همه پرسی در سوئیس برای پرداخت یارانه 2800 دلاری در ماه

به تازگی پیشنهادی از سوی تعدادی از شهروندان سوئیس برای پرداخت ماهانه پول به همه ساکنان این کشور ارائه شده است.

به گزارش عصر ایران به نقل از پایگاه خبری مکتوب، براساس این طرح که تنها پس از تایید در همه پرسی ، قابلیت اجرایی دارد دولت سوئیس باید ماهانه مبلغ معینی را به طور مساوی میان همه افراد بالای 18 سال که در این کشور زندگی می کنند توزیع کند.

این مبلغ بدون توجه به دارایی ها یا درآمدهای افراد، به آنها پرداخت می شود. هدف از این اقدام، جلوگیری از نزدیک شدن افراد به خط فقر اعلام شده است.
 

در هفته گذشته خودرویی در مقابل دفتر کابینه سوئیس در شهر برن متوقف و دهها صندوق از درون آن تحویل دفتر کابینه شد. در این صندوق ها 126 هزار امضا در حمایت از طرحی بود که براساس آن دولت سوئیس باید مبلغ معینی را ماهانه به همه افراد ساکن در این کشور بپردازد.

از جمله افرادی که این طرح را امضا کرده اند اوزفالد سیک وزیر سابق در کابینه سوئیس است.

براساس قانون اساسی سوئیس، در صورتی که حداقل 100 هزار نفر در سوئیس طرحی را امضا کنند این طرح پس از همه پرسی عمومی به قانون تبدیل می شود.

طرح های پیشنهادی شهروندان در صورتی که بتواند در همه پرسی، رای مثبت بیش از نصف شرکت کنندگان در همه پرسی و رای مثبت بیش از نصف مناطق سوئیس را از آن خود کنند؛ تبدیل به قانون می شود.

سوئیس متشکل از 26 منطقه یا کلونی است و 7.5 میلیون نفر جمعیت دارد.

براساس این طرح مبلغ 2500 فرانک سوئیس معادل 2800 دلار ماهانه به هر شهروند سوئیس و هر فردی که به صورت قانونی در این کشور اقامت دارد پرداخت خواهد شد. این پول به همه افراد بالای 18 سال پرداخت می شود.

همچنین مبلغ ماهانه 625 فرانک سوئیس معادل 694 دلار نیز برای افراد زیر 18 سال پرداخت می شود.

این مبلغ پرداختی برای یک خانواده سه نفره متشکل از دو نفر بالغ و یک کودک معادل 83 هزار و 300 دلار در سال است که برای تامین نیازهای این خانواده به صورت حداقلی کفایت می کند و این خانواده می تواند بدون نیاز به درآمد دیگری زندگی حداقلی داشته باشد.

اقتصادانان هزینه این طرح را  200 میلیارد فرانک سوئیس معادل 222 میلیارد دلار در سال می دانند.
حامیان این طرح می گویند: 70 میلیارد فرانک از این مبلغ از محل پرداخت های دولت برای صندوق های مختلف کمک های اجتماعی تامین می شود که هم اکنون برای بیکاران، معلولان، بازنشستگان و افرادی که درآمد آنها به حداقل درآمد نمی رسد فعالیت می کنند.

بقیه این رقم نیز از محل اعمال مالیات بر تعاملات مالی مانند خرید و فروش سهام یا سرمایه ها یا صرفه جویی در هزینه های دولت قابل تامین است.

هم اکنون در سوئیس شبکه گسترده ای از تامین اجتماعی وجود دارد به عنوان مثال می توان به صندوق پرداخت پول به افراد بیکار، معلول، بازنشسته، دفاتر کمک های اجتماعی و صندوق های پرداخت وام مسکن اشاره کرد.

در توجیه اجرای این طرح آمده است: این طرح فقر را از بین می برد و باعث می شود سوئیس به یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان از نظر درآمد فردی تبدیل  و منجر به جذب نخبگان و افراد صاحب مهارت می شود . این طرح همچنین  باعث می شود مردم به دنبال کشف زندگی خلاقانه مانند تمرکز بر هنر باشند.

