بازداشت یهودیان ارتدکسی که قصد فرار از کانادا به ایران را داشتند

این نخستین بار است که از ارتباط نزدیک میان یهودیان گروه «لِو طاهور» («قلب مطهر») با ایران، تا حد برنامه ریزی برای پناهندگی آنها به آن کشور، خبر می‌رسد (در تصویر گروهی از یهودیان ارتدکسی که به وجود کشور اسرائیل باور ندارند در حال اعتراض به حکومت آن کشور در بخش شرقی و عرب‌نشین بیت‌المقدس)

میترا فرهمند ( اسرائیل )

رادیو فردا : پلیس کانادا شماری از اعضای یک گروه یهودی ارتدکس افراطی را که می‌گویند برای «حفظ فرزندان خود از دست نهادهای اجتماعی این کشور» قصد فرار به ایران را دارند، دستگیر کرده است.

براساس گزارشی که «یشیوا ورلد نیوز» پنجشنبه سی ام آبان منتشر کرد، یهودیان فرقه «لِو طاهور» («قلب مطهر») درنظر داشتند از کوه‌های اطراف ایالت کبک به ایران پناهنده شوند.

بر اساس گزارش روزنامه‌های اسرائیلی پلیس کانادا با رهگیری این افراد که حدود چهل خانواده ارزیابی شده‌اند، آنها را پیش از عملی کردن نیت خود بازداشت کرده است.

براساس گزارش جروزالم پست، اعضای این گروه نگران بودند، با متهم شدن به «کودک آزاری»، حضانت فرزندان خود را از دست بدهند و نهادهای دولتی کانادا به زور فرزندانشان را از آنها بگیرند.

این گروه از یهودیان معتقد، به‌خاطر باورهای مذهبی و وفاداری کامل به زندگی به سبک سده‌های گذشته، «از پیروی از زندگی مدرن دوری کرده» و «تنها به خداوند توکل» می‌کنند.

نهادهای کانادایی خدمات اجتماعی و حامیان کودک به این گروه هشدار داده بودند که نظر به دریافت گزارش‌هایی در مورد «کودک آزاری»، فرزندانشان را از آنها جدا خواهند کرد.

به گزارش جروزالم پست، اکثر این خانواده‌ها، یهودیانی از اسرائیل بوده‌اند که به‌دلیل مخالفت با «صیونیسم» از اسرائیل به کانادا رفته بودند.

اما اقامت برخی از اعضای این فرقه در کانادا نیز قانونی نبوده زیرا آنها اسناد لازم را نداشته‌اند.

این یهودیان اصولا به اسناد و مدارک دولت‌ها اعتقاد ندارند و حاضر به گرفتن پاسپورت و شناسنامه اسرائیلی نیستند و از اساس خود را از داشتن این نوع مدارک از اسرائیل یا کشورهای دیگر بی‌نیاز می‌بینند.

یهودیان به‌شدت باورمند معتقدند که «صیونیسم»، «گناه» است و کشور اسرائیل تا ظهور ماشیاح (موعود یهودیان) نباید حیات داشته باشد. آنها علت وجودی اسرائیل را نیز از اساس «باطل» می دانند و نمی‌خواهند در اسرائیل زندگی کنند.

یهودیان فرقه «ناتوره‌ی کارتا» در سال‌های اخیر ارتباط‌های دوستانه‌ای با محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری پیشین ایران، برقرار کرده و چند بار نیز به ایران دعوت شدند.

اما این نخستین بار است که از ارتباط نزدیک میان یهودیان گروه «لِو طاهور» («قلب مطهر») با ایران، تا حد برنامه ریزی برای پناهندگی آنها به آن کشور، خبر می‌رسد.

براساس گزارش «یشیوا ورلد نیوز»، از زمانی که نهادهای کانادا بررسی مسئله قانونی اقامت این یهودیان در کانادا را آغاز کردند، رهبران این فرقه در صدد انتقال اعضای این گروه از کانادا برآمدند.

بر اساس این گزارش، رهبران فرقه از سه شنبه گذشته یهودیان را با اتوبوس از تپه‌های کبک با اتوبوس به اونتاریو منتقل کرده و آنها را در اتاق‌های اجاره‌ای در این ایالت مستقر کردند.

