مطهری جنتی را به «ترس از محاکمه علنی» موسوی و کروبی متهم کرد

علی مطهری، نماینده تهران در مجلس، در نامه‌ای به احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، از سخنان او در نماز جمعه علیه میرحسین موسوی و مهدی کروبی به‌شدت انتقاد کرد. محمدتقی کروبی، پسر آقای کروبی، نیز به این گفته‌ها واکنشی شدید نشان داده است.
 
آقای مطهری در این نامه که روز شنبه، دوم آذر ۱۳۹۲، در وب‌سایت شخصی خود منتشر کرده، آقای جنتی را به «ترس از محاکمه علنی» میرحسین موسوی و مهدی کروبی و «استفاده از کم‌اطلاعی و عواطف مذهبی مردم برای به کرسی نشاندن حرف باطل» متهم کرده است.
 
به نوشته نماینده تهران در مجلس، این یک «اصل کلی است که حصر خانگی بدون محاکمه، ظلم است و ظلم بد و مذموم است و باید از مظلوم دفاع کرد».
 
آقای مطهری همچنین اطلاق اتهام «محاربه» به میرحسین موسوی و مهدی کروبی را رد کرده و نوشته است: «آقایان موسوی و کروبی به نتیجه انتخابات سال ۸۸ معترض بوده و آن انتخابات را از اساس باطل می‌دانستند و دلایل متعدد خود را نیز به مرجع قانونی ارائه کردند و البته هیچ امیدی هم به قضاوت و داوری عادلانه مرجعی که اکثر اعضای آن از جمله آقای جنتی از چند ماه قبل از انتخابات حمایت خود را از آقای احمدی‌نژاد اعلام کرده بودند نداشتند.»
 
نماینده تهران در مجلس تاکید کرده است که «این اعتراض ساده اتفاقا توسط مردم آغاز شد»، اما «طرف مقابل به جای ایجاد امکان اظهارنظر معترضان چنان با خشونت برخورد کرد که تا چند ماه عوارض نامطلوبی برای کشور داشت».
 
احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، روز جمعه، اول آذر، در نماز جمعه تهران، با اشاره به این که میرحسین موسوی و مهدی کروبی هم‌چنان بر مواضع خود پافشاری می‌کنند گفت که آنها «حاضر به اظهار ندامت نیستند» و «اگر رأفت اسلامی نبود، آنان باید اعدام می‌شدند».
 
به گزارش خبرگزاری مهر، آقای جنتی تاکید کرد افرادی که او آنها را «سران فتنه» می‌نامید در «خانه خود محبوس هستند»، اما «نظام خیلی بر سر اینها منت گذاشته که زنده هستند و در خانه خود محبوس هستند».
 
مقام‌های جمهوری اسلامی اکثرا از میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دو نامزد معترض به نتایج انتخابات دهم ریاست جمهوری در خرداد ۱۳۸۸، به عنوان «سران فتنه» نام می‌برند.
 
علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، اعتراضات و تظاهرات به اعلام پیروزی محمود احمدی‌نژاد در آن انتخابات را «فتنه» نامید.
 
احمد جنتی در نماز جمعه، روز اول آذر ۱۳۹۲، همچنین گفت که «اگر لطف خدا و درایت مقام معظم رهبری نبود این فتنه نظام را از پای درآورده بود».
 
 امام جمعه تهران افزود: «اکنون این روسیاهان در خانه خود محبوس شده‌اند، اما این امکانات و وسایل زندگی، تلویزیون و رفاهیات را در خانه در اختیار دارند. اگر دکتر لازم داشتند دکتر در اختیار آنها قرار می‌گیرد، اما در عین حال این افراد حاضر نیستند اظهار ندامت کنند.»
 
 آقای جنتی، ۲۹ بهمن ۱۳۸۹، در نماز جمعه تهران، از قوه قضائیه خواسته بود که «سران فتنه در خانه خود زندانی شوند و تلفن و اینترنت آنها قطع شود».
 
