ظریف: ساخت‌ و ساز در نیروگاه اراک ادامه دارد

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران صبح چهارشنبه به منظور توضیح درباره جزییات توافق هسته‌ای در مجلس شورای اسلامی حضور یافت.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، می‌گوید که روند ساخت‌وساز در نیروگاه اتمی آب سنگین اراک همچنان ادامه دارد و توافق هسته‌ای با قدرت‌های جهانی، ایران را تنها ملزم به آن می‌سازد که سوخت جدیدی در این نیروگاه تولید نکند.

به گزارش خبرگزاری مهر، آقای ظریف که روز چهارشنبه، شش آذر، برای توضیح جزئیات توافق هسته‌ای موقت ایران با گروه ۱+۵ در مجلس شورای اسلامی حضور یافته بود، با اشاره به تعهد تهران برای عدم افزایش ظرفیت هسته‌ای خود گفت که این مسئله درباره نیروگاه ارک تنها به معنای عدم تولید سوخت جدید است.

به گفته او، نیروگاه اتمی آب سنگین اراک هنوز آماده نیست و به ساخت و ساز نیاز دارد. ضمن آن که «مفهوم افزایش نیافتن ظرفیت این است که سوخت جدید تولید نشود و دستگاه نصب نگردد، اما ساخت‌وساز ادامه پیدا کند».

اما خبرگزاری رویترز در گزارش خود درباره این بخش از سخنان محمدجواد ظریف می‌نویسد که ساخت‌وساز در نیروگاه اراک برخلاف توافق با قدرت‌های غربی در رابطه با توقف فعالیت‌هاست.

این خبرگزاری می‌نویسد که کارشناسان معتقدند خلاء آشکاری که در متن توافق‌نامه وجود دارد این اجازه را به تهران می‌دهد که قطعات را خارج از نیروگاه بسازد و در آینده در رآکتور هسته‌ای نصب کند.

ایران پیش از این اعلام کرده بود که تصمیم دارد نیروگاه اتمی آب سنگین اراک را تا سال آینده افتتاح کند.

به گفته مقامات جمهوری اسلامی، هدف از فعالیت این رآکتور تنها ساخت ایزوتوپ‌های پزشکی است، اما کشورهای غربی می‌گویند که این رآکتور می‌تواند پلوتونیوم نیز تولید کند که در کنار اورانیوم غنی‌شده می‌تواند برای تولید بمب هسته‌ای به کار گرفته شود.

توافق‌نامه شش ماهه ایران و قدرت‌های جهانی، برنامه اتمی تهران را محدود می‌سازد تا در ازای آن غرب نیز بخشی از تحریم‌ها علیه ایران را لغو کند.

مقامات ایران می‌گویند که امیدوارند تا یک سال آینده این مناقشه اتمی به‌ طور کامل پایان یابد.

+21
رأی دهید
-24

iSam - لندن - انگلستان
قانونا داره دروغ میگه، چون تو توافق نامه که کاخ سفید انتشار کرد و اوباما و هیگ نطق کردند، این نیست. پس یا داره بلوف میزنه و رفتند اونجا و به غلط کردن افتادن و یا دارن زیر توافق میزنند که بزودی معلوم خواهد شد و این تو بمیری از اون تو بمیری ها نخواهد بود.
‌پنجشنبه 7 آذر 1392 - 01:10
potatis - مالمو - سوئد
یکی از دروغ گوترین مسئولین این کشور بعد از شورش ٥٧ این موجود میباشد, کسی که به راحتی میگه در ایران اعدام سیاسی نداریم دیگه شما تا آخرش رو برو.
‌پنجشنبه 7 آذر 1392 - 04:07
paksan - آمریکا - آمریکا
نه درست میگه.در اونجا آمده رکتور و قطعات جدید نصب نشه ولی حرفی از ساخت و سازهای ساختمانی نیست و ظریف داره با ظرافت منتقدان تندرو رو بی اثر میکنه و البته احتمالاً این روشی است که بشه باهاش چانه زنی بیشتری در آینده کرد و اضافه کردن مسائل بیشتر نیاز به دادن امتیاز بیشتر هستش و برای غرب هم زیاد مهم نیست الان چون نیروگاهی که ساخته نشده و امکان ساختش هم نیست فعلا (نه از نظر مالی و نه از نظر تکنولوژی)و همه می دونند که امکان اینکه یک نیروگاه اتمی رو جای دیگه ساخت و بعد منتقل کرد به محل اصلی چقدر خنده داره و چنین چیزی فقط درباره قطعات کوچک امکان پذیره که بیشتر آن قطعات ساخت ایران نیست و ایران توان ساخت آنها رو نداره و باید وارد کنه.پس این مصاحبه ها فقط خوراک داخلی دارن و همونطور که آمریکایی ها دارن تندروهای داخل آمریکا رو آروم میکنند به نظر میرسه اونطرف هم همین داستان بشدت داره دنبال میشه
‌پنجشنبه 7 آذر 1392 - 04:46
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.