با اجرای این طرح، موسسات کمک های اجتماعی و هزینه های گسترده آنها از جمله حقوق کارمندان، اجاره ساختمان ها، مصرف برق و ... برچیده خواهند شد. این طرح از مشکلات اداری می کاهد و نیاز به تعیین حداقل حقوق در کشور از بین می رود. منجر به رفع کامل بیکاری می شود. تقاضا برای کار و آموزش عالی را افزایش می دهد و منجر به کاهش بیماری های روانی، بهبود بهداشت عمومی مردم، کاهش هزینه های بیمارستانی و افزایش استقلال اقتصادی افراد می شود.

مخالفان این طرح نیز می گویند: اگر مردم این پول های اضافه را صرف خرید کفش های اسپورت و گران قیمت یا مواد مخدر به جای غذا و آموزش کردند چه باید کرد؟ اگر مردم این پول ها را در کشورهای دیگری هزینه کردند در این صورت این طرح سودی برای اقتصاد سوئیس ندارد.

حامیان این طرح نیز در مقابل می گویند مردم با وجود پرداخت این پول همچنان به سرکار خواهند رفت زیرا خواهان درآمد بیشتری هستند و مبلغ پرداختی تامین کننده نیازهای بیشتر آنها نخواهد بود.

+104
رأی دهید
-3

persiangulf2535 - لند‌ن - انگلیس
این سوئیسی ها مثل اینکه تودستگاه قانون گذاری ایران جاسوس دارن چون این طرح فوق سری۲۸۰۰دولاردرماه قراربود که ازسال اینده درایران اجرا بشه.
جمعه 1 آذر 1392 - 11:13
aram.01 - کردستان - ایران
به پول ایران میشه تقریبا 8 میلیون تومان!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
جمعه 1 آذر 1392 - 11:32
shahab46 - هانوفر - المان
جمهوری اسـ... هم همین کار را داره میکنه تنها فرقش اینکه برای سگ عرب‌های لبنان واریز میشود
جمعه 1 آذر 1392 - 11:32
سبز کم رنگ - آمریکا - آمریکا
بعد احمدی رو مسخره کنید. مرغ همسایه غاز است.
جمعه 1 آذر 1392 - 12:02
bardia.kaviani - زوریخ - سوییس
فکر نمی کنم که رای مثبت بدهند چون نگران خارج شدن سرمایه توسط خارجی های سوییس هستند
جمعه 1 آذر 1392 - 13:30
Boogie Nights - لندن - انگلیس
آدم این خبر رو میخونه،میخواد دو دستی بزنه توی سر خودش که کشور گدا خونه و جهان سومی انگلیس رو برای مهاجرت انتخاب کرده.که پر هست از مستضعف و فقیر و بیسواد.دولت الدنگش هم بحای اینکه باز سنگین مالیات رو کم کنه،بیشتر و بیشترش میکنه و روز به روز استانداردهای زندگی پایینتر و پایینتر میاد.منکه حالم از انگلیس،فرهنگش و داغونی و کثیفیش بهم میخوره.اینهم بگم فقط انگلیس نه،خیلی کشورهای دیگه مثل فرانسه،هلند و آلمان هم که من دیدم بدرد نمیخورن.کاش یا از بچه گی آمریکا بودیم (بهترین حالت)،یا ایران آزاد بود یا لااقل رفته بودیم جایی مثل سوئیس جای این گدا خونه راف و بیخود.
جمعه 1 آذر 1392 - 15:13
Boogie Nights - لندن - انگلیس
سبز کم رنگ - آمریکا - آمریکا. شما یارانه ماهی ٢٨٠٠ دلاری که تقریبا معادل دوبرابر حقوق ماهانه یه کارگر تو انگلیسه، رو با یارانه چندر غاز احمدی نژاد که باهاش میشد فقط دو سه کیلو میوه خرید مقایسه میکنی؟ چون اسم جفتش یارانست؟
جمعه 1 آذر 1392 - 15:18
رزم جو - لوس انجلس - امریکا
