وزیر امور خارجه اسرائیل: توافق ژنو، «پیروزی عظیم» ایران است

آویگدور لیبرمن، وزیر امور خارجه اسرائیل

میترا فرهمند ( اسرائیل )

دولتمردان اسرائیل با «بد و خطرناک» توصیف کردن توافق روز یکشنبه، سوم آذر، میان ایران و پنج عضو دائم شورای امنیت و آلمان در ژنو، این تفاهم را «بزرگترین پیروزی سیاسی و دیپلماتیک برای ایران در ۳۵ سال گذشته» نامیده و گفتند: «اسرائیل حساب های خود را خواهد کرد».

مقامات ارشد اسرائیل بامداد یکشنبه در واکنش‌های اولیه خود، با رد این توافق، آن را «بد و خطرناک» توصیف کرده و گفتند که اسرائیل به آن متعهد نیست.

آویگدور لیبرمن وزیر امور خارجه اسرائیل گفت، این توافق «پیروزی عظیم» ایران است.

به گفته لیبرمن، «خطرات در مورد اسرائیل از امروز جدی‌تر شده است».

وزیر امور خارجه اسرائیل بامداد یکشنبه، ساعتی پس از امضای توافق در ژنو، در مصاحبه با رادیو اسرائیل مدعی شد: «حتی یک نکته مثبت در این توافق وجود ندارد اما این بزرگترین پیروزی دیپلماتیک و سیاسی است که از آغاز حکومتی که (آیت‌الله روح‌الله) خمینی در ایران پایه‌گذاری کرد، ایران به آن دست یافته است».

لیبرمن گفت: «روشن است که این توافق برای ادامه غنی‌سازی اورانیوم در ایران، حق قائل شده است؛ و این امر سرآغاز مسابقه تسلیحاتی در منطقه است».

وزیر امور خارجه اسرائیل گفت: «به رسمیت شناختن غنی‌سازی ایران در حالی است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قطعنامه‌های شورای امنیت را نقض کرده و بارها در گزارش‌های خود تاکید کرده که برنامه هسته‌ای ایران ممکن است ماهیت نظامی دارد».

وزیر امور خارجه اسرائیل این را نیز گفت که او مشتاقانه «در انتظار شنیدن واکنش عربستان سعودی است».

به گفته لیبرمن، «دیدار مقامات ارشد کشورهای خلیج (فارس) در روز شنبه بی دلیل نبود؛ زیرا همانگونه که این توافق برای اسرائیل بیشترین مشکلات را بوجود می‌آورد برای کشورهای خلیج (فارس) نیز همین حکم را دارد و ترکیه و مصر نیز خوشحال نیستند».
به گفته وی، «هیچ یک از کشورهای منطقه برای این توافق کف نمی‌زنند و خود آنها (برای رسیدن به توان هسته‌ای مشابه) صبر نخواهند کرد و آنها نیز حتما مدعی خواهند شد که تنها برای هدف‌های مسالمت‌جویانه برنامه اتمی خود را آغاز می‌کنند».

وزیر امور خارجه اسرائیل گفت: «عواقب این توافق بد، اسرائیل را در برابر واقعیات جدیدی قرار می‌دهد».

لیبرمن در پاسخ به این پرسش رادیو اسرائیل که آیا دولت نتانیاهو احساس می‌کند که از سوی باراک اوباما مورد خیانت قرار گرفته است، گفت آمریکا هنوز مهم‌ترین همپیمان اسرائیل است.

اما آقای لیبرمن در روزهای گذشته گفته بود نظر به بحرانی که در مناسبات اسرائیل و آمریکا پدیدار شده است، اسرائیل باید در تلاش برای یافتن دوستان جدیدی در جهان باشد و از جمله به امیرنشین‌های خلیج فارس اشارات تلویحی کرد.

اما یووال اشتاینیتز وزیر اطلاعات و راهبردی اسرائیل در انتقاد از دولت آمریکا به خاطر «خیانتی که به اسرائیل کرده است»، روشن‌تر سخن گفت.

اشتاینیتز گفت: «بر خلاف قولی که (باراک) اوباما (رییس جمهوری آمریکا) به اسرائیل داده بود، او با سندی موافقت کرده است که ایران را به بمب اتمی نزدیک‌تر می‌کند».

اشتاینیتز این را نیز گفت «اصلاحاتی که در این دور از مذاکرات در توافق با ایران وارد شد، از درخواست‌های اسرائیل بسیار به دور است» و افزود «توافق بد و خطرناک بود و آخر سر همان طور نیز ماند و مانع از آن خواهد شد که توافق نهایی شایسته‌ای بدست آید».

وزیر اطلاعات اسرائیل توافق بدست آمده با ایران را با توافق با کره شمالی پس از تشدید برنامه اتمی این کشور مقایسه کرد و گفت «این توافق نیز پلکان نزدیک‌تر شدن ایران به بمب است».

اشتاینیتز وزیر عضو حزب حاکم لیکود و از نزدیک‌ترین سیاستمداران به نتانیاهو است که تمامی امور وزارتخانه او در طول چند سال به مقابله با برنامه اتمی ایران اختصاص یافته و او سفرهای متعددی به کشورهای غربی کرده بود.

