'تنها بستگان نزدیک اجازه حضور در مراسم فروهرها را یافتند'

تصویر آگهی مراسم امروز در روزنامه اطلاعات چهارشنبه

پرستو فروهر، فرزند داریوش و پروانه فروهر به بی‌بی‌سی فارسی گفت که امروز با نزدیک شدن موعد برگزاری مراسم پانزدهمین سالگرد قتل والدینش، حضور ماموران امنیتی در حوالی منزلشان پررنگ تر شده است.

او گفت: "حدود ساعت ۳ بعد از ظهر که قرار بود مراسم آغاز شود، ماموران امنیتی که همه لباس شخصی به تن داشتند، به تدریج وارد حیاط خانه شدند که به آنها اعتراض کردم و گفتم که اگر برای برقراری نظم آمده اند، بیرون بمانند و ما خودمان مسئول حفظ نظم و آرامش داخل خانه خواهیم بود."


پرستو فروهر اضافه کرد: "ماموران امنیتی بعد از خروج از خانه گفتند که تنها اقوام سببی و نسبی و همسایه‌ها می توانند در این مراسم شرکت کنند و دو سر کوچه را بستند و مانع حضور افرادی شدند که می خواستند در مراسم حضور یابند."

پانزده سال پیش داریوش فروهر، وزیر کار دولت موقت مهدی بازرگان و از چهره‌های برجسته ملی‌گرایان ایران، به همراه همسرش پروانه فروهر، با ضربات متعدد چاقو در خانه خود به قتل رسیدند.

کمی بعد وزارت اطلاعات ایران اعلام کرد مسئولیت قتل فروهرها و همچنین محمد مختاری و محمدجعفر پوینده به عهده گروهی از ماموران این وزارتخانه بوده است که به صورت خودسر دست به این اقدام زده‌اند.

در سال‌های گذشته مراسم بزرگداشت کشته‌شدگان این سری قتل‌ها، که به "قتل‌های زنجیره‌ای" مشهور شدند، یا اجازه برگزاری نیافته و یا با محدودیت‌های امنیتی برگزار شده است.

پرستو فروهر گفت که پیش‌تر و پس از اعلام برگزاری مراسم سالگرد قتل داریوش و پروانه در تهران به وزارت اطلاعات احضار شده بود و ماموران امنیتی به او گفته بودند که محدودیت‌هایی برای حضور افراد در این مراسم اعمال خواهد شد.

به گفته خانم فروهر در طول دو ساعتی که قرار بود مراسم امروز برگزار شود، تنها به چند نفر که از اقوام بسیار نزدیک خانواده فروهر بودند، پس از پرسش و پاسخ ماموران امنیتی، اجازه عبور و ورود به خانه داده شد.

او اضافه کرد: از افراد شناخته شده و فعالان سیاسی-اجتماعی و حقوق بشری تا افراد ناشناخته، در تماس‌های تلفنی با من گفتند که برای شرکت در مراسم آمده‌اند، ولی در دو سوی کوچه معطل مانده‌اند.

+36
رأی دهید
-5

دوستدار - استهکلم - سوئد
خدا رحمت کند پدر و مادر پرستو خانم را. تنها چیزی که من را ناراحت میکند این است که اقای فروهر خود ازکسانی بود که بر علیه شاه رحمتی ایران مبارزه کرد و یکی از کسانی بود که در پیروزی انقلاب ننگین 1357 نقش فعالی داشت و حتی با امدن خمینی به ایران هم صدرصد موافق بود و شاید هم کمکهای فراوانی به قدرت رسیدن و رهبرشدن خمینی کرده است. پس چرا رژیم خمینی رحمی به داریوش و پروانه فروهر نکرد؟
جمعه 1 آذر 1392 - 23:49
دوستدار - استهکلم - سوئد
خدا رحمت کند پدر و مادر پرستو خانم را. تنها چیزی که من را ناراحت میکند این است که اقای فروهر خود ازکسانی بود که بر علیه شاه رحمتی ایران مبارزه کرد و یکی از کسانی بود که در پیروزی انقلاب ننگین 1357 نقش فعالی داشت و حتی با امدن خمینی به ایران هم صدرصد موافق بود و شاید هم کمکهای فراوانی به قدرت رسیدن و رهبرشدن خمینی کرده است. پس چرا رژیم خمینی رحمی به داریوش و پروانه فروهر نکرد؟
جمعه 1 آذر 1392 - 23:49
سرسره - اهواز - ایران
روحشان شاد وراهشان پررهرو باد به امید ازادی وابادی کشورمان ایران که ارزوی قلبی این دو بزرگوار بود همچون دیگر شهدای راه ازادی
شنبه 2 آذر 1392 - 02:37
Ahmad_Esfahani - اصفهان - ایران
دوستدار - استهکلم - سوئد. داداش سلام باید بگم که از نوشته هایتان متوجه شدم که خیلی باید جوان باشید چون برای ما که سن و سالی گذشته این مسایل برایمان تقریبا حل شده ،مرحوم فروهر و هزاران نفرات دیگر زمان شاه برای آزادی و دموکراسی و رها شدن ازقفس مبارزه میکردند و به حق هم این کار را میکردند اما خمینی همه را فریب داد ، کسی فکرش را نمیکرد که خمینی سکان این کشتی را برباید . متاسفانه مردم در قفسی به مراتب کوچکتر از قفس قبلی گرفتار آمدند اما ایا میتوان بگوییم که آن قفس و قفس دار قبلی را توجیه کرد؟و بگوییم کار فروهر ها آن زمان که برای آزادی بوده بیهوده بوده؟اما خمینی با همه افراد همین کار را کرد هزراران نفر از مبارزان دوره مرحوم شاه را به بند کشید و از بین برد که فروهر هم یکی از آنها بود.
شنبه 2 آذر 1392 - 08:04
تیردادسورنا - ایران - ایران
Ahmad_Esfahani - اصفهان - ایران دوست گرامی اگر مرحوم فروهر به قدرت میرسید آیا مردم ایران دارای آزادی میشدند؟ از کجا معلوم که وضعیت از این بدتر نمیشد؟همانطور که همه فکر می کردند وقتی خمینی بیاد آزادی هم میاد! در ضمن خودتان ایران تشریف داری بنظرت اکثریت مردم ایران واقعا چیزی از آزادی و قانونمندی میدونن اگه میدونن پس چرا در رانندگی قانون جنگل در ایران حکم فرماست؟
شنبه 2 آذر 1392 - 14:03
تیردادسورنا - ایران - ایران
ادامه..آیا دولت بختیار آزادی نداده بود؟ روشنفکر و آزادیخواه واقعی شادروان بختیار بود که فهمید فردا چه خواهد شد نه فروهر و سنجابی و غیره که فقط بدنبال سرنگونی شاه بودند یا مثل رجوی و کمونیستهای چپی که میخواستند حکومت ایدئولوژیک خودشان را بر سر کار بیاورند..اما متاسفانه تاریک فکران روشنفکرنما از مرحوم بختیار پشتیبانی نکردند و زمینه سرنگونیش را فراهم نمودند که در نهایت نابودی خودشان را رقم زدند.
شنبه 2 آذر 1392 - 14:30
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.