اگر راست باشه همه از اروپا شرقی مثل لهستان بلغارستان رومانی و بقیه میریزند تو سوئیس واسه یارانه. بعید میدونم طرحش قبول بشه؟
جمعه 1 آذر 1392 - 15:28
dark night - تهران - ایران
میگم جم کنیم بریم سوئیس،۲۸۰۰ دلار در ماه بهتر از ۴۰ هزار تومن ،تازه سویس یه جزیره‌ای کوچک در شمال آفریقاست که وضعش به این خوبیه .
جمعه 1 آذر 1392 - 16:06
Shahin.Orel - تهران - ایران
Boogie Nights - لندن - انگلیس شما ببخشید ، که کشور گدا خونه و جهان سومی انگلیس!!! به گدا ها خوب نمیرسه! دم مسجد سویس مثل اینکه کاسبی بهتره! چه موقع این انگلیسی ها میخوان بفهمن که همه رفاه و تمدنشون رو مدیون مهاجران جهان اول مثل ایران و سومالی هستن .
جمعه 1 آذر 1392 - 17:04
akhoond shepeshoo - ورونا - ایتالیا
یک کم باید همسایه جنوبی اش ایتالیا یاد بگیره که دیگه یواش یواش داره روی جمهوری اسلامی را سفید میکنه, اصلا ککشون هم نمی گزه که مردم در چه وضعیتی هستند. اگر قصد مهاجرت دارید اصلا فکر ایتالیا را هم نکنید چون در اینجا فقط عمرتان را به هدر میدهید. ایتالیا فقط اسما یک کشور اروپایی است.
جمعه 1 آذر 1392 - 17:47
کبالت3 - کرج - ایران
این امام زمان هم با خارجی ها دلاری حساب میکنه .یه مسلمونی هم نیست بهش برسونه که دیگه انقلاب شده و دلار رو 7 تومن با ما حساب نکنه کبلائی.
جمعه 1 آذر 1392 - 20:14
ali1111 - تهران - ایران
بوگی نایتس- لندن - انگلیس. امثال تو فکر میکردند زرنگ تشریف دارند و اینجا سوئیس یا کویته...نه‌ شماها را وارد کردند جهت کارگری...کارگر ارزان و بدبخت!!!! بیشترین کاری هم که ازتون بر بیاید تو این سایت فحش نوشتن به استثماگر! کاری دیگه از دستتون بر نمی‌آید...حالا زودتر بگیر بخواب که فردا صبح زود سر کاری؟!! به فک و فامیلت زنگ زدی، لطف کن بگو نیایند و همین چیز‌هایی‌ را که می‌نویسی را بگو....
جمعه 1 آذر 1392 - 21:28
Boogie Nights - لندن - انگلیس
Shahin.Orel - تهران - ایران. لطفا درباره چیزی که نه اطلاعی ازش داری و نه کوچکترین تجربه ای نظر نده.این پولها به گداها و فقرا قرار نیست داده بشه، درآمد ملی مازاد کشوره که کسانی که شهروند اون کشورن حق استفاده ازش رو دارند. کشورهای اروپایی سیستم سوشیال دارن.هرچی پول بیشتر دربیاری مالیات زیادتری ازت میگیرن مثلا حتی تا ٥٠ درصد هم ممکنه مالیات بدی.حالا یه جا مثل سوئد و دانمارک و نروژ دولت تمام این مالیت رو خرج رفاه مردمش میکنه،مسکن مناسب،خدمات شهرداری مجانی و عالی،آموزش،...و کسی تو فقر و بی امکاناتی نمیمونه.یه جا مثل انگلیسم دولت این مالیات رو میچاپه خرج جنگ افزار و مسایل سیاسی و پس انداز میکنه و فقط حراقل ها رو به مردمش میده و حتی میاد هزینه تحصیل دانشجوها رو کامل و فول ازشون مطالبه میکنه.در مورد متلکت هم دیگه حتی کم اطلاع ترین آدمها میدونن انگلیس کشور چند ملیتی هست مثل کانادا و امریکا و. و یه مهاجر هم توش همون حق بومیها رو داره چون مثل اونها کار میکنه و مالیات میده.پس حرف یا مفت نزن که سومالی و ایرانی چون فقط عقده و عقب موندگی رو نشون میده
