روحانی: اولین مشکلم این بود که فهمیدم کشور فقط سه روز گندم دارد

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در یک برنامه تلویزیونی درباره صد روز اول ریاست دوره جمهوری‌اش در حال گزارش‌دهی به شهروندان ایران است.

حسن روحانی گفته در دوره ریاست جمهوری اش با اولین مشکلی که رو به رو شده، وضع تامین کالاهای اساسی از جمله گندم بوده است.

آقای روحانی گفته گزارشی که در هفته اول ریاست جمهوری به او رسید، بسیار نگرانش کرده بود. او از قول مقام های دولت پیشین که هنوز زمام امور وزارتخانه ها را به عهده داشتند، نقل کرده که گفته بودند در سیلوهای کشور فقط برای سه روز دیگر گندم وجود داشته است.

او در بخشی از گزارش خود گفت که یکی از دلایل تورم شدید و نقدینگی بالا در ایران، استقراض کلان دولت پیشین از بانک مرکزی در رابطه با مسکن مهر بوده است.

به گفته آقای روحانی او در حالی این گزارش را دریافت کرد که هنوز مراسم تنفیذ و تحلیف به جا نیاورده بود.

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران، سه‌شنبه شب، با شرکت در یک گفت‌وگوی تلویزیونی گزارشی از ۱۰۰ روز عملکرد دولت ارائه می‌کند.

 در این گفت‌وگو که در دفتر کار رئیس جمهور صورت گرفته، وی گفت همچنان که وعده داده بود، گزارشی از ۱۰۰ روز عملکرد دولت ارائه می‌دهد.

 حسن روحانی می‌گوید که گزارش مکتوبی هم ارائه خواهد کرد. رئیس جمهور اظهار داشت که این گزارش‌ها ادامه خواهد داشت.

 یکی از  یه مجری برنامه می‌گوید که  حسن روحانی در طول این ۱۰۰ روز بیشتر سکوت کرده بود.

پیشتر  سایت‌ آینده  نوشته بود، که صدا و سیما، به شدت تلاش کرده که حسن روحانی از ارائه  گزارش  وضعیتی که از دولت پیشین برایش به میراث مانده، سخن کمتر بگوید.

روحانی می‌گوید به ویژه در مورد کالاهای اساسی کشور به شدت مشکل داشت و حتی یکی از استان‌ها تنها برای سه روز گندم داشت.

 روحانی  موجودی خزانه را  هنگام شروع کار ۱۲۸۰ میلیارد تومان اعلام کرد که به گفته او مستلزم استقراض بود.

  رئیس دولت اظهار داشت که بودجه‌ای که دولت پیشین تهیه کرده بود، غیرواقعی بود و دولت مجبور شد آن را به مجلس بفرستد تا آن را اصلاح کند.

 وی تاکید کرد که  دولت اقتصاد را درحالی تحویل گرفت که  اقتصاد دچار رکود تورمی بوده است.

 وی گفت که کشور پیش از این برای نمونه در دوره جنگ دچار رکود بوده اما همزمان تورم بالا نبوده است.

 به گفته او  این رکود و این تورم در تاریخ ۵۰ سال گذشته بی‌سابقه است.

 رئیس دولت می‌افزاید که در این مدت دولت موفق شده از  تورم نقطه به نقطه ۴۳ درصدی به تورم ۳۶ درصد برسد.

حسن روحانی  گفت که دولت نهم و دهم  پول‌دارترین دولت ایران بوده ودر در طول  هشت سال ۶۰۰ میلیار دلار تنها درآمد نفتی داشته است  و در مجموع ۷۵۰ میلیارد دلار درآمد داشت.

 روحانی گفت اما همین دولت بدهکارترین دولت تاریخ بوده است.

 رئیس دولت گفت ۲۱۱ هزار میلیارد تومان احمدی‌نژاد در سفرهای استانی تعهد ایجاد کرده است که ۷۰ درصد آن عملی نشده است. روحانی می‌گوید ۱۶ سال نیاز است که به این تعهدات عمل شود.


 نقدینگی در جامعه به گفته روحانی در دولت احمدی‌نژاد هفت برابر شد و برای مسکن مهر ۴۳ هزار میلیارد تومان از بانک مرکزی استقراض شده است.

روحانی می‌گوید مسکن مهر پول ملی را تضعیف کرد و بخشی مهمی از تورم به خاطر مسکن مهر است.

روحانی می‌گوید تورم مالیات فقراست چراکه پول مردم بی‌ارزش‌تر می‌شود. وی گفت   تلاش دولت کنترل نقدینگی و مهار تورم است.

 وی می‌گوید دولت برای یارانه‌ نقدی هر ماه ۳۵۰۰ میلیارد تومان پرداخت کند و از منابع حامل‌های انرژی تقریبا نصفی از آن تامین می‌شود و ماهانه  دولت کسری دارد.