از انتقال دست‌کم دویست نفر خبر داده شد و به‌نظر می‌رسد که رهبرانشان می‌خواستند آنها را به ایران منتقل کنند.

نام ربای شلومو هلبرانز یکی از رهبران این گروه در این رابطه مطرح شده است.

ربای هلبرانز خود از موقعیت «پناهندگی» در کانادا برخوردار است. او به نهادهای کانادایی ثابت کرد که از سوی دولت اسرائیل مورد تعقیب است چرا که در سال ۲۰۰۰ از اسرائیل اخراج شد و از سال ۲۰۰۳ کانادا به وی پناهندگی اعطا کرد.

حاخام هلبرانز در سال ۱۹۹۴ به‌خاطر بردن یک نوجوان پسر یهودی از آمریکا به اسرائیل جهت انجام مراسم «برمیتصوا» (جشن تکلیف سیزده ساله شدن پسران یهودی)، در دادگاهی در آمریکا به «کودک ربایی» متهم و به دوسال زندان محکوم شد.

زمانی که پلیس نیویورک حاخام هلبرانز را برای گذراندن دوره محکومیت به زندان منتقل کرد و طبق رویه معمول، زندانی ملزم بود ریش خود را بتراشد تا عکس بدون ریش از او گرفته شود، ربای هلبرانز مقامات زندان را متقاعد کرد به عکس کامپیوتری بدون ریش او بسنده کنند زیرا مردان مذهبی یهودی بر اساس باورهای دیرینه، ریش خود را باید حفظ نمایند تا به سبک اجداد خود زندگی کنند.

ماجرای عکس فتوشاپی ربای هلبرانز در آن زمان مورد توجه بسیار رسانه‌های آمریکایی قرار گرفت و حال به میان آمدن نام او در نیت برنامه‌ریزی برای انتقال شماری از یهودیان فرقه «لِو طاهور» به ایران، می‌تواند اتهام وخیمی را متوجه او کند.

از واکنش ربای هلبرانتز به این ماجرا خبری در دست نیست و مقام‌های امنیتی کانادا نیز که کشورشان با ایران روابط دوستانه‌ای ندارد، در این باره مطلبی منتشر نکرده‌اند.

معلوم نیست که خانواده‌های یهودی دستگیر شده در کجا نگه‌داری می شوند.

اسرائیل یا سازمان‌های یهودیان آمریکای شمالی و کانادا نیز به سرنوشت این یهودیان واکنشی نشان نداده‌اند.