به گزارش وبسایت اسرائیلی وای.نت، نفتالی بنت وزیر صنایع و تجارت اسرائیل نیز روز یکشنبه گفت خطرات علیه جهان با این توافق افزایش یافته و «اسرائیل به آن متعهد نیست».

بنت مدعی شد «اگر پنج سال دیگر یک چمدان حاوی بمب‌های کوچک هسته‌‍‌ای در قلب نیویورک یا مادرید منفجر شد، نتیجه همین قراردادی است که ساعاتی پیش در ژنو امضا شد».

آقای بنت، رهبر یک حزب راستگرای همپیمان با دولت نتانیاهو، روز جمعه به شبکه تلویزیونی آمریکایی «پی‌بی‌اس» گفته بود گزینه نظامی اسرائیل همچنان مطرح است.

به گزارش وای.نت، یائیر لاپید وزیر دارایی و یک همپیمان مهم دیگر دولت نتانیاهو گفت «نه تنها این توافق مرا ناراحت می‌کند بلکه این واقعیت که دنیا به حرف اسرائیل گوش نمی‌دهد، نگران کننده است».

لاپید گفت: «دو هدف اسرائیل در ماه‌های آینده باید این باشد که توافق نهایی با ایران، برای اسرائیل و دنیا بهتر باشد و روابط نزدیک خود با آمریکا را احیا کنیم».

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل هنوز در مورد توافق بدست آمده با ایران اظهار نظر رسمی نکرده است.

اما رسانه‌های اسرائیل به نقل از «مقامات ارشد دفتر نخست وزیری» خبر دادند که اسرائیل «این توافق را بد می‌داند و معتقد است که هدف‌های ایران را برآورد کرده و تحریم‌ها علیه ایران را به طور جدی سبک‌تر و بخش مهمی از برنامه اتمی ایران را نیز حفظ می‌کند».

این «مقامات ارشد دفتر نخست وزیری اسرائیل» افزودند: «غنی سازی اورانیوم ایران ادامه می‌یابد؛ سانتریفوژهایش همچنان خواهند چرخید؛ تولید مواد برای بمب ادامه دارد؛ و حتی کوره (آب سنگین) اراک متوقف نمی‌شود».

این مقامات دفتر نخست وزیری اسرائیل گفتند: «فشار اقتصادی بر ایران می‌توانست موجب تنظیم یک توافق بهتر شود».

بنیامین نتانیاهو در سال‌های اخیر بر «خطرات» ناشی از برنامه اتمی ایران برای اسرائیل تاکید کرده و مدعی شده که ایران در پی انهدام اسرائیل و نابودی یهودیان است.

آقای نتانیاهو با منجی تصویر کردن خود برای آینده قوم یهود، هفته گذشته چند بار روشن‌تر از گذشته گفت که «مسئولیت تاریخی جلوگیری از یک هولوکاست دیگر بر دوش من قرار دارد».

نخست وزیر اسرائیل روز چهارشنبه گذشته در چارچوب آخرین تلاش‌های خود برای اثرگذاری بر توافق با ایران، در مسکو با ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه دیدار کرد.

نتانیاهو با دستیابی به توافق با ایران در مقطع کنونی مخالف بود و دو هفته پیش نیز صریحاً از جان کری وزیر امور خارجه آمریکا خواست به ژنو نرود و از امضای یک «توافق بد و خطرناک» با ایران خودداری کند.

ناظران اسرائیلی و بین‌المللی اتفاق نظر دارند که حال با امضای توافق هسته‌ای میان قدرت‌های جهانی با ایران، تیرگی در مناسبات اسرائیل و آمریکا به اوج می‌رسد.

مقامات آمریکا گفته‌اند که باراک اوباما در ساعات آینده روز یکشنبه با نتانیاهو تلفنی سخن می‌گوید و همزمان، مقامات ارشد آمریکایی با همتایان اسرائیلی خود در مورد «نگرانی‌های اورشلیم (دولت نتانیاهو در بیت المقدس)» سخن خواهند گفت.

