در ضعیف نگه داشتن ایران باشه حتی پاکستان و ترکیه و افغانستان تقریبا همه کشورهای اطراف ایران بخاطر سیاست خارجی خامنه ای به این نتیجه رسیدن که خامنه ای قابل اعتماد نیست
‌پنجشنبه 7 آذر 1392 - 18:45
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.