 روحانی تصریح کرد دولت تا پایان سال همین رویه را  برای پرداخت یارانه ادامه می‌دهد اما پس از آن تغییراتی صورت خواهد گرفت که یکی از آنها ارائه بسته کالایی به اقضار کم‌درآمد است.

 روحانی می‌گوید دولت قصد دارد توزیع شیر رایگان را در مدارس آغاز کند که به عبارتی پرداخت یارانه در قالب بسته کالایی است.

 روحانی ۳۵ تصمیم در دولت در مسائل اقتصاد مصوب، ابلاغ و عملیاتی شد.
 
کشاورزی و  بخش دارو دو محور دیگر سخنان حسن روحانی بود. روحانی گفت تقریبا کمبود دارو در کشور مرتفع شده است و وضع از این بهتر خواهد شد.

منفی ۵.۸ دهم رشد اقتصادی ایران در سال ۹۱ بوده که روحانی گفت سال ۹۳ باید به مثبت ۳ برسد.

 مجری می‌گوید چطور دولت با توپ سیاست خارجی گل اقتصادی زده است. نوک حمله هم ظریف بود.

 رئیس دولت می‌گوید ایرانیان خارج کشور نقش بسیار عمده‌ای دارند و از کمک‌های آنها استقبال کرد.

روحانی می‌گوید   بیشتر بی‌تدبیری بر روی اقتصاد تاثیر گذاشته تا تحریم. وی تصریح کرد در حالی که قطعنامه‌ها را احمدی‌نژاد کاغذ پاره می‌دانست وابستگی به خارجی‌ها یا همان واردات را بیشتر کرد.

رئیس دولت گفت که دولت احمدی‌نژاد به جای ایرانی‌ها برای چینی‌ها و کره‌ای‌ها اشتغال ایجاد می‌کرد.

 در مورد سیاست خارجی روحانی می‌گوید از همان آغاز مراسم تحلیف، این دولت توانست گام‌های مهمی بردارد.

 روحانی می‌گوید بعضی‌ها در داخل از شعله اختلاف در لذت می‌برند و از آنها خواست که برای پیشرفت کشور از این اقدامات دست بردارند.

وی پشتوانه خود و دولت را مردم دانست و گفت اولین قفل تا اینجای کار باز شد و سازمان تحریم‌ها سست شده است. به گفته او پایه تحریم‌ها لرزیده است.

رئیس جمهور ایران گفت به گفته سفیر ایتالیا در نیویورک برای دیدار با رئیس جمهور ایران رقابت شکل گرفته بود که به پشتوانه مردم بود.


 روحانی گفت که ایران حق هسته‌ای خود را با شفافیت اجرایی خواهد کرد و غنی سازی هم بخشی از آن است. وی گفت اینها که تفاسیری می‌کنند از ان پی تی حقوقدان هم نیستند بلکه این حرف‌ها از سرهنگ برمی‌آید.

  رئیس جمهوری ایران تصریح کرد که هدف ما شکستن تحریم‌هاست.

 روحانی گفت که پیش‌نویس حقوق شهروندی در وب‌سایت ریاست جمهوری گذاشته شده است که این قدمی برای انسجام ملی است.
 
رئیس دولت می‌گوید فضای امنیتی در فضای فرهنگی کمتر شده و وعده داد این وضع مناسب‌تر شود.

 روحانی گفت که دولت همه اختیارات را ندارد اما وی به عنوان رئیس جمهور بنا دارد به وعده‌هایش عمل کند.

   به گفته رئیس جمهور در این دوره آرامشی هم میان قوا ایجاد شده و این درحالی است که پیشتر تا مرز شکایت از هم پیش رفته بودند.

وی از نقش رهبر جمهوری اسلامی هم  در ایجاد آرامش قدردانی کرد.

 حسن روحانی کنایه‌ای به صدا و سیما زد و گفت این رسانه به دولت کنونی مانند ماه‌های آخر دولت‌ها برخورد می‌کند و از آن به شدت انتقاد می‌کند. وی با این حال گفت باید آستانه تحمل را بالا برد.

 رئیس جمهوری ایران گفت توافق ژنو به ضرر هیچیک از کشورهای همسایه نیست.

