طرح‌ حزب ملی اسکاتلند برای استقلال از بریتانیا رونمایی شد

آلکس سلموند، وزیر اول اسکاتلند

آلکس سلموند، وزیر اول اسکاتلند در استقبال از همه‌پرسی اسکاتلند در سال آینده طرح‌های کلی حزب ملی اسکاتلند برای استقلال از بریتانیا را ارائه کرد.


نکات مهم در باره همه‌پرسی اسکاتلند

    رای‌دهندگان در اسکاتلند از جمله ۱۶ و ۱۷ ساله‌ها ، در همه‌پرسی استقلال اسکاتلند شرکت می‌کنند
    آنها باید به سئوال آیا اسکاتلند باید یک کشور مستقل شود، پاسخ بله یا نه بدهند.
    همه‌پرسی در روز پنجشنبه، ۱۸ سپتامبر ۲۰۱۴ برگزار می‌شود.آلکس سلموند گفت که طرح ۶۷۰ صفحه‌ای دولت اسکاتلند، توانایی اسکاتلند را برای تبدیل به یک ملت مستقل و موفق نشان می‌دهد.

۱۸ سپتامبر سال آینده، رای‌دهندگان در اسکاتلند در همه‌پرسی شرکت می‌کنند که در آن سئوال می‌شود آیا اسکاتلند باید یک کشور مستقل شود یا نه.

آقای سالموند گفت که اسکاتلند مستقل، پوند استرلینگ را به عنوان واحد پول خود نگه خواهد داشت اما خود راسا مالیات شهروندانش را جمع خواهد کرد.

او افزوده که در اسکاتلند مستقل، ملکه الیزابت دوم کماکان رئیس کشور باقی خواهد ماند و کشور مستقل اسکاتلند عضو اتحادیه اروپا خواهد شد.

وزیر اول اسکاتلند گفته که نیروی دفاعی جدیدی تشکیل خواهد شد و زیر دریایی‌های اتمی را از پایگاه‌های نظامی خارج خواهیم کرد.

سیاستمداران مخالف حزب ملی اسکاتلند می‌گویند که فرصت این حزب برای پاسخ دادن به سئوال‌هایی در باره چالش‌های این همه‌پرسی به سرعت از دست می‌رود.

گزارش توجیهی حزب ملی اسکاتلند، که "آینده اسکاتلند؛ راهنمای شما برای یک اسکاتلند مستقل" نام دارد، امروز در مرکز علوم گلاسگو رونمایی شد.

حزب ملی اسکاتلند می‌گوید که شرایط اسکاتلند از لحاظ منابع و ذخایر اقتصادی، بهتر از انگلستان است.

اسکاتلند از منابع غنی نفت و گاز در دریای شمال برخوردار است.

این حزب می‌گوید گزارش توجیهی، در پاسخ به سئوالات مردمی تهیه شده است که هنوز تصمیم نگرفته‌اند در همه‌پرسی چگونه رای دهند.

معاون وزیر اول اسکاتلند گفته است که این گزارش حاوی اطلاعاتی در باره مزایای استقلال برای افراد، خانواده‌ها و جوامع این کشور است.

حزب ملی اسکاتلند گفته است که فشار اکنون روی طرفداران ادامه وحدت با انگلستان است تا دیدگاه خود درباره آینده اسکاتلند را ارائه کنند.

دولت اسکاتلند گفته است در صورتی که مردم به استقلال رای دهند، "روز استقلال" اسکاتلند، ۲۴ مارس ۲۰۱۶ خواهد بود.

اسکاتلند، با جمعیتی حدود پنج و نیم میلیون نفر از شصت و سه میلیون جمعیت بریتانیا، در کنار انگلستان، ولز و ایرلند شمالی یکی از سرزمین‌ها - یا ملت‌های - تشکیل دهنده کشور "پادشاهی متحده" است. کشور پادشاهی متحد معمولا بریتانیا هم خوانده می‌شود.