علی مطهری اما در نامه خود گفته است که «حصر خانگی آقایان موسوی و کروبی بر‌خلاف سخن آقای جنتی همراه با رفاهیات نیست. محصورین، در چند اتاق، شبانه‌روز، تنها و تحت سیطره دوربین‌ها و شنودها به سر می‌برند که هر دو محصور نیز دچار بیماری شده‌اند.»
 
نماینده تهران در مجلس به دبیر شورای نگهبان گفت: «امتحانش مجانی است، خود آقای جنتی یک هفته به همین صورت زندگی کنند، ببینند دوام می‌آورند یا نه.»
 
آقای مطهری در پایان پیشنهاد داده است که «به جای تفرقه‌افکنی‌ها باید این معضل را هرچه سریع‌تر حل کرد».
 
علی مطهری همچنین تاکید کرده است که «راه‌حل آن آزادی آنهاست و در صورت نیاز، محاکمه علنی همزمان آقایان موسوی، کروبی و احمدی‌نژاد.»
 
در همین زمینه محمدتقی کروبی، فرزند مهدی کروبی، نیز در گفت‌وگو با بخش فارسی رادیو بین‌‌الملل فرانسه گفت: «امثال آقای جنتی باید این آرزو را به گور ببرند که فکر کنند کسانی مثل پدر من از راه حق خود عقب‌نشینی کنند.»
 
آقای کروبی همچنین با انتقاد از دولت حسن روحانی از این که دولت «مدتی است که در حوزه داخلی منفعلانه عمل می‌کند» ابراز تاسف کرده است.