+136
رأی دهید
-15

delmorde - یوتوبوری - سوئد
باید در عمل دید روحانی چقدر میتواند انجام دهد. انچه درباره احمدی نژاد می گویند اگر درست باشد او یک خائن است که باید محاکمه و مجازات شود مگر از مسئولین اتویی داشته باشد که نتوانند او را محاکمه علنی کنند زیرا گندکاریهای آقایان را رو می کند اگر جرات دارند و دروغ نمی گویند درباره احمدی نژاد چرا او را محاکمه علنی نمی کنند. این احتمال است تا رهبر دست شان رو میشود.
‌سه شنبه 5 آذر 1392 - 22:01
AЯMAN 2000 - آستارا - ایران
مگر 8سال و مهمتر از آن 4سال پیش اکثریت مردم نبودن که زودتر از تک تک سران رژیم فهمیدن عنتری نژاد به درد رئیس جمهوری نمیخوره؟! با حمایت های چه حر....ها و چه مادر مُرده هایی اومد روی کار؟؟؟ چه ضررهای جانی، مالی و اجتماعی بسیار نصیب این مملکت و مردمش شد؟؟؟(یادتون رفته قطعی پی در پی و سراسری برق در تابستان87 که باعث کلافگی مردم از گرما شد و قطعی گاز در شهر های شمالی در فصل زمستان تو دوره 4ساله اول که مردم مجبور به روشن کردن کپسول در چادر بودن؟؟؟! ، اونم از وضع تحریمها طی 8سال که دوبله سوبله زیاد و زیادتر شد!!!!!!) حتما از خرداد 84 هم کور و هم کَر بودید! اصلا شماهارو چه به اداره کردن مملکتی با قدمت چند هزار ساله با 70میلیون آریایی؟ اِی عربهای دزد و مفت خور زاده نجف و خمینی هندی زاده! خاک تو سر کسانی که بعد از 8سال تازه فهمیدن عنتری نژاد(این دُردانه خامنه ای جنتی اَه.خاتمی و............) چه گندی بالا آورد. حالا این آقا اومده بیشترِ حرفهاش در مورد گذشته است!!! آفرین باریکلا چقدر باهوشی تو. افسوس برای خودمان فقط برای خودمان. امیدوارم اون چوب معروف خدا رو بخورید و از زمین دیگه پا نشید.
‌سه شنبه 5 آذر 1392 - 23:42
AЯMAN 2000 - آستارا - ایران
delmorde - یوتوبوری - سوئد. اشتباهات شما: 1 مگه آدم چقدر عمر میکنه که باید 8سال دیگه صبر کنه ببینه این یکی دیگه چی کار میکنه؟(اگه خوب نبود رفت دیگه! نفر بعدی!!!!!!!!!!!!) چند بار اون بره و این بیاد؟ مردم عمر نوح رو ندارن شرمنده. 2 شما تازه داری میگی اگه خرابکاریهای اَنتری نژاد صحت داشته باشه!!! خسته نباشی. خواهشا تو دادن کلمه به کلمه نظرات دقت کن ممنون.
‌سه شنبه 5 آذر 1392 - 23:53
توفیق - سیاتل - آمریکا
آقای روحانی اینقدر تند نرو. احمقی‌نژاد رئیس جمهور محبوب رهبرت بود. حالا دو تا فرض هست: یا خامنه‌ای میدونست احمقی چیکار داره میکنه و کاری نکرد، یا نمیدونست. اگر اولی‌ درسته پس خامنه‌ای هم گناهکاره. اگر دومی‌ درسته، ایشون بی‌عرضه تشریف دارن و صلاحیت رهبری ندارن. در هر حال، خامنه‌ای جان، چخه! داری میری، دست هر چی‌ آخوند دیگه، از جمله آقای روحانی، رو هم بگیر ببر.
‌چهارشنبه 6 آذر 1392 - 00:18
samuk66 - لندن - انگلستان
لعنت به اون احمدی نجدکسیف که فقط دروغ میگفت.
‌چهارشنبه 6 آذر 1392 - 00:44
time-to-say-goodbye - تورنتو - کانادا
بابا بذار مموتی بره دانشگاه شو بزنه(ایرانیان) یه ۱۶ میلیارد ناقابل بهش بعده .. حالا گیریم که ایران ۳ روز گندم داره!! بی‌ خیال، سفره یی هست بزنو برو...
‌چهارشنبه 6 آذر 1392 - 02:00
amooojoghdeshakhdar - ونیز - ایتالیا
کشور نبود عمو،یکی‌ از استان هارو گفت. چرا خبر رو چپ اندر قیچی به خوردمون میدی/که اونم عمرا من اگه باور کنم،از یه جایی به بالا تو دولت دیگه همه اسرار تو کف دستشونه
‌چهارشنبه 6 آذر 1392 - 07:51
pars_iran - دوسلدرف - آلمان
ای عمو روحانی اقتصاد مال خره . بی‌خیال تو هم برو جیبتو پر کن . چه کار داری به این کار‌ها . این ملت هرچی‌ بیشتر بزنی‌ تو سرش بیشتر پای منبر میان .
‌چهارشنبه 6 آذر 1392 - 10:41
aram.01 - کردستان - ایران
تا اونجایی که گفت ایران دنبال بمب اتم نبوده و نیست و نخواهد بود،فکر میکردم همه حرفاش راسته...
‌چهارشنبه 6 آذر 1392 - 12:23
کبالت3 - کرج - ایران
یعنی اگه شما نمیومدی نون مردم آجر میشد و قحطی میومد .پس بگو اینهمه مجلس از خبرگان و بندگان و تشخیص و انواع ستاد و کمیته و بقیه خرت و پرتها بوق تشریف دارن کبلائی
‌چهارشنبه 6 آذر 1392 - 17:06
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.