+61
رأی دهید
-12

karkas - اصفهان - ایران
به امید آزادی دیگر ملتهای ولز و ایرلند از دست ملکه خونخوار انگلیس
‌سه شنبه 5 آذر 1392 - 14:47
MartinT - هایدلبرگ - آلمان
امیدوارم هر کدام از این قسمت‌ها استقلال خود را بدست بیارن تا شاید قدرت انگلستان و قدرت مداخله آن در کشورها، بخصوص در کشورهای عقب مانده و مذهبی مثل ایران کمرنگتر بشه
‌سه شنبه 5 آذر 1392 - 15:00
mehdi12 - هال سیتی - انگلیس
karkas - اصفهان - ایران ,عزیزم شما که اونور دنیائی و از چیزی سر در نمیاری حرف الکی نزن.اینجا مثل ایران نیست بیخودی مغزو زبونتو خسته نکن،انرژیتو بذار واسه دیکتاتورهای ایران
‌سه شنبه 5 آذر 1392 - 20:22
uk.ali - لیورپول - انگلیستان
حقوق بشر واقعی همین هست نه مثل ایران فقط حقوق فارس و بس !
‌سه شنبه 5 آذر 1392 - 22:37
iSam - لندن - انگلستان
karkas - اصفهان - ایران. آخه کرکس تو اصلا میفهمی چی میگی یا مثل اربابانت فقط میگی!؟. این یارو هم شکر زیادی خورده و همچین نمیشه. یک عده متمایل به چپ آشغال تو اسکاتلند جمع شدند و از این نقشه ها میکشند. خود ملت اسکاتلند هم بهشون وقتی اینو میگی خندشون میگیره.
‌سه شنبه 5 آذر 1392 - 22:45
AryanBrotherhood - منچستر - انگلستان
۱..این اخخخخمق حالیش نیست داره چیکار می‌کنه،،بریتانیا هنوز به اسم مستعمره داره یک چهارم دنیارو زیر نظر لندن اداره می‌کنه..به کشور آمریکا نیگا کنید،از چندین ایالت تشکیل شده که هرکدوم مستقل و تقریبا قانونهای مستقلی دارند ولی‌ زیر نظر یک دولت مرکزی عمل میکنند و قبول هم دارند که قدرت آمریکا به دلیل همین اتحاده..چند ساله پیش هم ایالت کبک کانادا می‌خواست جدا بشه ولی‌ با یک رفراندم ظاهری نذاشتند. .....
‌چهارشنبه 6 آذر 1392 - 02:39
AryanBrotherhood - منچستر - انگلستان
۲.. اینجا توی بریتانیا نمیتونی‌ بر ضد مملکت کاری کنی‌ چه برسه به استقلال اسکاتلند،،این اخخخمق ساله دیگه با یه درصد بالا توی همهپرسی (مثلا) شکست می‌خوره یه مدت بعدشم سر بنیستش می‌کنن...
‌چهارشنبه 6 آذر 1392 - 02:45
davood63 - تهران - ایران
خوشم میدتا ایرانی‌‌ها تا دو روز وارد یک کشور میشوند بلا فاصله میشند کاسه داغ تر از آاش،،،آخه به ما چه جدا می‌شه یأ میمونه نفعش برای ما چی‌ هست (تو اگر طبیب بودی سر خود دوا نمودی)
‌چهارشنبه 6 آذر 1392 - 08:24
iSam - لندن - انگلستان
davood63 - تهران - ایران. عمو ما تازه نرسبدیم اینجا. من اینجا بدنیا اومدم (اون هم قبل از ان قلاب ۵۷ شماها) و کشورم هست و فقط دوره دبیرسان اومدم ایران (اون هم مجبور بودم با خانواده بیام). پس برامو مهمه و طبیب شما ها هم نیستیم، شما طبیبی بسم الله.
‌چهارشنبه 6 آذر 1392 - 21:16
rojhonar - اسلو - نروژ
بە امید جدایی کردستان از ایران،...
‌پنجشنبه 7 آذر 1392 - 17:59
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.