پزشک پاکستانی یاری‌دهنده در یافتن بن‌لادن به «قتل» متهم شد

پزشک پاکستانی که  پیش از حمله نیروهای ویژه آمریکایی به سکونت‌گاه اسامه بن‌لادن به سازمان جاسوسی ایالات متحده برای یافتن رهبر پیشین القاعده کمک کرده بود٬ به دلیل «عمل جراحی در سال ۲۰۰۶ که به مرگ منتهی شد» به قتل متهم شده است.‬‎

اتهام تازه علیه شکیل آفریدی، این پزشک پاکستانی، بار دیگر احتمال در مورد آزادی او در آینده‌ای نزدیک را با اما و اگر روبه‌رو کرده است.

آقای آفریدی با اتهام‌هایی مختلف مانند «برداشتن بسته‌های سازمان بهداشت جهانی بدون اجازه» روبه‌رو بود.

او در نهایت به جرم «خیانت به کشور» به ۳۳ سال زندان محکوم شد و اتهام قتل، تازه‌ترین اتهامی‌ست که به او وارد می‌شود.

همکاری با سی‌آی‌ای در جریان پیدا کردن، رصد و در نهایت حمله به مقر رهبر کشته‌شده القاعده یکی از موارد سردی روابط میان پاکستان و آمریکا بود.

این عملیات که در ماه مه سال ۲۰۱۱ انجام شد -بنا بر گفته‌های رسمی- بدون اطلاع عالی‌رتبه‌ترین مقام‌های پاکستانی صورت گرفته بود.

پیشتر در گزارشی که بخشی از آن را روزنامه ایندپنت منتشر کرده بود یک کمیسیون تحقیقاتی تشخیص ندادن این موضوع را که اسامه بن لادن در خاک پاکستان پنهان شده است٬ محصول ضعف و ناتوانی همگانی نیروهای مسلح، دستگاه‌های امنیتی، پلیس و اداره‌های غیرنظامی حکومت پاکستان دانسته بود.

از مشهورترین چهره‌های شناخته‌شده در رسانه‌ها و انظار عمومی در جریان عملیات سری نیروهای آمریکایی دکتر شکیل آفریدی است.

گفته می‌شود دکتر آفریدی در جریان واکسیناسیون کودکان در ابیت‌آباد به دی‌ان‌ای بن‌لادن دست پیدا کرده و آن را در اختیار سی‌آی‌ای قرار داده است؛ آنچه بخشی از عملیات یافتن رهبر پیشین القاعده شد.

پس از آنکه پاکستان اقدام به بازداشت و صدور حکم زندان برای دکتر آفریدی کرد سنای آمریکا تصمیم گرفت بخشی از کمک‌های ایالات متحده به اسلام‌آباد را کاهش دهد.

مقام‌های آمریکایی پیشتر از بازداشت و حکم صادره برای این پزشک شدیدا انتقاد کرده بودند.

+20
رأی دهید
-20

دوستدار - استهکلم - سوئد
دولت پاکستان از دولتهای است که کمک فراوان به دولت امریکا میکند و حالا چطور است که برعلیه یک پزشک شهروند خودش رای صادر میکند که باعث از بین رفتن یک خارجی جنایتکار فاتل به اسم اسامه بن لادن شده. و چرا دولت امریکا کاری برای این پزشک انجام نمیدهد که از بندش نجات دهد؟؟ و پناهندگی رسمی کشورش را به او بدهد. همه این چرا و اماها باعث این میشود مردم دلشان نسبت به امریکا سرد شود و از سیاستهای یک بام و دو هوای دولتشان بیزار شوند.
شنبه 2 آذر 1392 - 10:42
دنیای وحشی - تهران - ایران
حالا خوبه که باعث مرگ یک آدم ناحسابی شده بیچاره رو اینطور اذیت میکنند و دنبال بهونه ای برای کشتنش هستند .اگر ده تا پزشک آدم حسابی تودنیا باشه اولیش همینه که انصافا کار مفیدی برای راحتی و امنیت انسانها انجام داده .اانشاالله که هرچه زودتر آزاد بشه و درجایی از دنیا با امنیت زندگی کنه .
شنبه 2 آذر 1392 - 11:21
m.n.s - کرج - ایران
دولت پاکستان بر عکس نامش خیلی دولت کثیفی است . برای اینکه اعمال شومش فاش شد چونکه قبول نمیکرد که اون روباه پیر در پاکستان است و خودش ازش حمایت میکرد و در یکی از مراکز نظامی خود پنهانش کرده بود .این آقای دکتر که یک آدم پاک و صادق بود بهترین خدمت را به بشریت کرد چرا امریکا نجاتش نمیده ؟چرا سازمان ملل ازش دفاع نمیکند ؟مگر بن لادن تروریست جهانی نبود کجاست حقوق بشر؟؟ای کسانیکه صدای تان بجائی میرسد شمارا بخدا قسم خاموش ننشینید این دکتور قابل مکافات است نه مجازات
شنبه 2 آذر 1392 - 17:10
khalkobi - فرانکفورت - آلمان
آخرم بدبخت تو زندان کشته می‌شه.
شنبه 2 آذر 1392 - 22:26
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.