+88
رأی دهید
-6

ari jojeh - تهران - ایران
مژده‌ای دلم که مسیحا نفسی میاید، با تبریک به ساندیس خوران امیر المؤمنین سید علی‌ علیه سلام، و به پیشگاه ملت ایران این پیروزی کفر بر اسلام را تبریک و تهنیت میگویم، انشا‌الله بزودی و بعد از اکسید کردن ذخیره ۲۰% اورانیوم به مرحله خلع سلاح اتمی‌ ایران میرسیم و عملا دست رژیم جنایت و خیانت از سلاح اتمی‌ کوتاه میشود و مرحله بعد تبدیل عمامه به طناب دار و شادی ملت ایران و گریه امت حزب‌الله، (این چند روز رژیم جهل و جور و جنایت چه جشن اتمی‌ بگیرد) و شش ماه بعد چه جشنی ملت ایران !!!!!
یکشنبه 3 آذر 1392 - 11:17
آزاد10 - آلمان - المان
بازندگان توافق: خامنه ای، نتانیهو، السلطان بن ...
یکشنبه 3 آذر 1392 - 11:24
Cyrus749 - برایتون - انگلستان
به .. چپمون که اسرائیل و ۴ تا عرب خوشحال نیستن .
یکشنبه 3 آذر 1392 - 12:34
ariobarzan 22 - ﺗﻬﺮاﻥ - اﻳﺮاﻥ
آری جوجه-ایران. آره عزیز این همون چیزیه که میخوایم. انتقال آرام قدرت بدون اشتباهات سی و پنج سال پیش.مردم هم برای همین به روحانی رای دادن.قابل توجه مخالفین انتخابات, حالا دیدین دست آورد رای دادن چقدر بهتر از رای ندادن بود . میخواستین با جلیلی بشیم یه سوریه یا عراق دیگه? خیلی خوشحالم که هر آسیبی به این ملک و ملت و فرهنگش آوردن نتونستن هوشمندی در مقابل ایران ستیزی رو از ما بگیرن. ببینین دوست و دشمن با این نتانیاهوی بیچاره چه کردن. دیگه فکر نمیکنم تا دم گورم ولش کنن. این چیزیست که هنوز منو عاشق ایرانم و هم میهنان با همه خوبی و بدیشون نگه میداره. به ام ایرانی فرهمند, ایرانی سعادتمند, ایران فردا.
یکشنبه 3 آذر 1392 - 13:07
tt_hesam - تهران - ایران
اسراییل و عربهای سوسمار خور آب بریزید اونجا که می سوزه!!!!!!! آخ اگه ایران دروازه های تجارت جهانی و گردشگری و .. را به خاطر موقعیت راهبردی باز کنه هم حکومت سود میبره هم مردم هم دنیا!!!!!! خدایاااااااااااااا یعنی میشه به شکوه گذشته برگردیم؟؟؟؟؟؟؟؟ روحانی مچکرییییییییییییییم
یکشنبه 3 آذر 1392 - 13:03
ذک گرجی - فررارا - ایتالیا
زرشک اسرائیل بازنده بزرگ این توافق نامه ولایت فقه وساندیسخورهای ان هستند وبرنده بزرگ ان ملت ایران هستند وبست
یکشنبه 3 آذر 1392 - 14:36
khalkobi - فرانکفورت - آلمان
نتانیاهو و اون نماینده فرانسه دارن بد جور میسوزن.
یکشنبه 3 آذر 1392 - 14:37
amonbede - تهران - ایران
برنده ی واقعیه این توافق معدود کسانی هستند که این 8 میلیارد دلار بلوکه شده به جیبشان میرود و نه مردم بدبخت بیچاره
یکشنبه 3 آذر 1392 - 17:39
iSam - لندن - انگلستان
بازندگان توافق در نهایت ملت ایران هستند که جمهوری اسلامی بالای سرشان هست و میماند.
یکشنبه 3 آذر 1392 - 17:44
goosfand - نیویورک - آمریکا
امیدوارم که در عمل و از نظر فنی این توافقنامه همونقدر برای ایران سود و برای اسرائیل زیان داشته باشه که اسرائیلیها میگند، و این فیلمشون نباشه که بازار توافقنامه رو داغ کنند؛ که اگه این باشه، امیدوارم روزی برسه مادر این عرعرستان رو بدیم دستش؛ ای نفرت دارم از این عربها؛ ای خدا کی میشه انتقام قادسیه رو توی تاریخمون از این عرعرهای حـ... نجس بگیریم تا شاید نسلهای بعدی که تاریخ رو میخونند اینقدر احساس انتقام نکنند و زجر نکشند.
یکشنبه 3 آذر 1392 - 18:14
garmsari - یورک - بریتانیا
ایران احتیاجى به ساختن بمب اتمى ندارد ولى به جهان غرب ثابت کرد که داراى دانش و مواد کافى براى ساختن ان در هر زمان که احساس خطر بکند هست،همچنین ایران دارى موشکهاى پرتاب بمب هم هست،پس خطر حمله وتغیر رژیم در ایران منتفى هست،تحریم ها هم برداشته مى شود به امید خدا که روزى هم ازادى به دست مى اید ولى نه به شیوه عراق و افغانستان، فقط این مجاهدین خاین خیلى سعى کردند که با خیانت مسیر مذاکرات را عوض کنند ولى نتوا نستند،واقعا که ننگ ابدى براى وطن فروشان باقى مى ماند،
دوشنبه 4 آذر 1392 - 01:11
shahab46 - هانوفر - المان
tt_hesam - تهران - ایران - حکومت سود میبره؟ حالا هر حکومتی باشه فرقی‌ برات نمی‌کنه نه؟ مرگ بر حکومت اسلامی
دوشنبه 4 آذر 1392 - 11:04
کبالت3 - کرج - ایران
حالا شاه بخشیده شما شاقلی هم کوتا بیا دیگه کبالائی.
دوشنبه 4 آذر 1392 - 19:10
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.