بحث "درباره جزییات" در روز اول مذاکرات ژنو ۳

هیئت مذاکره کننده ایرانی در روز اول با هیئت‌های دیگر جلسات دو جانبه داشتنخستین روز از دور جدید گفتگوهای ایران و گروه ۱+۵ بر سر برنامه هسته ای ایران به دیدارهایی گذشت که بیشتر درباره جزییات توافق احتمالی بود.

دور جدید گفتگوها که همچون دور گذشته در ژنو در جریان است، با جلسه ای مشترک شروع شد که ریاستش را کاترین اشتون، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا و محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران به عهده داشتند.

این دور از گفتگوها که سومین دور گفتگوهای هسته ای در دوره ریاست جمهوری حسن روحانی است، به گفتگوهای ژنو ۳ شهرت پیدا کرده است.

بعد از این جلسه مشترک که چندان طولانی هم نبود، هیئت های نمایندگی شروع به دیدارهای دو جانبه کردند.

یکی از خبرنگاران بی بی سی در ژنو، از قول یک مقام آمریکایی نقل کرده است که بیشتر گفتگوهای روز چهارشنبه به بحث درباره جزییاتی گذشت که طرفین می خواهند در توافق نامه بگنجانند.

همچون دو دور گذشته فضای این گفتگوها مثبت و سازنده توصیف شده است.

اما هستند ناظرانی که می گویند صرفا فضای مثبت و دوستانه نمی تواند به رسیدن به یک توافق منجر شود.

یکی از طولانی ترین دیدارها بین هیئت ایرانی و آمریکایی بود که ادامه آن به صبح روز پنجشنبه موکول شد.

انتقاد از اسرائیل

همزمان با روز نخست از دور جدید گفتگوهای ایران با پنج عضو دائمی شورای امنیت و آلمان، نخست وزیر اسرائیل به مسکو سفر کرد تا در دیداری با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، سعی کند مواضع این کشور را به خواسته های اسرائیل نزدیک کند.

خبرنگاران که در نشست خبری آقایان پوتین و نتانیاهو شرکت کرده بودند، گزارش کردند که چندان به نظر نمی رسید رئیس جمهوری روسیه قصد تغییر موضعی داشته باشد.

کسری ناجی، خبرنگار بی بی سی فارسی که به ژنو رفته هم در چهارشنبه شب از قول منابع خبری گزارش کرد که سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه روز جمعه به ژنو می رود.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هم اعلام کرده که در صورت دستیابی به توافق، جان کری به سوئیس می رود.

اسرائیل بارها اعلام کرده که تا تعطیلی کامل برنامه اتمی ایران احساس امنیت نمی کند.

اسرائیل ابراز نگرانی می کند که ایران به دنبال سلاح هسته ای است و به نظر دولتمردان این کشور در صورت دستیابی ایران به سلاح هسته ای، اسرائیل در خطر خواهد بود.

ایران می گوید که قصدش از پیش برد برنامه هسته ای دسترسی به انرژی است و خیال ندارد سلاح هسته ای تولید کند.

روز چهارشنبه، آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، سعی کرد در سخنانی جوابی به اسرائیل بدهد که به نظر برخی از ناظران عامل اصلی به نتیجه نرسیدن دور قبلی گفتگوهاست.

رهبر ایران در سخنانی و با بیانی تند از اسرائیل انتقاد کرد: "آیا نظام اسلامی به دنبال جنگ با دیگران است. جمله‌ای که از دهان سگ هار نجس منطقه یعنی رژیم صهیونیستی شنیده می‌شود که ایران تهدیدی برای جهان است. تهدید جهان آنهایی هستند که جز شر چیزی برای دنیا نداشته‌اند، مانند همین رژیم نامشروع."

در عین حال آیت الله خامنه ای از تیم مذاکره کننده هسته ای ایران حمایت کرد و گفت ایران آماده دوستی با مردم همه کشورها، از جمله ملت ایالات متحده آمریکاست.

بیش از دویست نفر از نمایندگان مجلس ایران هم با انتشار بیانیه ای از مذاکرات هسته ای ایران و ۱+۵ "حمایت قاطع" کرده‌اند.

+12
رأی دهید
-0

آزادی برای ایران - اشتوتگارت - آلمان
شور و شعف دوباره برای آخوندا خودشون رو بین ۶ قدرت بزرگ دنیا می‌بینند.
‌پنجشنبه 30 آبان 1392 - 11:46
کبالت3 - کرج - ایران
معمولا این جزئیاته که کمر کلیات رو میشکونه کبلائی.
‌پنجشنبه 30 آبان 1392 - 15:02
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.