+99
رأی دهید
-27

birmingham - شیراز - ایران
رفیق توی رگی‌های احمدی‌نژاد از قدیم گفتند، دیوانه گر‌ دیوانه بیند خوشش آید. حالا حکایت اینهاست، عقب ماندگان هم از آدمهای عصر حجر خوششان می‌‌آید. به نظر من اگه بتونن افغانستان برن بهتره چون اعتقاد طالبان رو دارن .از هر چی‌ مذهب هست حالم به هم می‌خوره باعث عقب افتادگی یا ملت میشن .مسلمان ،یهودی، مسیحی‌،سیک ، بوداییها همه و همه یه ....
دوشنبه 4 آذر 1392 - 18:58
Rezanl - امستردام - هلند
اگه خوب بود که ما مونده بودیم
دوشنبه 4 آذر 1392 - 20:50
a.ahooraei - کلن - آلمان
حالا از کی کانادا سر خورده و با ایران هم مرز شده که اینا بتونن به این راحتی وارد ایران بشن؟ من که نفهمیدم ، اینها رفتن توی کوهستان های کانادا که چه جوری بپرن توی ایران؟ مگه نباید اول از قاره امریکا بیان بیرون. مگه نباید سوار هواپیما بشن و بیان تا ایران، خوب کدوم فرودگاه منتظر اینا بوده؟ میشه یکی توضیح بده و منو از این حیرونی نجات بده.
دوشنبه 4 آذر 1392 - 21:00
bineshaan - لندن - انگلیس
خب چه اشکالی داره بزار برن. از ایران سالی چند صد تحصیلکرده درست و حسابی و چندین دانشمند میره کانادا ٬از کانادا هم چنین موجداتی که شرم اسم انسان هستند یه ۸-۷ تا برن ایران. جای این موجودات همانا ایران و جای اون مغزها حقیقتا کاناداست.
دوشنبه 4 آذر 1392 - 22:41
hamidesabz - لندن - انگلیس
کاری به عقاید عجیب این افراد و یا مراوده ایشان با احمدی نژاد ندارم، ولی واقعا سر در نمیارم آیا مسافرت و یا درخواست پناهندگی از ایران در کانادا جرم محسوب میشود؟ در اینصورت چند میلیون افغان جویای پناهندگی ایران از نظر کانادا مجرم محسوب میشوند!
‌سه شنبه 5 آذر 1392 - 00:06
perser68 - فلوریدا - امریکا
birmingham - شیراز - ایران. موافقم،موافقم ،موافق،زحمت منو هم کشیدی((:
‌سه شنبه 5 آذر 1392 - 00:03
IRAN+ISRAEL+USA 4EVER - مونیخ - آلمان
کنار طویله رهبری برا اینا یک رزرووا بسازن توش برن زندگی‌ کنن چون هم از لحاظ ظاهری و هم فکری خوب به قوم خویش‌های خود یعنی‌ ملایان عقب مانده، وحشی و جنایتکار حکومت جهل و اعدام اشغالگر اسلام -فاشیستی- استالینیستی میخورن. همچین هم نوشتن میخواستن از طریق کوههای اطراف کبک به ایران فرار کنن که انگاری کانادا نزدیک‌های مرز ایران و ترکیه واقع شده، چه حرفا؟
دوشنبه 4 آذر 1392 - 21:10
Davidoff - خارکوف - اوکراین
اون سمت چپی شبیه لاریجانی نیست!؟
‌سه شنبه 5 آذر 1392 - 01:21
pooia - بریزبن - استرالیا
اینا چقدر شبیه صدقه لاریجانی اند !!! یا لاریجانی شبیه ایناست ؟!! این چی‌ رو می‌رسونه؟
‌سه شنبه 5 آذر 1392 - 01:37
vahidtaheri - کوالالامپور - مالزی
چند روز پیش ظریفی خطاب به وطن فروشهای عقده ای اون ور آبی که کلاس روشن فکری می گذارند و پز دموکراسی دوستی می دهند از اصطلاح برادران فراری ظرف شو اون ور آبی استفاده کرده بود..که خیلی با مسمی به نظر می رسد...حالا این برادران و صد البته خواهران بسیار گرامی به طریق معهود دارند هو چی گری می کنند تا از مواجهه با واقعیت در برند ...ولی قبل از مشرف شدنشان من یک سوال داشتم: مگر کانادا دموکراسی نیست؟ مگر در دموکراسی مردم آزاد نیستند که محل زندگی خودشان را حود تعیین کنند.. چرا آزار ؟؟؟!!!!!چرا اذیت؟؟؟؟!!!!
‌سه شنبه 5 آذر 1392 - 04:11
کبالت3 - کرج - ایران
در جهت تبادلات فرهنگی بسیار هم خوبه بلاخره ما که نباید فقط صادر کننده مخ تابیده باشیم اینا اگه بیان حداقل یه کم امید به مردم خودمون بیشتر میشه کبلائی.
‌سه شنبه 5 آذر 1392 - 05:47
hami.masal.gilan - ماسال - ایران
اینا دیگه چه اسکولایی هستند .
‌سه شنبه 5 آذر 1392 - 06:17
goosfand - نیویورک - آمریکا
یکی‌ نیست بگه خوب این حکومت کثیف، فقط به خاطر دشمنی با اسرائیل که دشمن عربهاست، داره به این انگلها اقامت میده، فردا اینها واسه ایران مشکلساز نمی‌‌شند؟ این کارشون در بلند مدت بسیار خطرناکه، و یه عده‌ بیگانه رو وارد کشور میکنند
‌سه شنبه 5 آذر 1392 - 14:25
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.