جمعه 1 آذر 1392 - 21:36
mehdi12 - هال سیتی - انگلیس
Shahin.Orel - تهران - ایران ,آفرین خوب و صحیح جوابشو دادی.من انگلیس زندگی‌ می‌کنم و صحبت‌های ایشون کلا اشتباه و بر اساس یک دیدگاه سود جویی هستش.ضمنا همین الان هم اینجا دولت واسه مردم کلی‌ تسهیلات رفاهی و غیره .. در نظر گرفته.فرهنگ مردم بریتانیا هم جزئ بالاترین سطح فرهنگ اجتماعی در دنیا هستش،هرکس منکر هست خودش مشکل داره واقعا!!!نمیدونم کسایی که مشکل دارن چرا برنمی گردن به کشور جهان اولی خودشون!
جمعه 1 آذر 1392 - 21:49
amonbede - تهران - ایران
مگه 2800 دلار در ماه همه پرسی میخواد؟
جمعه 1 آذر 1392 - 23:06
Aria,Swiss - شویتز - سوىًیس
این قانون به کسانى تعلق مى گیره که اقامت داىًم داشته باشند ، آخه اینجا چند نوع اقامت داریم، A f b c بعد پاسپورت یا همون سیتیزن ، و اقامت داىًم یعنى کسانى که C ویا پاسپورته اینجا را دارند این قانون شاملشون مى شه. به بقیه که با اقامت A F B هستن تعلق نمى گیره ولى اگه این قانون تصویب بشه دیگه نگرانه کرایه خونه و بیمه نباید باشى هر چى حقوق مى گیرى مى تونى پس انداز کنى
جمعه 1 آذر 1392 - 23:04
perser68 - فلوریدا - امریکا
Boogie Nights - لندن - انگلیس. یه یه هفته فقط برو تو پایتخت کشور ناب و گلاب،مهد عدالت اسلامی تهرون زندگی‌ کن،بعد قدر انگلیس رو میدونی!به شهر‌ها و روستا‌های کشور خدا نیاز نیست بری((:
شنبه 2 آذر 1392 - 01:14
Shahin.Orel - تهران - ایران
Boogie Nights - لندن - انگلیس تو رو خدا ؟ عجب بابا ، خوب شد روشنمون کردی ! من فکر کردم این پولو به گدا ها میدن ! نگو گدا ها عوضی اومدن انگلیس به جای سویس !! راست میگی من عمله مالیات میدم که تو ، پرفسور وارداتی از جهان سوم طلبکار از دنیا باشی ، اگه شهروند یک کشور متمدن پولی دریافت میکنه یا رفاهی داره ، هیچ دلیلی نداره با تو قسمتش کنه ، هر وقت تو قابلیت هایی داشتی ، که اون کشور بیاد دنبال تو ، نه تو خودتو به زور و با دروغ و دلنگ وسطشون بچپونی اون وقت طلبکار باش
جمعه 1 آذر 1392 - 23:33
a.ahooraei - کلن - آلمان
صحبت از پول یا مفت باشه ، ایرانی فعال میشه. الآنه که همه میخوان برن سویس بخورن و بخوابند. اون دوستمون توضیح داد که حلوا تقسیم نمیکنند. شما باید حقتون توی ایران بگیرید که بیشتر از سویسه. اینها کار میکنند و زحمت میکشن پس شما هم اگه داری یا نداری فرقی نمیکنه ، باید کار کرد که سازندگی میاره.
شنبه 2 آذر 1392 - 10:49
benika - برن - سوئیس
جالب اینجاست که خیلی‌ از سوییسی‌ها با این مسأله مخالف هستند و اعتقاد دارن این پول باعث تنبلی و کار نکردن عده‌‌ای خواهد شد، احتمال زیاد که رای نمیاره.و اگه هم بیاره (که بعید میدونم)فقط برای شهروندان سوئیس یا کسانی‌ هست که اقامت *سی‌* دارند.
شنبه 2 آذر 1392 - 16:11
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.