بمب‌افکن‌های آمریکایی بر فراز جزایر مورد مناقشه چین و ژاپن به پرواز در آمدند

روابط چین و ژاپن اخیرا بر سر این جزایر با تنش همراه شده استمقام‌های آمریکایی می‌گویند دو فروند بمب افکن بی-۵۲ آمریکا بر فراز جزایر مورد مناقشه چین و ژاپن در دریای شرقی چین و در محدوده دفاع هوایی چین به پرواز در آمده‌اند.

مقام‌های آمریکایی گفته‌اند که این دو فروند بمب‌افکن بدون آن که به مقام‌های چینی اطلاع بدهند، وارد منطقه دفاع هوایی چین بر فراز این جزایر شدند. چین هنوز واکنشی نشان نداده است.

چین روز شنبه با گسترش حریم هوایی خود، جزایر مورد اختلاف با ژاپن را به محدوده دفاع هوایی خود افزود.

چین می‌گوید هواپیماهایی که وارد محدوده دفاع هوایی این کشور می‌شوند باید از قوانین چین تبعیت کنند و یا با اقدامات اضطراری دفاعی رو‌به‌رو شوند.

یک سرهنگ ارتش آمریکا به خبرگزاری رویترز گفت که این هواپیماها بدون آن که روال همیشگی را دنبال کنند، وارد محدوده دفاع هوایی چین بر فراز این جزایر شدند.

روابط چین و ژاپن اخیرا بر سر این جزایر با تنش همراه شده و اظهارنظرمقامات دو کشور در این باره به شدت این تنش افزوده است.

ژاپن، تایوان و چین جزایر مورد مناقشه در دریای شرقی چین را که در ژاپن سنکاکو و در چین دیااویو خوانده می شوند، متعلق به خود می‌دانند.

این منطقه از مسیرهای مهم کشتی‌رانی به شمار می‌رود و گفته می‌شود که از نظر منابع طبیعی نیز بسیار غنی است.

چین می‌گوید اسناد تاریخی و حقوقی کافی برای اثبات ادعای این کشور برای مالکیت بر دریای شرقی چین و جزایر اطراف آن وجود دارد.

دولت ژاپن در سال ۲۰۱۲، سه جزیره را از مالکان خصوصی آنها خرید که این اقدام منجر به بروز تنش میان چین و ژاپن و بروز تظاهرات در چندین شهر چین شد.

ژاپن می‌گوید از آن زمان به این سو، ناوهای چینی به طور مرتب وارد آب‌های ساحلی این کشور شده‌اند.

+53
رأی دهید
-5

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.