+146
رأی دهید
-2

samuk66 - لندن - انگلستان
چرا این جنتی نمی‌میره!!!
شنبه 2 آذر 1392 - 11:42
azadi-iran - وین - لااتریش
این جنتی ها واقعا چقدر بدبخت و نادان و بزدل و ساده و عقب افتاده ذهنی و خطرناک و مذدور و زندانی در ذهن پوسیده خود هستند. ایـن مذهبیوت به خیال خود با اعدام و کشتن انسان ها ی بی گناه به بهشت می روند. و بخاطر این هم حاظرند حتی فزرندان خود را هم فدا کنند. و بلاخره نـــادان هم از دنــیـا خــواهـــنــد رفـت !.
شنبه 2 آذر 1392 - 11:17
علیرضا خان - لندن - انگلستان
این حرف نماینده کاملا درسته چون شرح حال درصد بالایی از مردمه:استفاده از کم‌اطلاعی و عواطف مذهبی مردم برای به کرسی نشاندن حرف باطل. این سیاست 35 ساله این نظامه.هر چی بلا سرمون میاد تقصیر خودمونه.
شنبه 2 آذر 1392 - 12:24
compatriot - تورنتو - کانادا
خداوند این افراد را عمر طولانی میدهد تا به خود بیایند قبل از اینکه به درک واصل شوند. ولی‌ قطعا در مورد جنتی لعنتی این تئوری صادق نیست!
شنبه 2 آذر 1392 - 13:39
vahidtaheri - کوالالامپور - مالزی
آقای مطهری نماینده آزاده ای هستند دوستشان دارم..
شنبه 2 آذر 1392 - 14:40
ekman - شیراز - ‫ایران
روی سخن آقای مطهری به جنتی نیست،بلکه به خود رهبری است و همه میدانند که جنتی در این سن و سال توان استفاده از مغزش را ندارد و فقط نظرات سایرین را بلغور میکند.
شنبه 2 آذر 1392 - 15:16
یا علی مدد - منچستر - انگلستان
جواب جنتی را بخوبی مطهری داد.واقعا دست مریزاد.خلاصه یکی در این جمهوری اسلامی دل و جرات داشت که به این جنتی یه چیزی بگه ، بقیه که خاموشند و انگار که مردند! حتی شهامت ابراز نظر خشک و خالی را هم ندارند ! آنهائیکه تریبون دارند و با جنتی هم نظر نیستند اما خاموشند به این معنی است که پست و مقام برایشان از شرف و انسانیت مهمتر است ! واقعا برای آنها متاسفیم !! ان شاء الله روزی جنتی بخاطر این کارهائیکه از سوی جهالت برای رضای خدا کرده ! و با این افکار طالبانی ، در ایران و در یک دادگاه عادلانه قبل از محکمه عدل الهی در همین دنیا هم محاکمه بشه تا همه بفهمند که این ابله چقدر بی انصاف تشریف داشت !! یکی از شروط پیشنماز عدالت است ، آیا جنتی عدالت داره !؟ ای کسانیکه پشت سر این بی انصاف ظالم نماز می خوانید ، این نماز خواندن شما مثل اینه که پشت سر معاویه و ابوسفیان نماز می خوانید و لذا لطفا نمازهای خودتان را اعاده کنید.کروبیها ، موسویها و بقیه که الان در بند هستند طبق شریعت و قانون اساسی حق اعتراض داشتند ولی به ناحق در بند هستند. آقای جنتی چرا آنها باید به ناحق اظهار ندامت کنند ؟!آقای خامنه ای چرا ؟!
شنبه 2 آذر 1392 - 15:28
fafa316 - تهران - ایران
با samuk66 موافقم
شنبه 2 آذر 1392 - 15:55
دانشجوی ایرانی - تهران - ایران
بایدم بترسه!همشون میترسن چون اگه علنی محاکمه بشن این جماعت به کل رسوا میشن!تازه اگه محاکمه بشن آدمو یاد محاکمه هویدا میندازه که گفتن چرا فرار نکردی؟گفت من که کار بدی نکردم فرار کنم!هویدا بهایی بود اما شرف داشت به این جماعت به اصطلاح شیعه که آبروی همه رو بردن!هنوزم که نوزه مردماز هویدا به نیکی یاد میکنن!....سعدیا مرد نکونام نمیرد هرگز.....مرده آن است که نامش به نکویی نبرند.
شنبه 2 آذر 1392 - 16:21
hassan5 - تهران - ایران
در عصر اینترنت و فضا مملکت ایران را افرادی اداره میکنند که هنوز در 1400 سال قبل فضای 1400 سال قبل سیر مکنند.وای بر بشریت و تکامل!
شنبه 2 آذر 1392 - 16:49
amanaz21 - کلگری - کانادا
ای قربون دهنت، مردی بخدا مرد.
شنبه 2 آذر 1392 - 19:41
khalkobi - فرانکفورت - آلمان
نه از این مطهری یه چیز در میاد آفرین.
شنبه 2 آذر 1392 - 23:23
mohammadarmian - ملبورن - استرالیا
این موجود بقدری در ماقبل تاریخ زندگی میکنه که داشتن تلوزیونو یک معجزه فرض میکنه
شنبه 2 آذر 1392 - 23:56
goosfand - نیویورک - آمریکا
چه عجب مردی توی این مجلس نمایندگان نامرد پیدا شد. خدا یارت پهلوون. ولی تو یک نفری و حریف اینها نمیشی
یکشنبه 3 آذر 1392 - 04:11
pervisir - تهران - ایران
من نمیدونم عزرائیل با آن همه امکانات و دستگاههای اطلاعاتی که خداوند در اختیارش قرارداده چطور جنتی را نتونسته شناسایی کنه .کشتنش از بن لادن که سخت تر نیست!
یکشنبه 3 آذر 1392 - 08:34
AЯMAN 2000 - آستارا - ایران
جنتی با صدای گریه میگه بابا به خدا من همه اش 4سال از مهدوی کنی بزرگترم آخه چرا هی منو مسخره میکنید. :دی
یکشنبه 3 آذر 1392 - 13:30
pars_iran - دوسلدرف - آلمان
جنتی همان است که باید، ما آنی نیستیم که باید باشیم
یکشنبه 3 آذر 1392 - 16:21
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.